i7-8700 ve GTX 1080 sistem toplama

Hozanhasan

Decapat
Arkadaşlar i7-8700 ve MSI H370 Gaming Pro Carbon ikilisini almayı düşünüyorum. Overclock yapmayacağım ya da Ryzen istemiyorum.
Sorularım şunlar olacak:
i7-8700 için en uyumlu, en mantıklı GTX 1080 hangisidir?
Ayrıca 750-800W 80+ kasa önerebilir misiniz? Görsel açıdan hiçbir beklentim yok. Işıklandırması olmayabilir hatta olmasın :) Tamamen işlevsel bir kasa istiyorum.Bütçem 1000 TL. Belki biraz üstüne çıkabilirim. İşlemcinin kutu içeriğinde soğutucu var diye biliyorum. Bir soğutucuya ihtiyaç olursa hangisi olmalı?
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartları modelleri soğutma ve OC performansına göre değişiyor yani her 1080, i7 8700 ile uyumlu çalışacaktır. Asus'un ROG strix ve MSI Gaming X 1080 de en iyi modellerdir. Ama sıfır alacaksan RTX 2070 alsan daha iyi olur.

Kasa olarak şu yeni Enthoo ve evolv kasalar çok hoşuma gidiyor fazla incelemedim ama bakabilirsin.

Phanteks Enthoo Pro Cam Kapaklı Full Tower Bilgisayar Kasası - n11.com

Genelde üst düzey kasalarda PSU yu hariçten alıyorsun bence total bütçeni söylersen sıfırdan sistem kurabiliriz.

Ekran kartları modelleri soğutma ve OC performansına göre değişiyor yani her 1080, i7 8700 ile uyumlu çalışacaktır. Asus'un ROG strix ve MSI Gaming X 1080 de en iyi modellerdir. Ama sıfır alacaksan RTX 2070 alsan daha iyi olur.

Kasa olarak şu yeni Enthoo ve evolv kasalar çok hoşuma gidiyor fazla incelemedim ama bakabilirsin.

Phanteks Enthoo Pro Cam Kapaklı Full Tower Bilgisayar Kasası - n11.com

Genelde üst düzey kasalarda PSU yu hariçten alıyorsun bence total bütçeni söylersen sıfırdan sistem kurabiliriz.

Kardeşim
bütçem henüz belli değil. Şu an için 8-9 bin tl diyebiliriz. Aslında şöyle bir durum var.
Kesin alacağım bileşenler:
-MSI GTX 1080 gaming x
-intel i7-8700
-MSI H370 gaming pro carbon

3 bileşen için en uygun kasa ve psu yu arıyorum. Dediğim gibi ledli, gösterişli olmasını istemiyorum. Tamamen işlevsel olması önemli benim için. Sence yukarıdaki 3lünün yanına
-16 gb 2666mhz ram
-500 gb ssd nasıl olur?

Bir de şöyle bir durum var black friday ve cyber monday bu sistemde kaç tl farkettirir?

Edit: rtx 2070 i neden öneriyorsun?

Kesin alacağın bileşenleri saymanda acaba bi tanıdıktan ya da bir sebepten ötürü ucuza falan mı alacaksın? 2070 önermemin sebebi

MSI NVIDIA GeForce GTX 1080 Gaming X 8G 8GB 256 bit GDDR5X Fiyatı

MSI VGA GeForce RTX 2070 ARMOR 8G OC RTX2070 8GB GDDR6 DX12 Fiyatı

İkiside aynı fiyat ve 2070 daha yeni çıktı güncel teknolojiyi barındırıyor ve GTX 1080 ile kafa kafaya diyebiliriz o sebepten sıfır alacaksan 1080 yerine 2070 daha mantıklı olacak. Aynı olay 1080Ti ve 2080 ikilisi için geçerli.

İşlemci K ibareli olmadığı için Z 370 serisi almamak tabii ki mantıklı o yüzden RAM lerde mecbur 2666 Mhz olacak onda da sıkıntı yok. 500 GB SSD tamamen bütçe meselesi ama en mantıklısı 250 GB SSD alıp işletim sistemini içine kurup yanına 1 tane çok oynadığınız oyun veya uygulamayı kurup yanına 1TB depolama almak en mantıklısı oluyor çünkü 500 GB SSD ler masraf oluyor çoğunlukla ve yine depolamaya ihtiyaç duyuluyor.

Kesin alacağın bileşenleri saymanda acaba bi tanıdıktan ya da bir sebepten ötürü ucuza falan mı alacaksın? 2070 önermemin sebebi

MSI NVIDIA GeForce GTX 1080 Gaming X 8G 8GB 256 bit GDDR5X Fiyatı

MSI VGA GeForce RTX 2070 ARMOR 8G OC RTX2070 8GB GDDR6 DX12 Fiyatı

İkiside aynı fiyat ve 2070 daha yeni çıktı güncel teknolojiyi barındırıyor ve GTX 1080 ile kafa kafaya diyebiliriz o sebepten sıfır alacaksan 1080 yerine 2070 daha mantıklı olacak. Aynı olay 1080Ti ve 2080 ikilisi için geçerli.

İşlemci K ibareli olmadığı için Z 370 serisi almamak tabii ki mantıklı o yüzden RAM lerde mecbur 2666 Mhz olacak onda da sıkıntı yok. 500 GB SSD tamamen bütçe meselesi ama en mantıklısı 250 GB SSD alıp işletim sistemini içine kurup yanına 1 tane çok oynadığınız oyun veya uygulamayı kurup yanına 1TB depolama almak en mantıklısı oluyor çünkü 500 GB SSD ler masraf oluyor çoğunlukla ve yine depolamaya ihtiyaç duyuluyor.

Ucuza alacağımdan değil :) 2k 144hz 1ms monitör ile beraber kullanacağım için GTX 1080 düşünmüştüm.
O zaman ssd yi 250 ye düşürüp 1tb depolama almak daha mantıklı gibi duruyor.
Peki psu için ne önerirsin? Ayrıca hava soğutma için bir tavsiyen var mı?

Aerocool 750W KCAS Serisi 80+ Gold Yarı Modüler Güç Kaynağı

Bu fiyata çok çok iyi hem yarı modüler yani kablo kalabalığı yok keşke ben alsaymışım amatörlüğe denk gelmişti. Şimdi benim işlemci de i7 8700, eğer sıvı soğutma alınacaksa dandik 120 lik sıvı alacaksak hiç almamak daha iyi olacağından kaliteli hava soğutma almak hem daha ucuz hem daha performanslı olacak. İmzamdaki MSI Core Frozr L Kendi soğutmamı önerebilirim baya kafamı ağrıtmıştı bu soğutma seçimi ama 55-60 geçmiyor 1080P yüksek kullanımda kaldı ki sen 2K kullanacaksın. Ama biraz daha para veririm ve kargo için 10 gün falan beklerim dersen en sağlam ürün şudur.

be quiet! Dark Rock Pro 4 İşlemci soğutucu BK022 İşlemci Fanı - Nanokatalog
Ama dediğim gibi içinde yeni teknolojileri barındıran 2070 i almak 1080 almaktan daha mantıklı youtube dan karşılaştırmalara bakabilirsin 1080vs2070 yaz kararını verirsin.

Aerocool 750W KCAS Serisi 80+ Gold Yarı Modüler Güç Kaynağı

Bu fiyata çok çok iyi hem yarı modüler yani kablo kalabalığı yok keşke ben alsaymışım amatörlüğe denk gelmişti. Şimdi benim işlemci de i7 8700, eğer sıvı soğutma alınacaksa dandik 120 lik sıvı alacaksak hiç almamak daha iyi olacağından kaliteli hava soğutma almak hem daha ucuz hem daha performanslı olacak. İmzamdaki MSI Core Frozr L Kendi soğutmamı önerebilirim baya kafamı ağrıtmıştı bu soğutma seçimi ama 55-60 geçmiyor 1080P yüksek kullanımda kaldı ki sen 2K kullanacaksın. Ama biraz daha para veririm ve kargo için 10 gün falan beklerim dersen en sağlam ürün şudur.

be quiet! Dark Rock Pro 4 İşlemci soğutucu BK022 İşlemci Fanı - Nanokatalog
Ama dediğim gibi içinde yeni teknolojileri barındıran 2070 i almak 1080 almaktan daha mantıklı youtube dan karşılaştırmalara bakabilirsin 1080vs2070 yaz kararını verirsin.

Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için :) psu sorun çıkarmaz değil mi?Forumda okuyorum çünkü bazı psu lar yüzünden bileşenler çöp oluyor.Son olarak black friday ve cyber monday total fiyatta ne kadar farkettirir sence?Onları bekliyorum çünkü :)

Kesinlikle bekle bazı ürünlerde inanılmaz indirimler yakalayabilrisin. Mesela stokta kalan inteller için indirim bekliyorum çünkü şu an ki fiyatları yalan. 9. nesil geldiği için insanlar almasın diye şişirdiler eski nesil fiyatlarını. Ben 1499 a almıştım 8700 ü 3 ay önce.

Kesinlikle bekle bazı ürünlerde inanılmaz indirimler yakalayabilrisin. Mesela stokta kalan inteller için indirim bekliyorum çünkü şu an ki fiyatları yalan. 9. nesil geldiği için insanlar almasın diye şişirdiler eski nesil fiyatlarını. Ben 1499 a almıştım 8700 ü 3 ay önce.

Dediğin gibiyse beklemekte fayda var kesinlikle.Umarım ülkemizdeki siteler black friday ve cyber monday i boş geçmezler.Yoksa sistem toplayamayacağım :) Bu arada ben bileşenleri kasaya yerleştirmeyi bilmiyorum.Teknoloji marketlerde ücret karşılığında böyle bir hizmet veriyorlar mı?

Kasa toplamak gerçekten kolay iş ya hem de inanılmaz keyifli kesinlikle kendin topla. Youtube da technopatın sistem toplama videolarında çok açıklayıcı topluyorlar. İstersen toplarken konu altından yardım edebiliriz güvenme başkalarına bilmezler yeni nesil sistemleri nasıl koyacaklarını takacaklarını itinalı yapmaz kırarlar bişeyleri .

Ayak üstü bile anlatabilirim istersen o kadar keyifli :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı