Çözüldü i7 7700HQ ısınınca FPS düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TheHypesTR

Hectopat
Selam herkese,
Geçenlerde yeni (ikinci el) bir laptop aldım 2 gün kullandım ve gayet memnunum fakat oyunlarda 2 saat sonra bir de FPS 140'larda 2'ye 3'e düşüyor. Sıcaklıklara baktığımda işlemcinin 95C'de çalıştığını ve hız kestiğini gördüm. Undervolt ile sorunum çözülebilir mi?
@erengore hocam yardımınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.
Throttle Stop görüntülerini bıraktım.

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    34 KB · Görüntüleme: 43
  • Ekran görüntüsü 2022-05-21 175721.png
    Ekran görüntüsü 2022-05-21 175721.png
    312,4 KB · Görüntüleme: 51
  • Ekran görüntüsü 2022-05-21 175758.png
    Ekran görüntüsü 2022-05-21 175758.png
    9,9 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
Çözüm
Evet arkadaşlar gerekli ayarlarımızı @erengore hocamla yaptık. İşlemcim 99 dereceleri görüyordu. Ayaları yaptık, işlemci isteyen oyunlarda minimum fps artışı 30 oldu. Fakat ısınma sorunu çözülmemişti. Benim macun kötü olduğu için macunu yeniledim. Şimdi hem 30 fps fazladan kazancım var hem de ısı değerlerim 80 dereceyi geçmiyor. İşlemci 3.70 GHz'de çalışıyor. Boştaki ısı değerleri ise 65 dereceden 40'a düştü. Tekrardan teşekkürler @erengore hocam.
Cihazın termal bakımını yapın. Muhtemelen tozdan boğuluyordur.
Termal macun yeni mi ?
Evet bakımları ve temizliği yeni yapıldı.

Bu işlem Turbo'yu kapatır. Kesinlikle önermiyorum. Ki İ7-7700HQ'lar genelde -100 ile -165 arasında UV kaldırıyor. Kesinlikle gerek yok.

Sorunu gördüm. Birazdan çözümleri paylaşacağım. Tek sorunun ısı değil onu da belirteyim.

Halledilebilir bir şeyse sorun değil hocam size güveniyorum ki yardım ettiğiniz arkadaşlardan memnun olmayan da görmedim :)

Evet bakımları ve temizliği yeni yapıldı.

Halledilebilir bir şeyse sorun değil hocam size güveniyorum ki yardım ettiğiniz arkadaşlardan memnun olmayan da görmedim :)
Macununuz iyi sürülmemiş yada direkt olarak kaliteli bir macun değil.

Yarın yaparız UV ve diğer işlemleri. Dilerseniz TeamViewer ile de hemen bağlanıp yapabilirim.

Discord: erengore#4019
ekleyin. İşlemleri yapıp sizden sonra burada onları anlatacağım. TeamViewer için buradan konuşabiliriz.
Tamamdır hocam :)
ekleyin. İşlemleri yapıp sizden sonra burada onları anlatacağım. TeamViewer için buradan konuşabiliriz.
Hocam bu "Limit Reasons" kısmı arada farklı oluyor. Mesela bazen "Throttling" yazarken bazen "BD Prochot" bazen bunlarla beraber daha fazla şey çıkıyor. Bu durum normal midir?

Son düzenleme:
Çok daha iyi olur hocam.
Hocam bu "Limit Reasons" kısmı arada farklı oluyor. Mesela bazen "Throttling" yazarken bazen "BD Prochot" bazen bunlarla beraber daha fazla şey çıkıyor. Bu durum normal midir?
Evet. Sisteminizin tasarımı oyundan ziyade performansı düşürüp soğuk kalmak üzere ayarlanmış. Ben de işte onu ayarlayacağım vakti gelince.

Son düzenleme:
Aynı işlemcili laptopum(asus gl702vmk) var 4 senedir kullanıyorum.İşlemciyi yükte turboboost açıkken 90c altına düşüremedim. Tabi bu durum termal darboğaza neden oluyordu 3.6ghz de çalışması gereken işlemcinin hızı 2.8 ghzlere düşüyordu. Benim için tek çare turboboostu kapatmak oldu.

Aynı işlemcili laptopum(asus gl702vmk) var 4 senedir kullanıyorum.İşlemciyi yükte turboboost açıkken 90c altına düşüremedim. Tabi bu durum termal darboğaza neden oluyordu 3.6ghz de çalışması gereken işlemcinin hızı 2.8 ghzlere düşüyordu. Benim için tek çare turboboostu kapatmak oldu.
Öyleyse konuyu takibe alın.

Evet arkadaşlar gerekli ayarlarımızı @erengore hocamla yaptık. İşlemcim 99 dereceleri görüyordu. Ayaları yaptık, işlemci isteyen oyunlarda minimum fps artışı 30 oldu. Fakat ısınma sorunu çözülmemişti. Benim macun kötü olduğu için macunu yeniledim. Şimdi hem 30 fps fazladan kazancım var hem de ısı değerlerim 80 dereceyi geçmiyor. İşlemci 3.70 GHz'de çalışıyor. Boştaki ısı değerleri ise 65 dereceden 40'a düştü. Tekrardan teşekkürler @erengore hocam.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-06-03 192550.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-03 192550.png
    287,5 KB · Görüntüleme: 41
  • Ekran görüntüsü 2022-06-03 192626.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-03 192626.png
    337,7 KB · Görüntüleme: 51
Çözüm

Geri
Yukarı