i7 8700K ve GTX 1080 Ti sistem düşük FPS sorunu

FatihBugraUYANIK

Hectopat
Sistem özellikleri;
  • Kasa: In-Win 101
  • Anakart: Asus TUF Z370-Plus
  • İşlemci: Intel Core i7 8700K
  • Ekran kartı: MSI GeForce GTX 1080Ti Gaming X 11G
  • RAM: Corsair Vengeance RGB
  • Sıvı Soğutma Sistemi: Cooler Master ML240L Master Liquid.
  • SSD: Samsung 970 Evo.
  • HDD: Seagate Barracuda 2TB
  • PSU: Thermaltake Smart PS 700W RGB
Olan bu bilgisayarda aldığım FPS değerleri ise şu şekilde.
  • PUBG 1080P Ultra Ayarlarda : Max 100 FPS - Min 60 FPS (GPU KULLANIMI %100)
  • CS:GO 1080P En Yüksek Ayarlarda : Max 400 FPS - Min 30 FPS (GPU KULLANIMI %35-%40)
  • GTA V 1080P En Yüksek Ayarlarda : Max 90 FPS - Min 60 FPS (GPU KULLANIMI %100)
  • Minecraft (Gibi basit bir oyunda) Fancy ayarlarda : Max 200 FPS - Min 170 FPS (GPU KULLANIMI %20)
Bu değerlerin daha yüksek olması gerekmiyor mu? Örneğin GTX 1050Ti İle Ultra ayarlarda 120 FPS alanı gördüm ben. Sistemde bir sıkıntı mı vardır? Nasıl düzeltilebilir? Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus PG279Q monitör ile MSI 1080 Ti Gaming X Trio ile en yüksek ayarlar ile ortalama 90 FPS almıştım.
GTA V ortalama olarak 86 FPS almıştım.
Warframe ortalama olarak 88 FPS almıştım.

1080p TV üzerinde bir süre kullanım yapmıştım.
GTA V ortalama olarak 94 FPS almıştım.
Warframe ortalama olarak 120 civarı FPS almıştım.

Yukarıdaki belirttiğim FPS değerleri en yüksek ayarlar ile almıştım.

Yüksek FPS değeri ile oynamak için en doğru ayarı bulmak gerekiyor sistem üzerinde.
Ben mesela ekran kartını sonuna kadar kullanmak için en yüksek ayarlar ile kullanmayı tercih etmiştim. Gerekli ayarları bulmaya çalışıp en doğru ayarı bulsaydım belki belirttiğim değerlerin çok üzerinde bir değer görecektim.

Bana normal geldi sizin değerler en yüksek ayarlar için.
Yanlış bilgi vermek istemiyorum ama söylemeden geçmek istemiyorum. 1080 Ti 1080p üzerinde performansı zayıf kalıyor gibi.
1080 Ti ekran kartının 2K ve 4K monitör üzerinde tam yükte daha iyi performans verdiğini düşünüyorum.

İmzadaki sisteme OC yapmadan bu değerleri almıştım ben. İşlemci standart hızda olurken bellekler 3200 MHZ olarak çalışıyor.
İşlemciye OC yapmadığım için oyunlarda sıcaklığı 56 dereceyi geçmedi hiç.

Son düzenleme:
Benzer bir problemi bende yaşıyorum ve henüz tatmın edici bir sonuçta elde edemedim. GPU kullanımı izlediğim her test ve çözünürlükte %99 civarındayken benim kulllanımım %35-85 arasında değişiyor.

i7 8700K - GTX 1080 Ti

1440p ultra ayarlar ve Supersample açık olmasına rağmen %40 kullanıyor ve FPS oldukça düşük. Oyun Guild wars 2.

gw.jpg

Bu kart 4K için yapıldı. Senin en az 2K olan monitör alman lazım. Herkesin yaptığı büyük hata ekran kartı 1080 FHD monitör falan alıyorlar. FHD 1070 ve alt segment için.

Bu gibi kartları düşük çözünürlüklerde kullanmayın diyoruz. Kullanıcı takmayınca böyle sonuçlar doğuyor :)
Çözünürlük 1080p iken GPU'nun %100 kullanılması 2K'da FPS düşeceği anlamına gelecektir.
Ezbere bir bilgi daha. Üst seviye kartlar asıl gücünu yüksek çözünürlüklerde gosterir. Zira cozunurluk ne kadar artarsa GPU'ya binen yük de o kadar artar ve kendini tam kullanarak tam performans alınmasını sağlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı