i7 7700K ısınma sorunu

@Safa Eldek

CPU soğutucunuzun iki fanının yönü de aşağıya bakacak. Birini aşağıya diğerini yukurıya falan yapmadınız umarım.

xigmatek-janus-3.jpg

Farklı bir güç kaynağı alıp denemenizde yine de fayda var ama güç kaynağınız kalitesiz değil bunu belirteyim. En azından ihtimalleri elemiş olursunuz. İletkenliği düşük bir termal macun asla uygulamayın. Arctic MX-4 alıp deneyin en azından kenarda kaliteli bir termal macununuz olmuş olur.

@Safa Eldek

CPU soğutucunuzun iki fanının yönü de aşağıya bakacak. Birini aşağıya diğerini yukurıya falan yapmadınız umarım.

Eki Görüntüle 273520

Farklı bir güç kaynağı alıp denemenizde yine de fayda var ama güç kaynağınız kalitesiz değil bunu belirteyim. En azından ihtimalleri elemiş olursunuz. İletkenliği düşük bir termal macun asla uygulamayın. Arctic MX-4 alıp deneyin en azından kenarda kaliteli bir termal macununuz olmuş olur.
Aşağıya bakacak dediğimizde aşağıya doğru üflemeli anlamalıyım değil mi :) Yani anakarta doğru. Büyük fan anakarta doğru üflüyor ondan eminim lakin küçükten emin değilim. Onuda kontrol edeyim.

Termal macunu değiştirme olanağım var o yüzden kaliteli bir macun ile değiştirip deneyim. Ayrıca Arctic MX-4'ü de alıp deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Sonuçları yine buraya atacağım.

Aşağıya bakacak dediğimizde aşağıya doğru üflemeli anlamalıyım değil mi :) Yani anakarta doğru. Büyük fan anakarta doğru üflüyor ondan eminim lakin küçükten emin değilim. Onuda kontrol edeyim.

Termal macunu değiştirme olanağım var o yüzden kaliteli bir macun ile değiştirip deneyim. Ayrıca Arctic MX-4'ü de alıp deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Yazdıklarımızı yapmadım lakin bir deneme yapayım dedim mevcut sistem ile. Konuştuklarımızı yarın yapacağım. CS GO'yu açtım ve gördüm ki daha CPU'nun yarısını kullanmazken sıcaklık 70-80 civarında geziyor ve bilgisayarım aşırı derecede takılıyor. Evet o FPS'lerde ani takılmalar yaşıyorum. Kafayı yemesem iyi şu aralar :)
Adsız.jpg

Yazdıklarımızı yapmadım lakin bir deneme yapayım dedim mevcut sistem ile. Konuştuklarımızı yarın yapacağım. CS GO'yu açtım ve gördüm ki daha CPU'nun yarısını kullanmazken sıcaklık 70-80 civarında geziyor ve bilgisayarım aşırı derecede takılıyor. Evet o FPS'lerde ani takılmalar yaşıyorum. Kafayı yemesem iyi şu aralar :)
Adsız.jpg
Şimdi yaptığım işlem ise sadece ana kartın turbo boost özelliğini kapatmak oldu ve 4.2GHz'e sabitledim. Aynı koşullarda render alırken sıcaklıklar düştü lakin oyundaki kasma ve sıcaklık problemi devam ediyor ve hiç stabil değil sıcaklıklar ve CPU kullanımı. Boost kapalı hali aşağıda.
boost desabled.jpg

@Safa Eldek

Eki Görüntüle 273520

Eveeeet. Büyük bir aşama kaydetmiş bulunuyoruz :)

Hatalar ve Düzeltmeler ;

- İşlemci Soğutucumuzun arka küçük fanını dediğiniz üzere yanlış takmışım. Düzeltmesini yaptık.
- İşlemci Soğutucusu ile gelen termal macun sanırım kalitesiz imiş. Cooler Master'ın MasterPro'sunu aldım. (Önerdiğiniz macuna çok yakın değerler içeriyor)

Sonuç ;

- 90°C'lere dayanan sıcaklığımız 65°C'den yukarı şuanda çıkmıyor :) Sonuçlarıda aşağıdaki gibi. Uygulanan işlemlerin hepsi aynıdır.

Çözüm için çok teşekkür ederim. Şuan için fanın yetemediği bir durum yok kısaca :)
optimize sonrası yük altında.jpg
optimizeden sonra boşta.jpg

Merhaba bendede aynı işlemci mevcut ve sıcaklıklar bendede çok yüksek 4.5ghz'de kullanıyorum 65-80 arası sıcaklık alıyorum oyunlarda corsair h115i işlemci soğutucum var ve oc yapamıyorum mavi ekran alıyorum voltaj verdiğimde 4.5ghzde 1.25v kullanıyorum aşağıya güç kaynağı ile ilgili bi problem varmı video koyuyorum, videoda herhangi bir program açık değil sadece video çekmekmeye başlıdığımda yükseliyor sadece, neyle ilgili bi sorun olabilir ne yapabilirim? @Neurevt
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba bendede aynı işlemci mevcut ve sıcaklıklar bendede çok yüksek 4.5ghz'de kullanıyorum 65-80 arası sıcaklık alıyorum oyunlarda corsair h115i işlemci soğutucum var ve oc yapamıyorum mavi ekran alıyorum voltaj verdiğimde 4.5ghzde 1.25v kullanıyorum aşağıya güç kaynağı ile ilgili bi problem varmı video koyuyorum, videoda herhangi bir program açık değil sadece video çekmekmeye başlıdığımda yükseliyor sadece, neyle ilgili bi sorun olabilir ne yapabilirim? @Neurevt
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba.

Önceki yazıları okuduysanız eğer "termal macununun" da hatrı sayılır bir etkisi bulunuyor bence. Eğer kalitesiz bir termal macununuz var ise bir yenileyin tekrar deneyin derim.

Ben suanda 25-35 derece arası alıyorum bostayken. yükte ise 70C'e kadar çıkıyor ki sogutucumun radyatorleri çok büyük olmamasına rağmen.

Bende casper sıvı soğutma var. Modeli belli değil ve en ucuzundan 5 fan koymuşlar. Hava akışı iyi değil. Assassin's Creed Syndicate ultrada 65-70 sıcaklık alıyorum.

Ucuz ürün alacak kadar zenginsiniz yani :)

En uygun zamanda değiştirmenizi tavsiye ederim. en azından hava akışındaki seviyeye bakın. Her fanda bulunuyor o değerler. CFM diye geçiyor sanırım kısaltılmışı. Hava debisi ile alakalı yani tamamen.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı