i7 8700k Yükte 70+ Derece Olması

LiteraryLucky

Kilopat
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Genel olarak Rust oyununu oynuyorum ve işlemci sıcaklığına baktığımda işlemcinin 70 ve üzeri sıcaklıklara erişebildiğini görüntülüyorum. Değerler genel olarak 65-68-73 arasında değişim gösteriyor. İşlemci için kullandığım sıvı soğutucu Cooler Master'ın Masterliquid Lite 240 isimli ürünü. Kullanmakta olduğum kasa ise in win 303. Kasada arka tarafta sadece bir fan bulunuyor ve başka bir soğutucu yok.

Sıcaklık değerlerim ideal mi? Kasa içerisine fan almalı mıyım? Isıyı düşürmek için ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasayı toplayalı ne kadar zaman oldu ve nerede topladın ?
Bazı yerler termal macundan az ve ya ucuz olanlarından kullanıyor normalde uzun sürelidir ama termal macunu yenilemeni olmazsa daha kaliteli fanlar almanı öneririm.

Bence sıcaklık değerleriniz gayet sağlıklı. Bende de aynı işlemcinin çarpan kilidi kapalı hali var ve oyun oynarken bakıyorum ortalama 69 en fazla 73 oluyor ki bende Akasa Venom HP4002 var.
Senin soğutucun ile onun sıvı soğutucu arasında fark var dediğim gibi aradan uzun zaman geçti ise ve ucuz termal macun kullanıldıysa onu yenileyip sıvı soğutucunun fanlarını daha iyi fanlar ile değiştirebilirsin tabi bunlarda biraz para demek :)

Kasayı toplayalı beş ay oldu. Sıfır tecrübe ile tüm montajı kendim yaptım. Termal macun sıvı soğutucu ürünün içerisinden çıktı ve onu kullandım. Kasa içerisinde fan olmadığı ve hava sirkülasyonu yeterince sağlamadığı için sıcaklık bu değerlere ulaşıyor olabilir mi?

İşlemcinizin sıcaklıkları, çok oyunculu bir oyunu oynadığınız düşünüldüğünde, yüksek değil. Daha düşük sıcaklık değerleri isterseniz ; yukarıda bahsedildiği gibi termal macun değişimi yapabilirsiniz, kasanın alt tarafından ya da yan tarafından neresi müsaitse içeriye hava alacak şekilde bir adet fan takmayı düşünebilirsiniz

Kasayı toplayalı beş ay oldu. Sıfır tecrübe ile tüm montajı kendim yaptım. Termal macun sıvı soğutucu ürünün içerisinden çıktı ve onu kullandım. Kasa içerisinde fan olmadığı ve hava sirkülasyonu yeterince sağlamadığı için sıcaklık bu değerlere ulaşıyor olabilir mi?

Sıvı soğutma kullanıyorsanız, tamamen kasa hava akışı durumunu muaf bırakacaksınız. Çünkü sıvı soğutmanın olayı hava soğutmaya göre çok farklı. İşlemcinizi OC yaptıysanız değerler normal. Fakat stok olarak çalışıyorsa değerler yüksek. Maksimum 58 ile 65 derece gezmesi gerekir. Radyatörünüz hava alan bir yerde mi? Kasanız sıkışık yerde ise hava akışını tam sağlayamayabilir.

Dediğin gibi belki içeriye giren hava yetmiyor ya da içerideki sıcak havanın hepsini atamıyordur yani egzoz fanı yetersizdir.Daha kaliteli macun ve fan kullanman iyi olur.

O iş bende sana güzel bir taktık vereyim biz drag yarışlarında intercool lere soğuk oksijen le soğuturduk araç şişmesin sıcak havada diye

Sende sıvı soğutma nin radyatörünun önünü buz kalıbı veya pet şişi dondur koy fanlar soğuk hava yi çekip radyatör içindeki suyu soğutsun yazın oda sıcaklığı yüksek olduğu için istediğin kadar uğraş fark etmez

Sıvı soğutma kullanıyorsanız, tamamen kasa hava akışı durumunu muaf bırakacaksınız. Çünkü sıvı soğutmanın olayı hava soğutmaya göre çok farklı. İşlemcinizi OC yaptıysanız değerler normal. Fakat stok olarak çalışıyorsa değerler yüksek. Maksimum 58 ile 65 derece gezmesi gerekir. Radyatörünüz hava alan bir yerde mi? Kasanız sıkışık yerde ise hava akışını tam sağlayamayabilir.
Kasanın bulunduğu yer maalesef ki dar. Kasanın sağ tarafındaki deliklerin oraya denk gelecek şekilde takmıştım sıvı soğutmayı. Oraya elimi götürdüğümde sanki elimi peteğe koymuş kadar sıcak bir hava dışarı doğru hissediliyor.
O iş bende sana güzel bir taktık vereyim biz drag yarışlarında intercool lere soğuk oksijen le soğuturduk araç şişmesin sıcak havada diye

Sende sıvı soğutma nin radyatörünun önünü buz kalıbı veya pet şişi dondur koy fanlar soğuk hava yi çekip radyatör içindeki suyu soğutsun yazın oda sıcaklığı yüksek olduğu için istediğin kadar uğraş fark etmez
Bu beni aşar. 😂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı