i7-8700K Isınma Sorunu

royalflush_tr

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Dark AquaForce W240 2 Fanlı Sıvı Soğutma kullanıyorum. İşlemci boş değerlerde 30 ila 50 derece, oyundayken 78 ila 87 dereceleri buluyor. Ara sıra ani çıkışlar ve ani düşülerde oluyor. İşlemciyi 5.0 Ghz kullanıyorum. Bilgisayarda 6 adet fan var, sıvı soğutmayla birlikte 3 ekran kartında, 1'de PSU'da var. Toplam 10 fan var. Bu kadar ısınması normal mi ? PC yeni topladım.

Çözüm olarak ne yapabilirim?

PC özelliklerim:

Ekran Kartı: MSI GeForce GTX1080 Ti LIGHTNING Z 11GB GDDR5X 352Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
İşlemci: Intel Core i7 8700K Soket 1151-V.2 3.7GHz 12MB Önbellek 14nm İşlemci
RAM: CORSAIR 16GB (2x8GB) VENGEANCE LED Kırmızı DDR4 3200Mhz CL16 Dual Kit RAM
Harddisk: WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk
SSD: Samsung 250GB 960 EVO M.2 Sata NVMe SSD (Okuma Hızı 3200MB / Yazma Hızı 1500MB)
İşletim Sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit
Soğutma: DARK Aqua Force W240 Çift Fanlı 240mm Sıvı Soğutma
Anakart: GIGABYTE Z370-HD3 Intel Z370 Soket 1151-V.2 DDR4 4000 (O.C)MHz Anakart
Güç Kaynağı: High Power 850W 80+ Gold 14cm Fanlı Tam Modüler Güç KaynağıI
Kasa: Power Boost Elegance Serisi VK-G1007B 4x12cm Mavi Led Fanlı, USB 3.0, Tempered Glass Gaming Kasa

Kasanın resmi:

POmZY6.jpg

By359Q.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım, radyatör fanları ile kasanın önündeki fanlar, birbirleri ile çakışıyor. Kasanın önündeki fanlar kasaya hava veriyor, radyatöre bağlı fanlarda kasanın içerisinden aldığı hava ile radyatörü soğutmaya çalışıyor, fakat radyatördeki sıcak hava kasanın önündeki fanların kasa içerisine hava basması nedeniyle dışarı atılamıyor. Adam bir de sorun olmaz demiş. O kasa için hangi akla 240MM radyatör kullanıyor, hadi onu geçtim radyatör fanları ile kasanın önündeki fanlar radyatöre hava üflüyor, bu yüzden sıcak hava tam ortada, yani radyatörde sıkışıp kalıyor. Manıklı olan fanlardan radyatöre soğuk hava verilip, radyatörün diğer tarafından sıcak havanın dışarı atılmasıdır, ancak kasanın ön tarafındaki fanlar kasa içerisine , radyatöre doğru hava üflediği için radyatördeki sıcak hava dışarı atılamıyor. Sana tavsiyem kasanı al, aldığın yere götür, bu yazdıklarımı o bilgisayarcı vatandaşa okuması için rica et. Önüne gelen bilgisayar diziyor. Yani kasayı önüne alıp yaptığı işe bir baksa.

Son düzenleme:
Arkadaşım, radyatör fanları ile kasanın önündeki fanlar, birbirleri ile çakışıyor. Kasanın önündeki fanlar kasaya hava veriyor, radyatöre bağlı fanlarda kasanın içerisinden aldığı hava ile radyatörü soğutmaya çalışıyor, fakat radyatördeki sıcak hava kasanın önündeki fanların kasa içerisine hava basması nedeniyle dışarı atılamıyor. Adam bir de sorun olmaz demiş. O kasa için hangi akla 240MM radyatör kullanıyor, hadi onu geçtim radyatör fanları ile kasanın önündeki fanlar radyatöre hava üflüyor, bu yüzden sıcak hava tam ortada, yani radyatörde sıkışıp kalıyor. Manıklı olan fanlardan radyatöre soğuk hava verilip, radyatörün diğer tarafından sıcak havanın dışarı atılmasıdır, ancak kasanın ön tarafındaki fanlar kasa içerisine , radyatöre doğru hava üflediği için radyatördeki sıcak hava dışarı atılamıyor. Sana tavsiyem kasanı al, aldığın yere götür, bu yazdıklarımı o bilgisayarcı vatandaşa okuması için rica et. Önüne gelen bilgisayar diziyor. Yani kasayı önüne alıp yaptığı işe bir baksa.
Anladım en yakın zamanda götürücem tekrar sıkıldım artık 1 aydır bilgisayarla bir şey yapamıyorum.

AİDA64 Test Sonuçları

yzQd19.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin sıcak olmasının ve soğutulamamasının sebebi voltajdan mııdır, değil midir bilmiyorum ama, hiç kimse mesaj da atılmış olan kasaya ait fotoğrafları incelememiş. Ben inceledim ve önceki yanıtlarımı okur ve kasaya ait resimleri inclerseniz, sorunun ne olduğunu anlarsınız. İşlemci K işlemci olunca herkes hemen voltaj yüksek, bu yüzden sıcaklıklar yüksek diyor. Sorun soğutucu radyatörün bu kasa için uygun olmadığı, radyatör fanları ile kasanın ön tarafındaki fanların birbirine zıt çalışmasıdır. Kasaya ait resimlere dikkatlive bakın kasanın ön tarafındaki fanların ve radyatör üzerindeki fanların yönüne bakın. Sorun ortada, daha ne voltaj fazla verilmiş diyorsunuz. Voltaj fazla olabilir fakat, ortada yanlış bir radyatör seçimi, yanlış montaj var. Hatta bu kasaya kapalı devre sıvı soğutma bile uygun değil. 120MM kapalı devre sıvı soğutma alınsa bile, kasanın üst ksımında fan yerleri yok, mecburen egsoz fanın yerine takılacak, fakat bu seferde kasanın içerisindeki sıcak havayı dışarı atamayacak. O kasaya sığacak ve işlemciyi iyi şekilde soğutacak sağlam, kaliteli bir sürü hava soğutma var. O kasaya sıvı soğutma olmaz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı