i7 8700K 5 GHz overclock yapma

İşlemciden işlemciye değişir, şu voltaj kesin değerdir denilemez. 1.275 iyimser bir değer. 1.275 ile başlayabilirsiniz. Muhtemelen 1.320-1.330 civarında stabil olacaktır.
Aynı işlemciye bende 5 GHz O.C yaptım 1.270 volt yeterli geldi. Prime 95 testi yaptım maksimum 76 derece ve tüm iş parçacıkları %100 yükte 50 dk test ettim sorun çıkmadı.Birkaç gün sonra tuhaf bir şekilde basit CS go da 1-2 saat sonra mavi ekran yedim. Voltajı,1.280 e çıkardım 0.010 volt işlemciyi prime 95 de 90 derecelere çıkardı. Bu fark normal mi?

Kullandığınız anakart çok önemli. Ben 5.0 ghz kullanırken aynı işlemcide bir çok oyunda hem düşük fps aldım hem de mav ekran sorunu yaşadım. 4.8 ghz kullanıyorum şuanlık memnunum. Arada da uçurum bir fark yok. (Gigabyte Aorus z390 pro kullanıyorum)

Kullandığınız anakart çok önemli. Ben 5.0 ghz kullanırken aynı işlemcide bir çok oyunda hem düşük fps aldım hem de mav ekran sorunu yaşadım. 4.8 ghz kullanıyorum şuanlık memnunum. Arada da uçurum bir fark yok. (Gigabyte Aorus z390 pro kullanıyorum)
Anakart Asus Z370-E Gaming modeli,5 GHZ 8700K ve bu anakart için çok basit bir hız bence yanlış giden başka birşey var gibi. Bugün voltajı 1.30 a kadar çıkardım çünkü aşırı yükte bazı çekirdeklerin durduğunu farkettim.Şuan herşey yolunda ama prime 95 yine beynimi yakıyor. Large testte bir bakıyorum 90 Lara çıkmış iki üç dakika gezinmiş sonra 77 lere düşmüş bir süre sonra yine 90 larda sıçrıyor geri 75 e düşüyor. En sonunda delidi çakıp 5.2 Ghz e çıkaracam o olacak. Silikon piyangosunu bir kerede ben kazansam nolurdu 😔.

Asus z370A Prime Anakart var. Bios menüsünde LOAD 5 GHZ Clock ayarı var. Onu yapıyorum. Stabile 5 ghz'de çalışıyor sıcaklık değerleri ise 68-77 arası oyuna göre değişiyor. Sıvı soğutucum ise NZXT x52 Kraken. Her şey mükemmel. Volt falan hepsini kendi ayarlıyor stabil olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı