R5 3600 ile RTX 3060/3060 Ti 1080P'de darboğaz yapar mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyunların çoğunda darboğaz gördüm 1080P'de. PUBG'daki darboğaz kıyamet gibi. Özellikle Reddit'te CoD Warzone için 5600X'e geçtiğini söyleyen çok kişi vardı FPS kayıplarından ötürü. 30-40 FPS artışı almışlardı darboğaz gidince.

3060 ile yine darboğaz olacak gibi görüyor buradan bakınca ama iyi FPS değerleri alınacağı için pek sıkıntı olmayacaktır. 1080P'de rekabetçi ağırlıklı oynanacaksa 5600X almak veya 5600'ü beklemek daha iyi bir seçim gibi.

Oyunların çoğunda darboğaz gördüm 1080P'de. PUBG'daki darboğaz kıyamet gibi. Özellikle Reddit'te CoD Warzone için 5600X'e geçtiğini söyleyen çok kişi vardı FPS kayıplarından ötürü. 30-40 FPS artışı almışlardı darboğaz gidince.

3060 ile yine darboğaz olacak gibi görüyor buradan bakınca ama iyi FPS değerleri alındığı için pek sıkıntı olmayacaktır. 1080P'de rekabetçi ağırlıklı oynanacaksa 5600X almak veya 5600'ü beklemek daha iyi bir seçim gibi.
Ben almayı planladığım için testleri detaylı inceledim darboğaz gördüğünüz yerlerin ekran görüntüsünü atabilir misiniz?

Ben almayı planladığım için testleri detaylı inceledim darboğaz gördüğünüz yerlerin ekran görüntüsünü atabilir misiniz?

Darboğaza yalnızca %100 işlemci kullanımı olarak bakıyorsan öyle değil, tekli çekirdek gücü farkından dolayı besleme sorunundan bahsetmiştim. Ryzen 1600 dahi taksan işlemci kullanım yüzdesini yüksek göremezsin ama ekran kartı kullanım yüzdesi ciddi anlamda düşer, oyunun optimizasyonundan ayrı olarak. Bu da darboğaz sayılır. 3060 Ti ile direkt karşılaştırmasını bulamadım fakat bu videoda 3070 ile olan farklarına bakabilirsin.

Forza Horizon 4 ve Warzone 1080P/2K ve 3600/5600X farkının değerlerini iyi yansıtıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Darboğaza yalnızca %100 işlemci kullanımı olarak bakıyorsan öyle değil, tekli çekirdek gücü farkından dolayı besleme sorunundan bahsetmiştim. Ryzen 1600 dahi taksan işlemci kullanım yüzdesini yüksek göremezsin ama ekran kartı kullanım yüzdesi ciddi anlamda düşer, oyunun optimizasyonundan ayrı olarak. Bu da darboğaz sayılır. 3060 Ti ile direkt karşılaştırmasını bulamadım fakat bu videoda 3070 ile olan farklarına bakabilirsin.

Forza Horizon 4 ve Warzone 1080P/2K ve 3600/5600X farkının değerlerini iyi yansıtıyor.

Hocam detaylı olarak baktığımda alt çekirdeklerin de hiçbiri %100 kullanılmıyor. 4.2 GHz için konuşuyorum. Ayrıca işlemci 5600x göre güçsüz olduğu için 1080p de tabi ki FPS düşmesi olacak. Sizin sisteminize R5 3600 takıldığı zaman 1080p daha yüksek FPS almanız gibi. Bu fark için de işlemci yükseltmek kişinin bütçesine kalıyor. Türkiye de yaşıyoruz 1080p de FPS düşmeleri yaşandı diyelim AMD Super Resolution teknolojisinden yararlanır. Sonuç olarak R5 3600 ile de 3060/3060 Tİ rahatlıkla kullanılabilir.

Hocam detaylı olarak baktığımda alt çekirdeklerin de hiçbiri %100 kullanılmıyor. 4.2 GHz için konuşuyorum. Ayrıca işlemci 5600x göre güçsüz olduğu için 1080p de tabi ki FPS düşmesi olacak. Sizin sisteminize R5 3600 takıldığı zaman 1080p daha yüksek FPS almanız gibi. Bu fark için de işlemci yükseltmek kişinin bütçesine kalıyor. Türkiye de yaşıyoruz 1080p de FPS düşmeleri yaşandı diyelim AMD Super Resolution teknolojisinden yararlanır. Sonuç olarak R5 3600 ile de 3060/3060 Ti rahatlıkla kullanılabilir.

Tabii kullanılabilir. Şahsen 3600 sahibi olsaydım gözüm kapalı 3060/3060 Ti takardım sistemime 5600X'i düşünmezdim. Attığın videoda rekabetçi oyunlar dışında pek hissedilmiyor, ki orada da yeterli FPS değerlerine ulaşılmış. AAA oyunlarda beslemesi iyi ve zamanla oyunların da grafik ihtiyaçlarının artacağını düşünürsek yük ekran kartına daha çok binecek.

Tabii kullanılabilir. Şahsen 3600 sahibi olsaydım gözüm kapalı 3060/3060 Ti takardım sistemime 5600X'i düşünmezdim. Attığın videoda rekabetçi oyunlar dışında pek hissedilmiyor, ki orada da yeterli FPS değerlerine ulaşılmış. AAA oyunlarda beslemesi iyi ve zamanla oyunların da grafik ihtiyaçlarının artacağını düşünürsek yük ekran kartına daha çok binecek.
Aynen öyle hocam şahsen RX 5700 XT yi elden çıkardığım gibi tabi ekran kartı fiyatlarının düşmesini bekledikten sonra 3060 Ti alacağım. Sürücü sorunları çeşitli oyunlarda optimizasyon sorunları burama kadar geldi.

1080p özelinde RTX 3060 ile iyi bir kombin olacağını düşünüyorum. RTX 3060 Ti ile yer yer ekran kartı kullanımı düşüyor ancak bu kartın saf bir 1440p kartı olmadığını da düşünürsek yine 1080p'de bu kombinasyon uygulanabilir.

o zaman bu kart için sistemine göre 2k ve ya 1080 p oyunculuj için geçerlidir diyebiliriz ?
tabi burda sistemden kastım 10400f 2666 mhz ram b460 anakart ve ya 10400f 3600 mhz ram z490 anakart gibi örneklendirme içindi.

Geri
Yukarı