i7 8.nesil ve MX 230 Laptop sarjdayken FPS düşüyor

Emre Ceylan

Hectopat
Daha fazla  
i7 8.nesil, 8 GB RAM, NVIDIA MX230 ekran kartı özellikleri olan bir laptopum var. Çoğu oyunlarda (cok agir olmayan oyunlar) ort. 50-60 arası FPS alıyorum. Fakat laptop pili bittiğinde şarja takıyorum ve aynı grafik ayarlarında FPS 20-30 arasına düşüyor. Bütün Driver'larim güncel ama hala çözemedim. Var mıdır bir çözümü yardımcı olan olursa sevinirim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bilgisayarınız şarjdayken Başlata Güç ve Uyku yazıp gelen pencerede eğer ki en iyi enerji tasarrufunda yazıyorsa onu en yüksek performansa çekin.

güc.jpg

Hocam bilgisayarınız şarjdayken Başlata Güç ve Uyku yazıp gelen pencerede eğer ki en iyi enerji tasarrufunda yazıyorsa onu en yüksek performansa çekin.

Eki Görüntüle 544315
Bu arkadaşın dediğini de yapabilirsin bu da bir çözümdür. Fakat FPS droplarının bir diğer nedeni ise işlemcinin dengesiz çalışmasıdır. Bunu şu videodan düzeltebilirsiniz; (Bende işe yaradı)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İzledim de çok bir hayrını görmedim. Orada adam program ile 35T sabitliyor ve onunki maksimum hız olan 2.5 GHz'de kalıyor. Fakat bende ki 46T ye çıkıyor ama görev yöneticisinde hala kullanım yüzdesi %1'lere düşüp hızıda düşürüyor. 46T ye çekmeme rağmen ayrıca 4.6 GHz göremedim. Varsa başka önerisi olan alabilirim.

Eki Görüntüle 544315

Abi Windows 10 en son sürüm kullanıyorum. Yani resmi olarak yayınlanan 1909 sürümü fakat güç ve uyku kısmında öyle bir kısım yok. Ama eğer görev çubuğunda ki şarj kısmını söylüyorsanız. Her oyuna girmemde de oraya zaten en yüksek performansa çekiyorum zaten. Yorum için teşekkürler.

Son düzenleme:
İzledim de çok bir hayrını görmedim. Orada adam program ile 35T sabitliyor ve onunki maksimum hız olan 2.5 GHz'de kalıyor. Fakat bende ki 46T ye çıkıyor ama görev yöneticisinde hala kullanım yüzdesi %1'lere düşüp hızıda düşürüyor. 46T ye çekmeme rağmen ayrıca 4.6 GHz göremedim. Varsa başka önerisi olan alabilirim.

Abi Windows 10 en son sürüm kullanıyorum. Yani resmi olarak yayınlanan 1909 sürümü fakat güç ve uyku kısmında öyle bir kısım yok. Ama eğer görev çubuğunda ki şarj kısmını söylüyorsanız. Her oyuna girmemde de oraya zaten en yüksek performansa çekiyorum zaten. Yorum için teşekkürler.
Dostum önemli olan o programdan turbo ayarını devre dışı bırakmak biraz daha düşük fps alırsın ama drop yaşamazsın. Programda disable turbo diye bir kısım var.

Dostum önemli olan o programdan Turbo ayarını devre dışı bırakmak biraz daha düşük FPS alırsın ama drop yaşamazsın. Programda disable Turbo diye bir kısım var.

Yaptım zaten aynısını fakat dediğim gibi benim GHz hızım sabit kalmıyor. Ayrıca da benim sorunum zaten şarjdayken oluyor. Normal de PC'de drop sorunu yok zaten.

İşlemcin nedir?
Pil ibaresine sağ tık - güç seçenekleri - güç planı oluştur. Yüksek Performans seç.
Plan seçiliyken plan ayarlarını değiştir - gelişmiş güç ayarlarını değiştir - işlemci güç yönetimi. SS'deki gibi olduğundan emin ol.
Güç.png

İşlemcin nedir?
Pil ibaresine sağ tık - güç seçenekleri - güç planı oluştur. Yüksek performans seç.
Plan seçiliyken plan ayarlarını değiştir - gelişmiş güç ayarlarını değiştir - işlemci güç yönetimi. SS'deki gibi olduğundan emin ol.
Eki Görüntüle 544810

i7 - 8565U. Ayarlar SS'deki gibi aynı.

Buradan uygun chipseti indirip güncelle.
Oyun içi ekran görüntünü de atar mısın, Afterburner ile? Bakalım sıcaklıklar, kullanım, frekans ne durumda.

Buradan uygun chipseti indirip güncelle.
Oyun içi ekran görüntünü de atar mısın, Afterburner ile? Bakalım sıcaklıklar, kullanım, frekans ne durumda.

Chipseti indirdim. Afterburner ayarladım Euro truck simulatore girdim. Grafikler en yüksek, çözünürlük 1080p. Ölçekleme 100% sonuçlar bu şekilde.

Dosya Ekleri

• PicsArt_04-25-07.45.13.jpg
    PicsArt_04-25-07.45.13.jpg
    677,7 KB · Görüntüleme: 171
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı