i7-8700K Voltaj ve Sıcaklık Değerleri

Xulian

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
Kısa bir süre önce kasa topladım. Özeliklerine gelicek olursak.
  • Corsair 570X Kasa 120mm 3 önde 2 üst ve 1'de egsoz fanı mevcut.
  • MSI Z370 Carbon AC gaming anakart
  • i7-8700K işlemci
  • Rm850x PSU
  • Corsair H100i v2 Sıvı soğutucu
Gel gelelim devamlı gözüme batan işlemci ısı değerleri beni rahatsız ediyor.
İşlemcim i7-8700K, soğutucu olarak Corsair H100i v2 kullanıyorum. Sıvı soğutucu 2 adet yüksek basınç 120mm fandan oluşuyor. Fakat işlemci ısısını bir türlü kontrol altına alamıyorum.

İşin ilginci Overclock yapmadığım halde bu ısılara ulaşıyor. Küçük bir araştırmamda voltaj ve işlemci hızını düşürülmesini önermişlerdi. Bu kadar fazla işlemci hızını düşürmeme rağmen 85 derecelere çıkmaya devam ediyor...

Kafama takılan bir diğer sorun ise görev yöneticisinden ortalama kullanılan işlemci %30 bile değilken işlemcideki yük ve kullanım Corsair Link, Aida64 ve MSI Afterburner'de %80-95 arası görüntüleniyor.

Sistem boştayken:

boşta11111.jpg

5 dakikalık Aida64 Stability testi:

stress test 5dk.png

Oyunda:

işlemci oyunda 80derece.png

işlemci oyunda 80derece2 msi afterburn.jpg

Dosya Ekleri

• boşta1.png
    boşta1.png
    66,7 KB · Görüntüleme: 269
Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda CPU çekirdek voltajı otomatik ayarda 1.328 V olmuş. Voltaja elle müdahale etmedikçe anakart gerekmediği halde işlemciye yüksek voltaj veriyor ısı bu yüzden yükseliyor. Çekirdek voltajını işlemcine önerilen voltaj aralığında bir değer vererek ısıyı düşürebilirsin.

İşlemci frekans 47x100 önbeleği 44,000 . Voltaj sekmesinden sadece çekirdek voltajını 1,200 V olarak ayarladım.

Sonuçlar:
  • INTEL Extreme Tuning, Stress Test : min 60 - max 74
  • Aida64 Stability test : min 84 - max 91
  • Cinebench CPU test : min 76 - max 78 (1353 CB)

Tüm testler sırasında sıvı soğutucu stabil Fan 1440 RPM - Pompa 1950 RPM

10-15 derece bir düşüş net ve açık ortada voltajı biraz daha düşürsem sonuçları ne olur ?

Bu sefer 0.005 V geriye doğru yani önce 1.195 V yap baktın açıldı. Bu sefer 1.190 V yap. Bu şekilde ne zaman tökezlerse bir önceki haline geri çevirirsin. Bu sayede en stabil ayarı tutturmuş olursun.
Bişey sorucam aynı problemi bende yaşıyorum. Bu şekilde yaptığımız zaman performansta bir düşme yaşanır mı voltajı düşürdüğümüz zaman bunu merak ettim.

Çekirdek hızını değiştirmediğin müddet kayıp veya kazancın olmaz. Maksat sıcaklığı düşürmektir.

Bunu sadece stress test yaparak görebilirsin ben voltajı çok düşürdüğüm için stress testlerde CPU %80 üstünü kulanamaz hale geldi. Geriye bir tık artırdığımda %100 kullanıma geri döndü. Voltajı düşürüp, düşürüp stress test yapıcaksın en sağlıklısı bu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı