i7 7700HQ ve 1050 icin 8GB RAM yeterli mi?

Furkan2552555

Centipat
i7 7700HQ, NVIDIA GeForce 1050, 8 GB RAM 2400MHz kullanıyorum. FPS değerim çok düşük sebebi RAM miktarının düşüklüğü olduğunu tahmin ediyorum. Sizce kaç GB RAM kullanmalıyım? Ya da başka öneriniz var mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20200605_012751.jpg
    IMG_20200605_012751.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
Denetim masası>donanım ve ses>güç seçenekleri>plan ayarlarını değiştir(seçili olan için)>gelişmiş güç ayarlarını değiştir>işlemci güç yönetimi>en yüksek işlemci durumu'na gir ikisini de %70 e çek.
Bende de 6700hq var ısınıp FPS düşürüyor.İşlemciyi düşük frekansta kullanınca çok daha stabil ve yüksek FPS alıyorum.
  1. Intel HQ, MQ, QM, H serileri ısınan seridir. Isındığı için frekans düşürüyordur.
  2. GTX 1050 günümüz oyunları için yetersiz.
  3. 8GB RAM çoğu AAA oyunu için yetersiz.
Yetersiz demek biraz haksızlık.Biraz ayarla çoğu güncel oyunda 60 FPS üstü verir.

Son düzenleme:
Denetim masası>donanım ve ses>güç seçenekleri>plan ayarlarını değiştir(seçili olan için)>gelişmiş güç ayarlarını değiştir>işlemci güç yönetimi>en yüksek işlemci durumu'na gir ikisini de %70 e çek.
Bende de 6700hq var ısınıp FPS düşürüyor.İşlemciyi düşük frekansta kullanınca çok daha stabil ve yüksek FPS alıyorum.

Yetersiz demek biraz haksızlık.Biraz ayarla çoğu güncel oyunda 60 FPS üstü verir.
Aynısını yaptım ama fps sorubum düzelmedi.
i7 7700HQ, NVIDIA GeForce 1050, 8 GB RAM 2400MHz kullanıyorum. FPS değerim çok düşük sebebi RAM miktarının düşüklüğü olduğunu tahmin ediyorum. Sizce kaç GB RAM kullanmalıyım? Ya da başka öneriniz var mı?
Mesela valorantda 50 fps alıyorum. İ5 8.nesil gtx 1050 ve 8gb 2660mhz ram 160 fps alıyor benim işlemcim daha iyi sadece ram de 260mhz fark var ama 3 katım kadar fps alıyor.

Son düzenleme:
Msi afterburner programı aç ve oyunda CPU GPU kullanım ve sıcaklık değerlerini takip et.Eğer 100 dereceyi buluyorsa işlemcin underclock yapıyor bu da fpsinin düşmesine sebep oluyordur.Eğer 80-90 civarıysa sorun başka bir şeydir ama ben RAM olduğunu sanmıyorum.
Ayriyeten 750ti i3-6100 8 GB RAM li bir sistemim var ve 200 fpse yakın veriyor volarantta.Yani ramle alakalı değildir.

MSI Afterburner programı aç ve oyunda CPU GPU kullanım ve sıcaklık değerlerini takip et. Eğer 100 dereceyi buluyorsa işlemcin underclock yapıyor bu da fpsinin düşmesine sebep oluyordur. Eğer 80-90 civarıysa sorun başka bir şeydir ama ben RAM olduğunu sanmıyorum.
Ayriyeten 750 Ti i3-6100 8 GB RAM'li bir sistemim var ve 200 FPS'e yakın veriyor volarantta. Yani RAM'le alakalı değildir.

Oyundayken CPU 93°C oluyor. Ekran kartı da 85 civarı oluyor. İşlemci kullanımı ve ekran kartı %20 kullanırken RAM %60 kullanıyor.
Paneliniz 60Hz ise biraz daha yüksek FPS alabildiğiniz oyunları 60FPS'ye sabitleyip oynamanızı öneririm, daha akıcı bir oyun deneyim, olur sizin adınıza.

Evet 60 Hz. Ama 60FPS benim için yeterli değil.

Son düzenleme:
Kardeşim CPU ısındığı için underclock yapıyor üstte dediğim ayarı tekrar yap %60a çek, darboğaz olmayana kadar düşür.Bir de sıcaklık değerlerine öyle bak.Ben bu sorunu böyle çözdüm.

İlginiz için teşekkür ederim.
8 GB RAM yükseltcem, macun değiştireceğim, undervolt yapmayı düşünüyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bir de undervolt yaparsam bilgisayarıma zarar gelir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı