i7-7700k ve RX480 vs i5 7500 ve GTX1070

Metin_42

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

Ben yaklaşık 6000TL bütçe ile sistem toplamayı düşünüyorum. Aslında ilk olarak işimi gördüğü için RX480 alıp 2-3 sene sonra ekran kartını güncelleyerek bilgisayarı uzun yıllar kullanmayı planladım. Orta seviye video ve render işleriyle de uğraşıyorum, i7 iyi bir seçenek oldu. CS:GO ve GTA 5 gibi oyunlar oynuyorum, RX480 bana yeterli geldi. Ayrıca bu şekilde istediğim kasa modelini vs. alabilme şansım olacaktı. Sıvı soğutma ve Z270A MSI M5 gibi üst düzey bir anakart seçimim de olacaktı.

6000TL vermişken GTX1070 almamakla alakalı çok fazla olumsuz yorum aldım. Mutlaka anakarttan, işlemciden, kasan ve sıvı soğutmadan kısıp ekran kartına yüklenmem gerekli gibi yorumlar aldım. Bu benim kafamı aşırı derecede karıştı. Bazı insanlar ise 1080p'de GTX1070 darboğaza düşebilir gibi yorumlarda bulundu. Ben ne yapacağımı şaşırdım.

Bu iki sistemde 1080p FreeSync özellikli 144Hz monitörde kullanılacak. 2K ve 144Hz monitör almaya da param yok. Sizce ne yapmalıyım? İnanılmaz derecede muallakta kaldım. Artılarını, eksiklerini, hangisinin ileriye dönük olduğunu yazıp bana fikir verirseniz çok memnun olurum. Görüşleriniz gerçekten önemli ve mutlaka cevap vereceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum RX480'i 75HZ bir FreeSync monitör ile gayet sağlıklı bir biçimde çalıştırabiliyorsunuz. O monitörlerde yaklaşık 700 TL civarlarında. GTX1070'in hakkını ise 1080P 144HZ 1200-2000 TL bandındaki yada 2K monitörle verebileceğiniz için ister istemez maliyet baya bir masrafı arttırıyor. Ekran kartı güçlü olduğu zaman işlemcide ona yetişebilmesi ve tam uyumlu çalışabilmesi için güçlü olması gerektiği için de o da ekstradan külfet oluşturur. Kısacası para sizin karar sizin hangisini almak isterseniz.

Dostum tam benim kafam dasın
20 yıldır bilgisayar kullanıcısıyım yüzlerce parça değiştirdim birçok deneyim ve tecrübe sahibi olduğumu düşünmekteyim benim mantığım güçlü işlemci anakart ve ram üzerine çünkü ekran kartı tek bir parça dilediğin zaman yenisi ile değiştirip yoluna devam edebilirsin PSU yüksek ve kaliteli ise ama bir işlemcin dar boğaz yapmaya başladı mı neredeyse tüm sistemini yenilemek zorunda kalıyorsun.i7 4790 k kullanmaktayım undervoltage ile işlemci mi kısıtladığım halde oynadığım hiçbir oyun işlemci mi % 50 kullandığını görmedim 3.yılındalar beraber aldığım gtx 770 i ıskartaya çıkarmayı planlamaktayım VEGA kartları dört gözle beklemekteyim bu işlemci bana bir 3 yıl daha dar boğaz yapmadan belkide daha fazla dx 12 de işlemci yükleri bir hayli düşmekte hizmet edecek belkide VEGA yı bile eskitecektir.

Kardeş kesinlikle doğru düşünmüşsün ben de zamanında 6000 tl verdim ve oyuncu olmama rağmen en ucuz parçan ekran kartım r7 370. Sonra yükseltirim diye yaptım.... Upgrade yapmayı düşünmeyenler öyle düşünebilir. Ekran kartını tek yükseltsem dengesizlik olmaz. Ama birbirine ucu ucuna yetişen ekipmanlar alsam sonra sistemin tüm parçalarını değişmek zorunda kalırdım... diğer parçaların olabildiğince kaliteli oljinal olsun. Bende de 1ms 144 hz var buna rağmen r7 370 aldım. Zamanı gelince değişirim diye.

Dostum RX480'i 75HZ bir FreeSync monitör ile gayet sağlıklı bir biçimde çalıştırabiliyorsunuz. O monitörlerde yaklaşık 700 TL civarlarında. GTX1070'in hakkını ise 1080P 144HZ 1200-2000 TL bandındaki yada 2K monitörle verebileceğiniz için ister istemez maliyet baya bir masrafı arttırıyor. Ekran kartı güçlü olduğu zaman işlemcide ona yetişebilmesi ve tam uyumlu çalışabilmesi için güçlü olması gerektiği için de o da ekstradan külfet oluşturur. Kısacası para sizin karar sizin hangisini almak isterseniz.

Sizce hangi sistem benim benim açımdan daha yararlı olur? Hangisini tercih edersem, ne kazanırım ya da ne kaybederim? 6 bin az para değil araştırmadan işe girişmek istemiyorum.

O freesync monitör varsa RX480 al daha sonrada CF yaparsın işlemci hertürlü kaldırır. Bu sayede monitöründe tam hakkını verirsin.

CF için anakart yeterli mi? X99 almadığım sürecede CF nin hakkını veremeyeceğimi söylediler. PCI express'le alakalı bir durummuş.

Dostum tam benim kafam dasın
20 yıldır bilgisayar kullanıcısıyım yüzlerce parça değiştirdim birçok deneyim ve tecrübe sahibi olduğumu düşünmekteyim benim mantığım güçlü işlemci anakart ve ram üzerine çünkü ekran kartı tek bir parça dilediğin zaman yenisi ile değiştirip yoluna devam edebilirsin PSU yüksek ve kaliteli ise ama bir işlemcin dar boğaz yapmaya başladı mı neredeyse tüm sistemini yenilemek zorunda kalıyorsun.i7 4790 k kullanmaktayım undervoltage ile işlemci mi kısıtladığım halde oynadığım hiçbir oyun işlemci mi % 50 kullandığını görmedim 3.yılındalar beraber aldığım gtx 770 i ıskartaya çıkarmayı planlamaktayım VEGA kartları dört gözle beklemekteyim bu işlemci bana bir 3 yıl daha dar boğaz yapmadan belkide daha fazla dx 12 de işlemci yükleri bir hayli düşmekte hizmet edecek belkide VEGA yı bile eskitecektir.
Peki sizce i7 7700 k şart mı? i7 7700 alsam overclock yapmamak bana ne kaybettirir uzun vaadede?

Orta düzeyde render ile uğraşan insan zaten i7 kullanması gerektiğini bilir. :)

İ5 ile arasındaki ne kadar fark var. Eğer i5 ile 10 dakikada alabileceğim bir renderı 9 dakikada alıyorsam o kadar para vermek istemem açıkçası. Genelde video editliyorum.

Kardeş kesinlikle doğru düşünmüşsün ben de zamanında 6000 tl verdim ve oyuncu olmama rağmen en ucuz parçan ekran kartım r7 370. Sonra yükseltirim diye yaptım.... Upgrade yapmayı düşünmeyenler öyle düşünebilir. Ekran kartını tek yükseltsem dengesizlik olmaz. Ama birbirine ucu ucuna yetişen ekipmanlar alsam sonra sistemin tüm parçalarını değişmek zorunda kalırdım... diğer parçaların olabildiğince kaliteli oljinal olsun. Bende de 1ms 144 hz var buna rağmen r7 370 aldım. Zamanı gelince değişirim diye.

Ben şuan RX480'li sisteme daha yakınım ama tam olarak kesin karar almadan yine de görüşleri merak ediyorum. Bu gidişle sanırım i7 7700 ve rx480 alacağım.

CF için anakart yeterli mi? X99 almadığım sürecede CF nin hakkını veremeyeceğimi söylediler. PCI express'le alakalı bir durummuş.

Bütçe varsa tabiki CF için X99 i7 6850K iyidir. Yanlız i7 7700K'da CF için yabana atılacak işlemci değil. Kabylake ile beraber PCI-e lane 24 oldu bunun CF'ye katkısı 20 lane Skylake'den fazla olacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dostum bu adam test etmiş gayet başarılı görünüyor.

sistem.PNG
Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Sanırım içime daha çok sinmiş olan bu sistemi toplayacağım. Yinede görüşlerinize açığım :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı