i7 8700K sistem hata vermeden kapanıyor

FatihBugraUYANIK

Hectopat
Ben bilgisayarımı "ara sıra" açtığımda fanları dönüyor, fan ışıkları yanıyor, RAM ışıkları vs. yanıyor lakin klavye ve mouse ışıkları yanmıyor, ekrana görüntü gelmiyor. Sebebi ne olabilir acaba? Teşekkürler.

Ben Tunçmatik Digitech Pro 1000VA Kullanıyorum. 600 W güç verebiliyor. 750W Gold Güç Kaynağım var. 2 senede bir içinde olan 2 tane 12 Volt 7A aküyü değiştiriyorum ilk günkü gibi oluyor. UPS güçten düşer ise yenisini almayın aküsünü değiştirin. Ayrıca ben bazen PC yi açık bırakıp çıkıyorum. UPS'in programı ile elektrik kesintisinden 1 dakika sonra bilgisayarı kapatıyor. Güç Kaynağım 500-600 TL civarı. 1 tane akü 60-70 TL civarı yani 120-140 TL ye aküleri değişip tekrar kullanıyorum.
Tavsiyeniz için çok müteşekkirim. Araştırma listede önermiş olduğunuz UPS de bulunacaktır. Çok sağ olunuz.
Sorunun kaynağı ne olabilir? Bu konuda neler yapabilirim hala cevaplarınıza açığım.

Son düzenleme:
Merhabalar,

Bilgisayarım durup dururken kapanıyor. 24 Pini çıkarıp taktığımda geri çalışıyor. Ama bu son zamanlarda açar açmaz 10 dk geçmeden kapanabiliyor bazen. Yani sıcaklık değerleri gayet normal, herhangi bir sıkıntı yok, termal macun vs. de normal. Bu konuda ne yapmalıyım, neden böyle oluyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Merhabalar,

Temmuz 2018'de aşağıda özelliklerini belirtmiş olduğum sistemi aldım:

• Anakart: ASUS TUF Z370 +
  • GPU: MSI GeForce GTX 1080 Ti.
  • CPU: i7 8700K.
  • PSU: Thermaltake 700W.
  • RAM: Corsair Vengeance RGB 2x8 16 GB.
  • Sıvı soğutucu: Cooler Master ML240l.
  • Kasa: In-Windows 101.
  • SSD: Samsung 970 EVO 250GB.
  • HDD: Seagate 2TB.

Bu sistemle, ilk günden itibaren "kapanma sorunu" yaşıyorum. Olay şu şekilde, bilgisayarda herhangi bir işlem yaparken aniden klavye mouse ışıkları sönüyor, monitördeki görüntü donuyor fakat fanlar dönmeye devam ediyor. Bu problemi çözmek için 24 pin ve 8 pini çıkarıp takınca, RAM'leri çıkarıp takınca bilgisayar bu sefer açılmıyor, sadece fanlar dönüyor ve klavye mouse ışıkları yapmıyordu. Lakin bunları yapmaya devam edince ( altı çizili bölümler. ) Bazen nadiren de olsa düzeliyor ve 3 ay sorunsuz çalışıp tekrarlıyordu bunu. Fakat son günlerde hata artık boyut değiştirip şu hale gelmişti:

Bilgisayarla uğraşırken hiçbir şey olmadan bu sefer direkt kendini kapatıyordu. Yani direkt güçten kesiyordu kendini. Bu kez de yine yukarıda belirttiğim işlemleri yapınca karşılaştığım şey şuydu: Sisteme 2 saniyeliğine güç geliyor ve ışıklar yanıyor fanlar ufacık kıpırdıyor, sonrasında ise kapanıyordu ve 24 pini söküp takmadığım sürece ne kadar Power tuşuna basarsam basayım etki etmiyordu. Yine aynı şekilde şans eseri olsa gerek arada bir bu yaptığım işlem tutup sistem açılıyordu lakin bu sefer ise sistem açıldıktan belli olmayan bir süre sonra ( 1 dakika - 5 dakika - 15 dakika - 1 saat - 2 saat vs. ) yine aynı şekilde kapanıyor ve yine aynı adımlara dönmemi gerektiriyordu. Bu konuda forumda açılmış halihazırda konularım mevcut lakin bir çözüm getirmedi hiçbiri. Artık bu konudan baymış bulunmaktayım emin olun, bir çözümü yok mudur bunun nasıl yapmalıyım? Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum, yardıma muhtacım. Şimdiden çok teşekkürler, iyi günler herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Anakart: ASUS TUF Z370 +
GPU: MSI GeForce GTX 1080 Ti.
CPU: i7 8700K.
PSU: Thermaltake 700W.
RAM: Corsair Vengeance RGB 2x8 16 GB.
Sıvı soğutucu: Cooler Master ML240l.
Kasa: In-Windows 101.
SSD: Samsung 970 EVO 250GB.
HDD: Seagate 2TB.

Bu sistemle, ilk günden itibaren " kapanma sorunu " yaşıyorum. Olay şu şekilde, bilgisayarda herhangi bir işlem yaparken aniden klavye mouse ışıkları sönüyor, monitördeki görüntü donuyor fakat fanlar dönmeye devam ediyor. Bu problemi çözmek için 24 pin ve 8 pini çıkarıp takınca, RAM'leri çıkarıp takınca bilgisayar bu sefer açılmıyor, sadece fanlar dönüyor ve klavye mouse ışıkları yapmıyordu. Lakin bunları yapmaya devam edince ( altı çizili bölümler. ) Bazen nadiren de olsa düzeliyor ve 3 ay sorunsuz çalışıp tekrarlıyordu bunu. Fakat son günlerde hata artık boyut değiştirip şu hale gelmişti:

Bilgisayarla uğraşırken hiçbir şey olmadan bu sefer direkt kendini kapatıyordu. Yani direkt güçten kesiyordu kendini. Bu kez de yine yukarıda belirttiğim işlemleri yapınca karşılaştığım şey şuydu: Sisteme 2 saniyeliğine güç geliyor ve ışıklar yanıyor fanlar ufacık kıpırdıyor, sonrasında ise kapanıyordu ve 24 pini söküp takmadığım sürece ne kadar Power tuşuna basarsam basayım etki etmiyordu. Yine aynı şekilde şans eseri olsa gerek arada bir bu yaptığım işlem tutup sistem açılıyordu lakin bu sefer ise sistem açıldıktan belli olmayan bir süre sonra ( 1 dakika - 5 dakika - 15 dakika - 1 saat - 2 saat vs. ) yine aynı şekilde kapanıyor ve yine aynı adımlara dönmemi gerektiriyordu. Bu konuda forumda açılmış halihazırda konularım mevcut lakin bir çözüm getirmedi hiçbiri. Artık bu konudan baymış bulunmaktayım emin olun, bir çözümü yok mudur bunun nasıl yapmalıyım? Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum, yardıma muhtacım. Şimdiden çok teşekkürler, iyi günler herkese.

Sisteminde muhtemelen bir statik elektriklenme mevcut olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu anakartı dışarıda çalıştırmaktır. Bunu sen yapabilir misin bilmiyorum ama anakartı dışarıda çalıştırıp test etmeni öneririm. Kapanmazsa kasa tarafından bilgisayarına bir statik elektriklenme yaptığını anlarsın.

Merhabalar,

Anakart: ASUS TUF Z370 +
GPU: MSI GeForce GTX 1080 Ti.
CPU: i7 8700K.
PSU: Thermaltake 700W.
RAM: Corsair Vengeance RGB 2x8 16 GB.
Sıvı soğutucu: Cooler Master ML240l.
Kasa: In-Windows 101.
SSD: Samsung 970 EVO 250GB.
HDD: Seagate 2TB.

Bu sistemle, ilk günden itibaren " kapanma sorunu " yaşıyorum. Olay şu şekilde, bilgisayarda herhangi bir işlem yaparken aniden klavye mouse ışıkları sönüyor, monitördeki görüntü donuyor fakat fanlar dönmeye devam ediyor. Bu problemi çözmek için 24 pin ve 8 pini çıkarıp takınca, RAM'leri çıkarıp takınca bilgisayar bu sefer açılmıyor, sadece fanlar dönüyor ve klavye mouse ışıkları yapmıyordu. Lakin bunları yapmaya devam edince ( altı çizili bölümler. ) Bazen nadiren de olsa düzeliyor ve 3 ay sorunsuz çalışıp tekrarlıyordu bunu. Fakat son günlerde hata artık boyut değiştirip şu hale gelmişti:

Kasayı halıda kullanıyorsan arkadaşın dediği gibi statik elektriklenme olmuş olabilir.

Anakart yükseltme vidaları olmadan montajladıysanız olabilir, güç kaynağında sorun olabilir, şebeke elektriğinde sorun olabilir.
Bir elektrikçi ile prizden gelen akımın kendisini ve stabilitesini kontrol ettirin.
Farklı bir PSU ile deneyin.

Geri
Yukarı