E5450 sistem çok yavaş çalışıyor

Jugram

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar 6 aydır bu sorunu çözmeye çalışıyorum fakat ne yaptıysam olmadı. Bir ay düzgün çalışsa 15 gün felaket yavaş çalışmakta, yavaştan kasıtım Windows'un 15 20dk da açılması. Farklı hard disk denedim olmadı, ekran kartı denedim olmadı, güç kaynağı denedim olmadı, RAM denedim olmadı en son anakarta bir bakayım dedim yine olmadı. Birçok kez farklı işletim sistemi denedim yine olmadı değerlere baktığım zaman sadece HDD %100 çalışıyordu ondan mı acaba dedim yazılımsal olarak düzelttim yine olmadı. Bir ara işlemcimin ısınması yüzünden kapanıyordu macun sürünce hızlanıyordu, fakat şimdi işlemci ne kadar soğuk olursa olsun aynı halde bir fikriniz var mı? Ben de kalmadı.

Sistemim:
  • İşlemci: Xeon E5450 3.0GHz (anakart BIOS'u modlu)
  • Anakart: ASUS P5G41T-M LX.
  • Ekran kartı: AMD HD 4350.
  • RAM: 2x2 Kingston DDR3 (DDR2 anakart ve RAM ile sonuç hala aynıydı)
  • PSU: 300W.
  • Hard disk: 500GB Samsung.

E5450 BIOS modlu çalıştığı için kararsız davranıyor veya BIOS modu eksik/hatalı yapılmış olabilir. Veya işlemci fanı yerine tam oturmadığı için işlemci fazla ısınıp performansını kısıyor da olabilir.

SATA 3 portuna takılmasa bile SSD, sabit diske göre performans farkını ortaya koyar, daha önceden bizzat kendim denedim.
Sata 2 ise HDD 100 MB desek SSD de 180 MB yazar okur çok bir fark yok bence.

Sata 2 ise HDD 100 MB desek SSD de 180 MB yazar okur çok bir fark yok bence.
Bence ile olmuyor işte, SATA 2'de kendim denedim diyorum neden anlamamakta ısrar ediyorsun? SATA 2 bile olsa sabit disk ile arasında gözle görülür performans farkı var, her şey okuma/yazma hızı değil.

Bence ile olmuyor işte, SATA 2'de kendim denedim diyorum neden anlamamakta ısrar ediyorsun? SATA 2 bile olsa sabit disk ile arasında gözle görülür performans farkı var, her şey okuma/yazma hızı değil.
Herşey okuma yazma hızı değil ne demek dostum? Depola birimi bunlar tabiki okuma yazma hızı. 80 MB çok bir fark etmiyor cidden sen çok eski sistemden denemişsin herhalde.
İşte sorun ssd hdd değil çalışan bilgisayar sence sıfır bir harddisk ile çalışmaz mı?
Çalışır dostum neden çalışmasın da harddiskin cache si rpmsi önemli onuda belirt biliyorsan

Kendim denedim diyorum hala ısrar ediyor ya 😀 Tamam kardeşim sen haklısın ben kendim yanlış test etmişim. 180MB yazma hızı diyorsun, 264MB yazma hızı alıyordum SATA 2'de. SATA 2, 300MB'a kadar yazma hızı destekliyor bilgin olsun. Ayrıca denediğim sistemde 3. nesil i7 işlemci ve RX 580 vardı, eski falan değil yani.
@Mr. Patrick Bateman

Son düzenleyen: Moderatör:
Herşey okuma yazma hızı değil ne demek dostum? Depola birimi bunlar tabiki okuma yazma hızı. 80 MB çok bir fark etmiyor cidden sen çok eski sistemden denemişsin herhalde.

Çalışır dostum neden çalışmasın da harddiskin cache si rpmsi önemli onuda belirt biliyorsan
Link atabilirim detay bilmiyorum.

Kendim denedim diyorum hala ısrar ediyor ya 😀 Tamam kardeşim sen haklısın ben kendim yanlış test etmişim. 180MB yazma hızı diyorsun, 264MB yazma hızı alıyordum SATA 2'de. SATA 2 300MB'a kadar yazma hızı destekliyor bilgin olsun
@Mr. Patrick Bateman
Onu bilmiyordum öyle desene :D ozaman sen haklısın kardeş kusura bakma :) ben 180 MB Max biliyordum.

Arkadaşlar 6 aydır bu sorunu çözmeye çalışıyorum fakat ne yaptıysam olmadı. Bir ay düzgün çalışsa 15 gün felaket yavaş çalışmakta, yavaştan kasıtım Windows'un 15 20dk da açılması. Farklı hard disk denedim olmadı, ekran kartı denedim olmadı, güç kaynağı denedim olmadı, RAM denedim olmadı en son anakarta bir bakayım dedim yine olmadı. Birçok kez farklı işletim sistemi denedim yine olmadı değerlere baktığım zaman sadece HDD %100 çalışıyordu ondan mı acaba dedim yazılımsal olarak düzelttim yine olmadı. Bir ara işlemcimin ısınması yüzünden kapanıyordu macun sürünce hızlanıyordu, fakat şimdi işlemci ne kadar soğuk olursa olsun aynı halde bir fikriniz var mı? Ben de kalmadı.

Sistemim:
  • İşlemci: Xeon E5450 3.0GHz (anakart BIOS'u modlu)
  • Anakart: ASUS P5G41T-M LX.
  • Ekran kartı: AMD HD 4350.
  • RAM: 2x2 Kingston DDR3 (DDR2 anakart ve RAM ile sonuç hala aynıydı)
  • PSU: 300W.
  • Hard disk: 500GB Samsung.

Windows sürümü düşür. Veya Linux, Ubuntu geç.

Yeni konular

Geri
Yukarı