i7-8550u sistem çok yavaş çalışıyor

MFurkan41

Hectopat
Merhaba,
Öncelikle bu konuyu okuyup zamanını ayıran herkese teşekkür ederim. Bilgisayarımı dün Windows'un ayarlarındaki seçenekten sadece Windows'un kurulu olduğu (C) diskini sıfırlayarak formatladım. Sürücüleri 'Dell Support Assist' ile güncelledim ve Windows'un güncellemelerini de yükledim. Bilgisayarımı formatlamadan önce disk kullanımı %100'den nadiren iniyordu. Görev yöneticisinden kontrol ettiğimde 'ntoskrnl.exe' saniyede 3-5 MB arasında disk kullanıyordu. Ve görev yöneticisini açarken bile yaklaşık 25 saniye bekledim. Tarayıcı olarak 'Opera GX' kullanıyorum fakat (yanlış bilmiyorsam) 'Chrome' tabanlı olduğundan ve oldukça RAM tükettiğinden programı açamıyorum, açabilsem bile çok yavaşladığından kullanamıyorum. Bilgisayarımı formatlamadan önce böyleydi, zaten bu sorunu çözmek için formatladım. Bilgisayarımın özellikleri şu şekilde;

Marka: Dell Inspiron 15 5579 2'in 1
Ekran kartı: Intel(r) UHD Graphics 620.
RAM: 8 GB.
İşlemci: Intel(r) Core(tm) i7-8550u CPU @ 1.80GHz 1.99 GHz.
Depolama: Seagate 1TB 2.5 5400RPM SATA3 128MB (ST1000LM035-1RK172)

Bu bilgisayara SSD alırsam HDD ile beraber kullanabilir miyim? Yoksa HDD yi çıkartmam gerekir mi ve rica etsem SSD önerebilir misiniz bilgisayarıma uygun? Son olarak Windows için kaç GB SSD yeterli olur?

Tamamdır, çok teşekkür ederim herkese. Bilgisayarın içindeki hard diski Letgo gibi bir platformda satıp yerine Patriot 480 GB almayı düşünüyorum. Umarım bu sorunumu çözer, tekrardan konuyu cevaplayanlara teşekkür ederim.

Geri
Yukarı