i7 8700K RTX 4090'a darboğaz yapar mı?

emrebykl

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam,

i7 8700K işlemci, ASUS ROG Z370-E anakart, Fury 2666Hz RAM mevcut. RTX 4090 ve 1000'lik PSU güncellemesi yapmak istiyorum. Bilgili olan arkadaşlar bir cevap yazarsa sevinirim. Sizce bu sistemde 4090 darboğaz yapar mı? İşlemci ve anakart değişimi şart mı?

Hocam anakart MSI'la aynı fiyat bunun hakkında ne düşünüyorsunuz.

İyi hoş güzelde MSI abi ya bende ikisi aynı fiyatta iken MSI tercih ettim her ne kadar ROG görüntü açısından hoş ve havalı dursa da anakartta seçimim değişmez MSI 1 Z serisi 2
Alt seviye olsa hani i7 13700K RTX 3060- 3070 için deseniz ROG 790-F vs derdim ama en üst seviye hocam bu MSI Carbon alın bizzat bende öyle yaptım.

AMD olarak
1-Ryzen 9 7950X.
2-Ryzen 7 5800x3D
3-Ryzen 5 7600X.
4-Ryzen 5 5600X.

Dışında Ryzen işlemciler sizi üzer bunlar içleride sağlam olan işlemciler.
Gelelim 4K konusuna 4K da bu işlemciler arasında doğal olarak Ryzen9 7950X dışında bir işlemci seçemeyeceğiz
Peki Intel'i işin içine kattığımızda ne oluyor.
Ryzen 9 7950X kendisine en yakın rakip i7 13700K oluyor i9'a bile bazı yerlerde yanaşabiliyor aynı performası veremiyor
Doğal olarak geriye alınabilecek en güçlü işlemci i9 13900K oluyor.
Bende çok araştırdım Ryzen mi Intel mi en güçlü işlemci nedir vs AMD Intel bakmadığım değerlendirme kalmadı
Sonuç:
13900k aldım çünkü zirvede vemin 7-8 sene götürecek en güçlü işlemci budur.
Yani en üst seviye en güçlü işlemciyi istiyorum nedir sorusunun cevabı: Intel i9 13900K.
Gelelim 4090 konusuna para var huzur var diyorsanız size 3 seçenek sunuyorum.

MSI GeForce RTX 4090 Suprim​

MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio​

ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4090​

Tamam bunları aldık anakart ne olacak derseniz:
(Fp açısından MSI Carbon tercih ederdim ki öyle de yaptım ama illa param var derseniz tabii ki ROG Maximus derim)

1-

2-

3-

Gelelim şahsi tercihime milyon liram olsa ne bunlardan ne alırdım ki aldım zaten.

İşlemci: 13900k.
Anakart: MSI Carbon Z790 DDR5.
Ekran kartı: MSI RTX 4090 Suprim.

Yardımcı olabileceğim başka soru var ise yanıtlayabilirim.

Be saçmalıyorsunuz? 5600X alınmaz, 4K'da 4090 için 7950X almaya gerek yok şu an ancak para israfı dediğiniz parçalar.

Hocam anakart MSI'la aynı fiyat bunun hakkında ne düşünüyorsunuz.

Hocam siz arkadaşı dinlemeyin ortalığı karıştırmış. 7000 serisinde sorun yok, gereksiz pahalı anakartlara tada soğutulmasan 13900K'ya para dökmeye gerek yok, 80K'ya alacağınız 4090 sistemle 150K'ya alacağınız 4090 sistemin performansı birebir aynı olacak. Artığım en mantıklısı o yüzden.

O kasaya işin ehli biri güzel bir custum sıvı soğutma yaparsa hoş durur lakin normal sıvı soğutma olarak benim de alacak olduğum bu sıvı soğutmayı öneririm

RAM olarak bütçe var ise bunu

Yok ise bunu öneririm (şahsen bende bunu almayı düşünüyorum şimdilik )

Şahsen bütçem olsa 7200MHz CL 34 değerli bir RAM'i tercih ederdim
Belki edebilirimde :) ama toplamam biraz daha zaman alır :)

Yani özetle ben böyle bir sistem toplardım size de tavsiye ederim:

İşlemci:

Anakart:

Param var derseniz:

RAM:

Sıvı soğutma:

SSD:

Güç kaynağı:

Bu sistem para israfından başka bir şey değil, attığımda birebir aynı olacak performans RAM için 6400 MHz ötesi gereksiz bir fark yaratmıyor PSU 1000W yeter de artar SSD 990 Pro gibi gereksiz bir model.

Be saçmalıyorsunuz? 5600X alınmaz, 4K'da 4090 için 7950X almaya gerek yok şu an ancak para israfı dediğiniz parçalar.

Hocam siz arkadaşı dinlemeyin ortalığı karıştırmış. 7000 serisinde sorun yok, gereksiz pahalı anakartlara tada soğutulmasan 13900K'ya para dökmeye gerek yok, 80K'ya alacağınız 4090 sistemle 150K'ya alacağınız 4090 sistemin performansı birebir aynı olacak. Artığım en mantıklısı o yüzden.

Bu sistem para israfından başka bir şey değil, attığımda birebir aynı olacak performans RAM için 6400 MHz ötesi gereksiz bir fark yaratmıyor PSU 1000W yeter de artar SSD 990 Pro gibi gereksiz bir model.
Para israfı mı
Saçmalamak derken ?
5600x alınır diyen mi oldu bir okumayı öğren

990 gereksiz model mi 😅😅
Seni kim aldı buraya ya

Para israfı mı?
Saçmalamak derken?
990 gereksiz model mi 😅😅
Seni kim aldı buraya ya

7000 serisi bütün işlemciler alınabilir durumda o kısım saçmalık işlemci sıraladığım. Ondan sonra Fury regenade gibi bir modle varken 990 Pro alınmaz, 990 Pro az daha iyi olsa da fiyat farkına değecek durum yok. Tamamen fahiş fiyatlı bir ürün, 80K'ye toplanacak 4090 sistemle birebir aynı olacak performansı üstüne 4K için 13900k ya da 7950X de para israfı.

7000 serisi bütün işlemciler alınabilir durumda o kısım saçmalık işlemci sıraladığım. Ondan sonra Fury regenade gibi bir modle varken 990 Pro alınmaz, 990 Pro az daha iyi olsa da fiyat farkına değecek durum yok. Tamamen fahiş fiyatlı bir ürün, 80K'ye toplanacak 4090 sistemle birebir aynı olacak performansı üstüne 4K için 13900k ya da 7950X de para israfı.
7000 serisi her işlemci alınacak durumda değil çoğu sıkıntılı
Neden 200 lira var diye daha düşük okuma yazma oranına sahip ssd alayım ki
Burada fp sistem toplamıyoruz
Alınabilecek en iyi sistemi topluyoruz
4 k için ona bakarsan
i5 13600k ile rtx 3080 de yeterli
Parayı israf değil en iyisine yatırıyoruz kardeşim

7000 serisi her işlemci alınacak durumda değil çoğu sıkıntılı
Neden 200 lira var diye daha düşük okuma yazma oranına sahip SSD alayım ki
Burada fp sistem toplamıyoruz
Alınabilecek en iyi sistemi topluyoruz
4 k için ona bakarsan
i5 13600K ile RTX 3080 de yeterli
Parayı israf değil en iyisine yatırıyoruz kardeşim

Yeterli değil, 4090 ve 7600X ile alacağın performans 7950X ve 4090 ile alacağın performans ile FPS oyunları hariç birebir aynı 4K'da çünkü darboğaz durumu yok. Okuma yazma hızını fark etmedi imkansız gibi bir şey zaten, fiyat farkına değecek durum yok. 80k'lım attığım 4090 sistem 150K'ya 4090 toplasanda aynı olacak.F/p sistem her ZMA'na toplanmalı bir 150k bütçe varsa harcamak diye bir şey yok, forumda dolu sistemi olmayan insan var. Tekrar söylüyorum 4090 almasın demiyorum, attığım sistemle oyun performansı aynı olacak.

RTX 4090 almak yerine anakart ve işlemci upgrade yapmak daha doğru çünkü RTX 4090 alıp kullanırsanız ciddi şekilde darboğaz yapacaktır.

Yeterli değil, 4090 ve 7600X ile alacağın performans 7950X ve 4090 ile alacağın performans ile FPS oyunları hariç birebir aynı 4K'da çünkü darboğaz durumu yok. Okuma yazma hızını fark etmedi imkansız gibi bir şey zaten, fiyat farkına değecek durum yok. 80k'lım attığım 4090 sistem 150K'ya 4090 toplasanda aynı olacak.F/p sistem her ZMA'na toplanmalı bir 150k bütçe varsa harcamak diye bir şey yok, forumda dolu sistemi olmayan insan var. Tekrar söylüyorum 4090 almasın demiyorum, attığım sistemle oyun performansı aynı olacak.
Bu sistemi toplayacak olan kişi f/p olsun diye belirtmemiş ki. O 150K'ya sistemi toplayan kardeşimiz *toplanabilecek en iyi* bilgisayarı toplamış. Ve 2 kuruş fazla vermeye değmez dediğiniz ssdnin ömrü furyden kat kat daha iyi. Gerek driver gerek uzun ömürlü olması gerekte okuma/yazma hızının fazla olması... Neyse konuyu uzatmayacağım. Ben alacak olsam Cemalettin'in topladığı bilgisayarı toplardım.

Artı -1 Eksi
Bu sistemi toplayacak olan kişi f/p olsun diye belirtmemiş ki. O 150K'ya sistemi toplayan kardeşimiz *toplanabilecek en iyi* bilgisayarı toplamış. Ve 2 kuruş fazla vermeye değmez dediğiniz ssdnin ömrü furyden kat kat daha iyi. Gerek driver gerek uzun ömürlü olması gerekte okuma/yazma hızının fazla olması... Neyse konuyu uzatmayacağım. Ben alacak olsam Cemalettin'in topladığı bilgisayarı toplardım.

Daha düşük fiyata eşit/+ performans, muadillerine göre serin çalışması, güç tüketimi ve soket ömrü (AMD, AM5 için 2025'e kadar destek vereceğini açıkladı) açısından AMD CPU tercih edilmeli. Konu sahibi işimi görsün yeter, aynı işi görecek donanıma +10K vermek istemiyorum diyor zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı