i7-7700HQ 95 derece oluyor

windravel

Hectopat
Arkadaşlar, merhabalar. Alienware R4 laptop kullanıyorum. Yaklaşık 1 sene önce aldım. Korona döneminde acaba biraz fazla oyun oynayıp yorduk mu bilmiyorum.

CPU 95 derece görmeye başladım ve çok rahat oynadığım Witcher 3 bile oynanmaz hale geldi sürekli FPS düşmesi oluyor. Oyun ayarları aynı değiştirmedim.

MSI Utility gibi bazı programlar kullanmıştım, bir süredir de CoD Warzone'da FPS alabilmek için BIOS'tan fan ve CPU performans modunu açıyordum. Acaba bunlarla ilgili bir problem olmuş olabilir mi? Ayrıca geceleri bazen bilgisayarın fanının kendi kendine çalıştığını duyuyorum, galiba virüs programıyla ilgili olabilir ancak bilgisayar da yine de mining veya virüs tarzı bir şeyler olabilir mi diye şüpheleniyorum. Görev yöneticisini ilk açtığımda %98 gibi değerler okuyorum ama hemen normal seviyeye düşüyor. Tabii bundan emin değilim.

i7-7700 GeForce GTX 1070 16 GB RAM.

Öncelikle temiz bir format öneriyorum ardından anladığım kadarıyla fan ve termal macun değişimi yapmamışsın iyi bir araştırmayla bunları öğrenip uygula lütfen.

Yapmadıysan güzel bir temizlik ve termal macun yenilemesi yapabilirsin epey fark edecektir. Onun dışında undervolt işlemi yaparak ciddi düşüşler elde edebilirsin.

Teşekkürler arkadaşlar termal macun için şöyle bir video buldum ama acayip karışık görünüyor. Yani yapmaya niyetlenebilirim ama sanırım tornavida seti gerekiyor öncelikle :D Düzgün bir servis bunu sorunsuz yapar mı? Güven olmuyor pek bilgisayar içi de epey karışık. Undervolt için de şöyle bir rehber var. Deneyebilirim ama bilgisayara zarar vermeyiz değil mi :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı