i7 7700HQ ve GTX 1050 sistemde CPU ve GPU sıcaklık değerleri normal mi?

erenkupeli

Centipat
Birkaç gündür bilgisayarın sıcaklık değerlerini kurcalıyorum. Önceden boştayken CPU 55-60'larda gezinirken ağır yük altında 80-90 aralığında seyrediyor. Bugün termal macunu yeniledim fakat değerler yine aynı. Bu değerler normal midir yoksa bir şeyler yapmam gerekir mi? Ekte yarım saatlik yükten sonra boştayken alınmış sıcaklıkları veriyorum. Sistemim i7 7700HQ, GTX 1050, 16 GB RAM Acer Nitro 5 cihaz.

sıcaklık.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Buradan verilen adımları yapın.

Buradan verilen adımları yapın.
İlginize teşekkür ederim. Verdiğiniz linkteki adımları uyguladım. -150 mv de bilgisayar kapandı fakat -130 da şuan stabil bir şekilde çalışıyor. Uyguladıktan sonra boşta ki sıcaklık değerlerini paylaşıyorum. Yük altında da deneyeceğim.

Dosya Ekleri

• sıcaklık2.png
    sıcaklık2.png
    12 KB · Görüntüleme: 38
Birkaç gündür bilgisayarın sıcaklık değerlerini kurcalıyorum. Önceden boştayken CPU 55-60'larda gezinirken ağır yük altında 80-90 aralığında seyrediyor. Bugün termal macunu yeniledim fakat değerler yine aynı. Bu değerler normal midir yoksa bir şeyler yapmam gerekir mi? Ekte yarım saatlik yükten sonra boştayken alınmış sıcaklıkları veriyorum. Sistemim i7 7700HQ, GTX 1050, 16 GB RAM Acer Nitro 5 cihaz.

Eki Görüntüle 564364
Ekran kartı hariç benim sistem :) aslında ben de aynı ısı değerlerini alıyorum ekarn kartı en fazla 85 işlemci de en fazla 90 derece olması kanaatindeyim . tabi ki undervolt yapmakta fayda var ThrottleStop programından undervolt yapıyorum tavsiye ederim .

Evet boşta ki değerler gerçekten çok iyiydi. Fakat yarım saatlik bir Mount and Blade 2: Bannerlord oynayışım sonucu CPU sıcaklığım 80-85 aralığında seyrediyordu. En son bilgisayar kapandı :) Galiba voltajı biraz artırmam gerekiyor.
Ekran kartı hariç benim sistem :) aslında ben de aynı ısı değerlerini alıyorum ekarn kartı en fazla 85 işlemci de en fazla 90 derece olması kanaatindeyim . tabi ki undervolt yapmakta fayda var ThrottleStop programından undervolt yapıyorum tavsiye ederim .
Normal diyorsanız daha fazla kurcalamayacağım bu işi :) Ama ekran kartım 70 de sabit kalıyor benim yük altındayken. Hiç oynamıyor.

Normal diyorsanız daha fazla kurcalamayacağım bu işi :) Ama ekran kartım 70 de sabit kalıyor benim yük altındayken. Hiç oynamıyor.
Normal , endişeye gerek yok fakat ısı değerlerini takip edin ne zaman yükseldi o zaman termal macun , fan temizliği yapın :)
Yine de undervolt yapmak ısı değerlerini düşürdüğü gibi parça ömrünü de uzatır ( Dikkatli yapıldığı sürece , dikkatli yapmassanız bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz !)

Geri
Yukarı