i7 7700K ısınma sorunu

Canakta93

Hectopat
Bugün Twitch'te ilk defa işlemciden yayın verdim 70-85 arası sıcaklıklar gözlemledim. Sizce bu normal mi? İşlemci yanar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
98 derece Intel Core Q8300 ile Assassin's Creed 3 oynadım saatlerce, 102 derece ATi Radeon HD4350 ile oyun oynadım saatlerce, bu saydığım iki parça da hala canavar gibi çalışıyorlar, o kadar kolay değil bir donanımın yanması. Çok da yüksek değil o ısı.

OC yapıp yapmadığına ne kadar OC yapıp ne kadar voltaj verdiğine kasa içi hava sirkülasyonuna işlemci için kullandığın soğutucuya kasanın fanlarına kadar bütün bu etmenler sıcaklığını etkiler. Ama işlemci sıcaklığın 90 derecenin üstüne çıkmadığı sürece değerler iyi gibi. Ama benim önerim Aida64 programı ile sistem kararlılık testi yapmanız. Ortalama 30 dakika 1 saat arası yapın ve sıcaklığın en fazla kaç derecelere çıktığını bizimle paylaşırsanız daha iyi bilgi verebiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaby Lake serisinde ısınma sorunu vardı diye hatırlıyorum. İşlemci kullanım oranı yüksek ise 70 derece kabul edilebilir.

Bugün Twitch'te ilk defa işlemciden yayın verdim 70-85 arası sıcaklıklar gözlemledim. Sizce bu normal mi? İşlemci yanar mı?

100 dereceye kadar çalışır. 100 dereceyi geçerse çalışma frekansını düşürür işlemci yine de yanmaz.

Intel® Core™ i7-7700K İşlemci (8M Önbellek, 4,50 GHz'e kadar) Ürün Teknik Özellikleri

1.jpg

Kaby Lake serisinde ısınma sorunu vardı diye hatırlıyorum. 70 derece kabul edilebilir.

Kronik bi' problem yok seride. 8. nesil de dahil 4-8 arasında Intel lehim yerine vasat termal macun kullanınca sıcaklıklar lehimliye göre bi' hayli yükseldi. Delid net çözüm olarak düşünülebilir.

Gene bilip bilmeyen yargı dağıtmış güzel, bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmaya devam...

Gelelim sorunuza,
  • İşlemci üzerinde nasıl bir soğutucu kullanıyorsunuz?
  • Boştayken ve oyundayken bu değerler kaç?
  • İşlemcide bir OC yapılı mı?
  • Yakın zamanda CPU soğutucu veya başka bir parça sökülüp takıldı mı?
Elimdeki 7600K standart stok fan ile prime95 testinde 90 dereceyi görüyordu, CM'ye geçtikten sonra 60'ı geçmedi testte. 85 derece yüksek sayılabilir bir masaüstü bilgisayar için.

Yeni konular

Geri
Yukarı