i7 7700K Isınma Sorunu

Zusth

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Schweinfurt
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik Müh.
Profil Kapağı
1521758257
CPUID HWMonitor uygulamasıyla son günlerde işlemcimin aşırı ısındığını fark ettim.

Sistem
  • - Operation System: Windows 10 Pro
  • - Motherboard: Asus ROG Strix Z270E
  • - GPU: Asus ROG Strix GTX1080
  • - CPU: Intel Core i7 KabyLake 7700K
  • - CPU Cooler: Thermaltake Water 3.0
  • - RAM: G-Skill Trident Z RGB 2x8GB
  • - PSU: Corsair RM750x
  • - HDD: WD 7200RPM 1TB
  • - SSD: Samsung 850 Evo 500GB
  • - Monitor: Asus ROG PG278QR
  • - Chassis: Aerocool Project P7-C1

Olumlu sayılabilecek şeyler;
  • - Overclock yapılmamıştır.
  • - Diğer bileşenlerde aşırı sıcaklık gözlemlenmemiştir.
  • - Soğutma radyatöründen ve egzoz fanından aşırı sıcak hava hissedilmiyor.

Yaptığım olumsuz sayılabilecek şeyler;
  • - 10 aydır kasa temizlenmiyor, tozlandığı gözle görülebilir halde.
  • - 10 aydır termal macun yenilenmedi.
  • - 5 gün bilgisayarı kapatmadan oyun açık olacak şekilde bırakmak.
  • - 2K kalitede video renderlarken oyunu açık unutmak.(99 dereceyi gördü geçen pazar günü, çok şükür ki pek zaman geçmeden fark edip kapattım oyunu)

Ek olarak;
  • - CPUID HWMonitor uygulamasında işlemcinin şu anki ısı değeri kısmındaki değerler aşırı oynuyor(saniyelik olarak 60'dan 75'e ardından 55'e düşen değerler gibi).
  • - 5 günün sonunda 6 saat kapattıktan sonra tekrar 1 gün arayla oyun açık şekilde kapatmadım ve şuan bu gönderiyi yazarken CPUID HWMonitor uygulamasından baktığımda en yüksek gördüğü sıcaklık değeri 95 derece, anlık derece ise 50 ile 80 arasında çok hızlı bir şekilde oynuyor.
Ne yapmamı önerirsiniz, bu ısı değerinin aşırı oynak olması ve işlemcinin sadece bir oyunun açık olmasından bu derecelere bu sıvı soğutmayla yükselmesi normal bir şey mi? Teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'a girip CPU voltajını manuel ayara çekin ve 1.200 değerini girin. Bu şekilde sistemi açın ve tekrar kontrol edin durumu.

Parçalar ne kadar kaliteli olursa olsun işlemciye gereğinden fazla voltaj veriliyorsa yaşanan olumsuzluklar ki buna ek olarak 7700K var sıcaklık dalgalanmaları konusunda çok şikayet almış işlemci olduğundan normaldir.

Ben de 7700K (4.8 Ghz) kullanıyorum soğutma olarak Corsair H100i V2 var ve sıcaklık şikayetim hiç olmadı. Bence sıcaklık problemi olduğu bilinen 7700K için 120mm radyatörlü sıvı soğutma yerine 240lık sıvı soğutma lazım.

Zaten 240mm sıvı soğutmam. Sıcaklık artınca performanstan ödün vermiyorum zaten, sıcaklığı yüksek görmek canımı sıkıyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı