i7-7700HQ Undervolt işlemi zararlı mı?

SimurgAnka

Hectopat
Elimde i7-7700HQ'lu bir oyun bilgisayarı var. Bu bilgisayarda ekran kartım standart değerlerde (max. 73 derece) görürken, işlemcim 10 sn. %100 kullanılsın 99 derece oluyordu ve yüksek derecede Thermal Throttling görünüyordu. Ben de Undervolting işlemine başvurdum. 0.125V'de bile stabil olduğunu gördüm. Stress testlerinden başarıyla çıktı ancak 0.125V biraz yüksek sanırım ve 0.120V'nin yeterli olduğu kanısına ulaştım. Bu değerler işlemcimde ısıların düşmesini sağladı (Max. 88 derece oyun içi 80 derece). Şimdi, uzattım sanırım, konu şu, bu değerler ya da direk olarak Undervolting zarar verir mi?
Yabancı forumlarda vermez ömrü bile uzar diyenler de var zarar verebilir diyenler de.
Şimdiden teşekkür ederim .
@Recep Baltaş @Ali Güngör Hocam sizlerin fikirleri de çok önemli benim için.
Forumda yeniyim hatalı bir kullanımda bulundu isem özür dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Throttlestop ile yaptım ben hocam intel xtu çok başarılı gelmedi kendi başına değer düşürüyor yardımcı olurum forumda yeniyim özel mesaj yazabiliyorsanız hemen yapalım.

Yanıtlarınız için teşekkürler fazla voltaj düşürme bir sorun teşkil eder mi ? Yabancı forumda birkaç arkadaş bu konuda zarar verebilir demiş ama çok emin olamadım hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı