i7-8700 RTX 3060 Ti ile 1080P'de ne kadar darboğaz yapar?

Jonathan North

Megapat
Makaleler
1
Yer
Istanbul
Herkese iyi akşamlar;

Elimde i7-8700 bir işlemci var, çift kanal 16 GB 2666 MHz hızında çalışan belleklerle RTX 3060 Ti'ı GPU ağırlıklı senaryolarda 1080p çözünürlükte besleyebilir mi sizce? Sistemi oyun odaklı olarak güncelleyeceğim. Çoklu çekirdek gücü yeteri kadar tatmin ediyor beni ancak yeni alacağım bu kart bu işlemciye fazla gelecekse DSR kullanmak da tercihim değil keza ekranı bulamaç çorbasına çevirdikten sonra pek bir anlamı da kalmıyor, bazı oyunlarda ise resolution scale seçeneği darboğazı olayını çözmek adına güzel bir alternatif çözüm sunabiliyor ancak bazı örneklemelerde bu scale ayarını göremediğim için doğal 1080p çözünürlükte de %90+ verim benim için önemli. İşin rekabetçi Online tarafındaysa 144 Hz bir monitör kullandığım için Warzone gibi bir oyunda 1080P'de DLSS aktif veya kapalı fark etmez 120/130 FPS+ sabit vermesi benim için yeterli, şu an 1060 6 GB ile Warzone'da ortalama 75-90 FPS aralığını yakalayabiliyorum zaten. Açıkçası yakın zamanda bu tarz bir kart almayı düşünüyordum, uzun bir süredir de plan aşamasındaydım. YouTube üzerinde de bu ikiliyle ilgili çok bir test göremediğim için sizlerden bilgi almak istedim, işlemci eğer ki bezdirecek kadar sorun çıkaracaksa elimdeki sistemleri satmayı çalışıp hazır bir sistem almak daha mı mantıklı olur bilemedim. Sonuçta daha önceden buna benzer somut bir deneyimim yok, bütçe konuya yukarıda da belirteceğim üzere yaklaşık 16000-17000 TL civarında olacak gibi. Siz olsaydınız ne yapardınız? Önerileniz ne olur?

Şu anki sistem:

Intel i7-8700
Arctic Freezer e-Sports 34 Duo
MSI B365M Mortar
16 GB Kingston HyperX Fury RGB 3200 MHz (2666 MHz)
ASUS Dual NVIDIA GTX 1060 6 GB
High Power ECO Bronze 600W 85+
Dark N10 Pro

Son düzenleme:
Hocam ben kesinlikle tavsiye etmiyorum neden derseniz. Birincisi %10-20 gibi söylenen darboğaz olayı averaj olarak kağıt üstünde sunuluyor ama can sıkan şey %1 oranlar. Geçenlerde konu açıp başını baya şişirmiştim hatırlarsın belki. i5 8600k 4.8ghz ile 6600xt ile baş edememiştim. Benim için darboğaz averaj olarak %5-10 gibi değerler sunuyordu ama %1 değerler o kadar kötüydü ki GTX 980'e geri dönmek için can attım ve nitekim kartı iade ettim. Benim size acizane tavsiyem 5600x en azından 11400f gibi işlemcilere geçmeden ekran kartı model yükseltmesi yapmayın. Çünkü sizin şuan en kötü senaryoda kullandığınız işlem gücü maksimum %60-70'tir fazlası olmaz. Bu rahatlık şuan bir nimet emin olun aynısı yaşadım.

@494722 , @kino %1 Low FPS GPU tabanlı modern oyunlarda 60'ın bile altına düşürecekse bu kasayı hiç durmadan elden çıkarıp ekran kartlı yeni hazır bir sistem de alabilirim sorun değil, sadece söz konusu 2666 MHz bellek olunca i7-8700'in güzel bir verim yakalayıp yakalayamayacağı merak noktamdı. Düz 3060 12GB alsam nasıl olur peki? Geçen 10000 TL civarına görmüştüm sanki ama soğutma performansı noktasında çok hassasım, o modeller nasıldı bilemiyorum açıkçası.

@494722 , @kino %1 Low FPS GPU tabanlı modern oyunlarda 60'ın bile altına düşürecekse bu kasayı hiç durmadan elden çıkarıp ekran kartlı yeni hazır bir sistem de alabilirim sorun değil, sadece söz konusu 2666 MHz bellek olunca i7-8700'in güzel bir verim yakalayıp yakalayamayacağı merak noktamdı. Düz 3060 12GB alsam nasıl olur peki? Geçen 10000 TL civarına görmüştüm sanki ama soğutma performansı noktasında çok hassasım, o modeller nasıldı bilemiyorum açıkçası.
GPU tabanlı oyunlardan ziyade oyun yapımcıları yeni üretilen kartların gücüne o kadar güvenip optimizasyonu o kadar sallıyor ki artık her çıkan 2 oyundan biri cpu+gpu odaklı oluyor. %1 Low FPS 8700+3060ti ile kesinlikle tatmin etmez. Son olarak 3060 ile de senaryo pek farklı olmayacaktır. Tabi sizin neyi ne kadar tölere edeceğinizi bilmediğimden net bir fikir vermek yerine sadece tavsiye niteliğinde söylüyorum ki işlemci yükseltmeden ekran kartı yükseltmeyin. Ayrıca 3060ti varken düz 3060'a oyun için para verilmez gibi geliyor.

Hocam grafikleri en düşük ayarlara alıp FPS en aşağı hangi değerlere düşüyor onu tespit et, tatmin ediyor ise yeni kart alırsın.
Hocam 1060 6GB ile ekstra manuel OC da yapsam belli bir limite kadar ilerleyebiliyorum maalesef, çoğu arkadaş biraz da olsa yapar diyor ancak %1 Low akıcılık olayı da önem arz ediyor bir yandan. O kadar ikilemdeyim ki 3060 mı alsam RX6600 mi? Yoksa hiç bulaşmayıp yeni bir sistem mi alsam? Şimdi kurulu bir düzenim var hazır makine elimde merak ediyorum.
RTX 3060 Ti ile işlemciniz 1080P'de bir miktar darboğaz yapabilir. Çok sorun olmaz ama.
Aslında öyle aman aman ince eleyip sık dokuyan psikopatlıkta bir performans beklentim yok, ancak belli başlı standartlarım var onları karşılayabilsin yeterli, bir yandan da hemen hemen elimdeki işlemciyle benzer performans veren 4.8 GHZ 8600k ile 6600XT sorun yaşayan arkadaşı görünce de bir şaşırdım kaldım, çok pişman edecekse dediğim gibi yeni bir makine de düşünebilirim ancak o zaman da biraz uğraşmam gerekecek eldekileri satmak için.

Son düzenleme:
Hocam 1060 6GB ile ekstra manuel OC da yapsam belli bir limite kadar ilerleyebiliyorum maalesef, çoğu arkadaş biraz da olsa yapar diyor ancak %1 Low akıcılık olayı da önem arz ediyor bir yandan. O kadar ikilemdeyim ki 3060 mı alsam RX6600 mi? Yoksa hiç bulaşmayıp yeni bir sistem mi alsam? Şimdi kurulu bir düzenim var hazır makine elimde merak ediyorum.

Aslında öyle aman aman ince eleyip sık dokuyan psikopatlıkta bir performans beklentim yok, ancak belli başlı standartlarım var onları karşılayabilsin yeterli, bir yandan dahemen hemen elimdeki işlemciyle benzer performans veren 4.8 GHZ 8600k ile 6600XT sorun yaşayan arkadaşı görünce de bir şaşırdım kaldım, çok pişman edecekse dediğim gibi yeni bir makine de düşünebilirim ancak o zaman da biraz uğraşmam gerekecek eldekileri satmak için.
Oyun oynayacaksanız çok sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Battlefield gibi işlemci gerektiren oyunlar biraz sıkıntı yaratabilir sadece.

Ben I5 8400 ile 3060 Ti kullanıyorum ve her oyunda 60FPS sıkıntısız alabiliyorum, monitörüm 4K. Tercihen bi ara ikinci el 9700K'da alabilirim. Sizin derdiniz AAA oyunlarda 1080p 144FPS almaksa 8700K'dan baya baya daha güçlü bir işlemciye ihtiyacınız olacak onu söyleyeyim. Bana hikayeli oyunlarda 60FPS yeter diyorsanız, online oyunlarda da 144 yeter diyorsanız 8700K üstünde bir işlemciye para vermeniz veya bunun için daha zayıf bir ekran kartına yönelmenize hiç gerek yok.

Geri
Yukarı