i7-7700K GTX 1080 performans sorunu

aydinarikan

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Herkese merhaba,

Bilgisayarımı diğer arkadaşların düşük sistemleriyle karşılaştırdığımda hemen hemen aynı performansı alıyorum. Oyunlarda aynı FPS oranı almamız kafamı kurcaladı. İşlemcisi i5-8400 Ekran Kartı 1060 6 GB ve RAM 3200 MHz olan arkadaşımla karşılaştırdığımda FPS olarak aynı oranları almaktayız. RAM bu kadar fark eder mi? Ayrıca oyun oynarken işlemci ısısı 70-75-80 derecelerde dolaşıyor, bu sıvı soğutmaya göre normal mi? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Sistemim:
MSI Z270 Tomahawk Anakart
Intel i7 7700K
Cooler Master Masterliquid 240 PRO Sıvı Soğutma
Corsair Vengeance 2400 MHz CL16 DDR4 Ram
Asus Strix GTX 1080 Ekran Kartı
Seasonic 750W 80+ Gold PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığın işlemci zaten sıcak çalışan bir model ama 240 mm su soğutmayla eğer oyunlarda 70 derecenin üstüne çıkıyorsa muhtemelen bir sıkıntı var. Akla hemen iki tane klasik soru geliyor tabi; işlemci soğutucu montajı ve termal macun bunlardan emin misin?

Sürücelerin güncel mi ?

Herkese merhaba,

Bilgisayarımı diğer arkadaşların düşük sistemleriyle karşılaştırdığımda hemen hemen aynı performansı alıyorum. Oyunlarda aynı FPS oranı almamız kafamı kurcaladı. İşlemcisi i5-8400 Ekran Kartı 1060 6 GB ve RAM 3200 MHz olan arkadaşımla karşılaştırdığımda FPS olarak aynı oranları almaktayız. RAM bu kadar fark eder mi? Ayrıca oyun oynarken işlemci ısısı 70-75-80 derecelerde dolaşıyor, bu sıvı soğutmaya göre normal mi? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Sistemim:
Intel i7 7700K
İşlemciniz 5Ghz de çalışıyorsa 85 derceye kadar normal gibi.

RAM'in en fazla 5-10 fps fark ettirebileceğini düşünüyorum ki o da en fazla. 1060 6GB ile 1080 8GB arasında kesinlikle gözle görülür bir fps farkı olmalı bu arada. Sürücülerinin güncel olduğundan emin misin ?

Büyük ihtimalle sıvı soğutma montajından kaynaklanıyor, benzer bir sistem bende de var geçen ay işlemci yüksek sıcaklıklarda çalışıyordu termal macun değişimi yaptım max 50-60 arası geziyor şimdi deneyin isterseniz sağlam bir termal macun ile.

2-4K daki performans farklarına baktın mı ? 1080P için normal gibi zaten. Senin GPU kullanımın ne durumda? %100 olduğunu sanmıyorum ben pek.

Herkese merhaba,

Sistemim:
Intel i7 7700K

Ramlerinin MHZ ve cl Değerlerini yazmışsın , ramlerin tek kanal 16 gb mı , çift kanal 8gb mı 4x8 gb mı bunu belirtirmisin?

Ramlerim 2x8 şeklinde. Sıvı soğutma montajını yanlış yaptığımı düşünmüyorum fakat tekrar söküp inceleyerek takmakta sanırım yarar var. Oyundayken 70 derecelerde fakat arada 85'e çıkıp aniden düştüğü de oluyor. Tüm sürücülerim güncel. Overclock vs yapmadım stok nasılsa o şekilde. Sıvı soğutma montajını tekrar yapıp bilgilendirmeyi görselle ileteceğim. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı