i7 8700K ısınma sorunu

ProBurak

Kilopat
Daha fazla  
İşlemci günlük kullanımda, oyunlarda 60 dereceleri geçmese de AIDA64 üzerinden stabilite testini birkaç dakika çalıştırdığımda ortalama 70 derecelerde; hatta neredeyse 80 dereceye çıkıyor. Ortalama 77-78 derece. Bu değerler belki fazla değil diyeceksiniz ama bu voltaj değerine göre oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. Overclock yapmadım. Sıcaklıklara Core Temp ve AIDA64 üzerinden baktım. Vcore değeri ise 1.248V değerini geçmiyor. Bu voltaj değerlerinde bile bu kadar yüksek sıcaklık olması mantıksız geliyor. Önceden kullandığım Core 2 Quad işlemcim aynı soğutucu ile en fazla 50-55 dereceyi görürdü.

Kasanın ön tarafında 2 adet 140mm, arka tarafta da 120mm egzoz fanı takılı. Soğutucunun radyatörü üst kısma takılı. Bütün fanlar işlemci 75 derece olduğu zaman %100 hızda çalışacak şekilde ayarlandı. Termal macun ne çok, ne az olacak şekilde düzgün sürüldü. Soğutucunun pompası çalışıyor.

Delid yapılmadı ve yapmayı da düşünmüyorum. İşlemciyi ileride overclock yaparım diye K ibareli alsam da yeterince bilgim olmadığını düşündüğümden voltaj veya frekans değerleri ile oynamak istemiyorum.

Sistem özellikleri:
  • Anakart: Asus Prime Z370-A
  • İşlemci Soğutucusu: Cooler Master Masterliquid Pro 240
  • Kasa: Corsair 400C
  • Termal Macun: Cooler Master IC Value V1, termal iletkenlik >1.85 W/m-K

Bu işlemcinin ısınmasıyla ilgili birçok konu açılmış olsa bile, göz gezdirdiğim konulara baktığım halde sorunumu çözemedim.

Son olarak anakartın BIOS ayarları ile oynamadım. Belirtmem gereken başka bir şey sanırım kalmadı. Düşündüğümde işlemcinin ısınması için bir neden bulamıyorum. Normal kullanımda kesinlikle bir sorun yok ancak işlemci tam yüke girdiğinde ve voltaj değerleri biraz yükselince hemen ısınıyor. İşlemcinin ısınmaması için daha ne yapabilirim? Yoksa bu işlemciyi kullanabilmek için herkesin müthiş bir soğutma sistemi mi alması gerekli? Şimdiden yanıtlarınız için teşekkürler.

Oyunlarda 60 dereceyi geçmediyse oldukça normal. Stres testi işlemcinin ulaşabileceği maksimum sıcaklık değerine ulaştırır neredeyse zaten. Kaldı ki 8700k'nın delid yapılmadan sıcak çalıştığı zaten biliniyor. Bir problem yok bana kalırsa :)

Realbench'ten stres testi yapmanızı tavsiye ederim. CPU'lar için en iyi stres testi diyebilirim. Onun dışında CoffeLake işlemciler çok ısınmasıyla biliniyor, intelin kendi kullandığı macunda piyasadaki en kalitesizlerden, delid işlemi yaparsanız ortalama 20 derece azalma göreceksiniz. 75 derece 100% underload da çok normal bir değer merak etmeyin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı