i7 8750H ve RTX 2060 Laptop Mavi ekran hatası

Sager marka bir laptop aldım. Satan arkadaş yurt dışından almış. Cihazın içi hiç açılmamış. Cihazı test ettik Benchmark programlarıyla ve herhangi bir sorun bulamadık. Ertesi gün format attım ve Driver'leri kurdum. Steam üzerinden CS:GO indirdim ve oyuna girdim. Maça bağlandıktan sonra görüntü dondu ama oyun arka planda çalışıyordu. Bunun üzerine alt Tab yapıp oyunu kapattım ve yeniden başlat deyince mavi ekran aldım. (Kapat deyince mavi ekran vermiyor ama yine aynı sorun)Mavi ekrandan sonra cihaz yeniden başladı ama aygıt yöneticisinde PCI Express'de ve NVIDIA Type-C'de ünlem gözüküyordu.[Sonra yeniden başlatınca onlardaki ünlem gidiyor) Ondan sonra cihaz Full fan açıp 2 dk içerisinde kapandı. Tabi bu şekil olunca aldığım kişiyle irtibata geçtim ama arkadaş iade alamayacağını çünkü cihazı bana verdiğinde sorunsuz çalıştığını belirtti. Bunun üzerine internetten tüm çözümleri denedim ama elime faydalı bir şey geçmedi. Bazen oyun sorunsuz çalışıyorken yeniden başlattıktan sonra oyun tekrar aynı şeyi yapıp çöküyor. Fark ettiğim diğer bir şey ise denediğim diğer oyunlarda (GTA 5 ve beamng Drive) herhangi bir sorun ya da FPS düşüklüğü almıyorum. Benchmark testlerinde de bir sorun yok. Hatta GTA 5 girip sonrasında CS:GO girince oyun sorunsuz çalışıyor taaki yeniden başlatana kadar. Full format+DirectX Driver'leri ve cihazın kendi Driver'ları denedim yaklaşık altı yedi kez. Hiçbiri fayda etmedi. BIOS Update ve hatta ekran kartına VBIOS attım yine değişen bir şey yok. Sorunu sadece CS'de vermeside ayrı bir konu. CS:GO'yu birkaç kez yeniden indirip kurdum hem SSD'ye hem HDD'ye. Cihaza SSD HDD ve RAM testleri yaptım herhangi bir sorun yok. Minidump dosyalarını ekliyorum gerçekten yardıma ihtiyacım var. CS oynama demeyin doğru düzgün tek oynadığım oyun o.
Bu arada cihaz Sager P970ED modeli. Özellikleri ise:
i7 8750H
RTX 2060
16 GB tek slot DDR4 2667MHz RAM
144Hz Full HD ekran
256 SSD+ 1TB HDD
Minidump:
BlueScreenView_lng.rar
Şimdiden çok teşekkür ediyorum. İsteyen olursa sorunun videosunu çektim, onu da yükleyebilirim.

Hocam geçen ay elimde olan Dell G3 15 3590 Model bilgisayarımda da aynı sorunu alıyordum.

Abartısız söylüyorum internet üzerinde içerisinde "Video_dxgkrnl" geçen ingilizce, türkçe tüm konuları okudum ve çözüm yöntemlerini denedim. Ancak fayda etmedi. Hatta ilk servise gönderdiğimde sorunu anlamayıp format atıp geri yolladılar :)

Denediğim çözüm yöntemlerini ekledim. Ne yaptıysam çözemedim sorunu aynı buraya yazdığım gibi yazarak ikinci kez servise gönderdim ve ben talep etmediğim halde iade aldılar cihazı.

Testler: (Benim cihazımda hepsi sorunsuz geçmişti, OCCT ve 3DMark'ta yaptığım testlerin 9/10'u sorunsuzdu.)

• HDTune ile harddisk taraması yapın.
  • Markanızın diagnostic testleri varsa gerçekleştirin.
  • Memtest86 testi yapın.
  • Stress testleri uygulayın ve sonucları kontrol edin.
  • OCCT ve 3Dmark ile ekran kartınıza benchmark testi yapın.

Çözüm Yöntemleri:

• Nvidia ve intel ekran kartlarını DDU ile tamamen kaldırıp tekrar yükleyin. Farklı sürümleri deneyin.
  • Tüm sürücüleri son sürüme güncelleyin.
  • Directx End-User güncellemelerini yapın.
  • Ekran kartının sıcaklığını kontrol edin çok ısınıyorsa Termal macun değişimi yapın.
  • Windows'un güncellemelerini yapın ve farklı sürümler deneyin
  • Bilgisayara tamamen format atıp temiz kurulum yapın

Bu çözüm yöntemlerini uygulamayı deneyin hocam umarım sorununuz çözülür, internette de bunlardan başka çözüm yöntemi bulamazsınız zaten...

Minidump dosyalarını incelediğimde tuhaf bir durumla karşılaştım. Hata alınan bellek adresleri ikimizde de aynı. Benim 4 tane minidump dosyamı tekrar ınceledim hata adreslerinin ilk 7 hanesi aynı. Sizin de iki dosyanızın hata alınan bellek adresleri birbirine uyuyor. Kendi tahminlerime göre bu sorunun kaynağı ekran kartının belleği.

Hata aldığınız bellek adresleri "fffff80xxx" ile başlıyor resimleri incelerseniz farkeceksiniz. Tüm minidump dosyalarında aynı. Bazen oyun oynarken atmıyordu demek ki bu bellek adreslerinde bir arıza var ve bu bellekler aktif olunca mavi ekran veriyor. Sorunun sebebi kesinlikle budur demiyorum ancak kendi yorumum bu. 6.000.000 hücre içerisinde 4 mavi ekranın da aynı bellek hücresine denk gelme olasılığı imkansız.

Aldığınız mavi ekran hatası 1-1 benim hatam ile aynı. Ekran görüntülerini ekliyorum.
valla hocam denediğiniz şeylerin çoğunu denedim bende. ne yazıkki cihazın garantisi geçen ay bitmiş. bitmemiş olsa bile yurt dışı cihazı yani garantiye yollayamazdım. satan kişi de iade alamayacağını söylüyor. ne yapacağımı bilemiyorum artık.

valla hocam denediğiniz şeylerin çoğunu denedim bende. ne yazıkki cihazın garantisi geçen ay bitmiş. bitmemiş olsa bile yurt dışı cihazı yani garantiye yollayamazdım. satan kişi de iade alamayacağını söylüyor. ne yapacağımı bilemiyorum artık.
Geçmiş olsun öncelikle. Kötü düşünmek istemiyorum ancak satıcı kişi de biliyordu bu problemi ve alıcının anlamayacağını tahmin ediyordu. Öyle de olmuş gibi gözüküyor...

Geçmiş olsun öncelikle. Kötü düşünmek istemiyorum ancak satıcı kişi de biliyordu bu problemi ve alıcının anlamayacağını tahmin ediyordu. Öyle de olmuş gibi gözüküyor...
Saçma olan şey benchmark testlerinde herhangi bir hata ile karşılaşmamam. Başka nasıl anlayabilirim ki zaten üstünde mi yazacak ben arızalıyım diye. Şu zamana kadar harcadığım tüm emeklerim çöpe gitti ve elimden hiçbir şey gelmiyor.

Saçma olan şey benchmark testlerinde herhangi bir hata ile karşılaşmamam. Başka nasıl anlayabilirim ki zaten üstünde mi yazacak ben arızalıyım diye. Şu zamana kadar harcadığım tüm emeklerim çöpe gitti ve elimden hiçbir şey gelmiyor.
Bilgisayarı aldığınızda temiz format atılmış mıydı? Atılmamışsa sizden önceki minidump dosyaları varsa kanıt olarak sunabilirsiniz. Allah korusun benim başıma gelse böyle bir şey sabredemez satıcının kapısına dayanırdım. Bu sorun öyle bir anda çıkıveren bir sorun değil. Satıcının bu sorunu bilmeme ihtimali YOK!

Bilgisayarı aldığınızda temiz format atılmış mıydı? Atılmamışsa sizden önceki minidump dosyaları varsa kanıt olarak sunabilirsiniz. Allah korusun benim başıma gelse böyle bir şey sabredemez satıcının kapısına dayanırdım. Bu sorun öyle bir anda çıkıveren bir sorun değil. Satıcının bu sorunu bilmeme ihtimali YOK!
bende öyle düşünüyorum ama ne yapabilirim ki adam sorunsuz verdim nereden bilcem senin bozmadığını diyor. format atılmamışdı aldığımda ama onun üstüne 10 dan fazla format attım nasıl bulacağım ki o dosyaları

bende öyle düşünüyorum ama ne yapabilirim ki adam sorunsuz verdim nereden bilcem senin bozmadığını diyor. format atılmamışdı aldığımda ama onun üstüne 10 dan fazla format attım nasıl bulacağım ki o dosyaları
Malesef bulamazsınız artık o dosyaları. Dediğim tüm yöntemleri denediyseniz ve çözülmediyse anakartın yenilenmesi gerekiyor.
İki seçenek kalıyor;
  • Google'da modelinizin anakartının satışını bulamadım. Firma ile mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.
  • Bilgisayarı satıcının ağzına sokabilirsiniz.

Malesef bulamazsınız artık o dosyaları. Dediğim tüm yöntemleri denediyseniz ve çözülmediyse anakartın yenilenmesi gerekiyor.
İki seçenek kalıyor;
  • Google'da modelinizin anakartının satışını bulamadım. Firma ile mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.
  • Bilgisayarı satıcının ağzına sokabilirsiniz.
2. seçeneği denemek isterdim. bilgisayarı masa üstü +nakit şeklinde aldım. nakiti yollarken dekonta yazmıştım. Masaüstünün faturaları kendi adıma. Dava açabilir miyim sizce ?

Bügüne kadar ki tüm emeklerim çöpe gitti. Sager tech support üzerinden iletişime geçtim. Garantisi bir ay önce bitmiş #şaka gibi bir ay. 515 dolar istediler tamir için. Ben sadece öğrenciyim işim yok gücüm yok nerden bulayım o parayı. Ne günah işledim bunlar başıma geldi bilmem ki. Yardım eden herkese teşekkürler bundan sonrası yazılımla çözülecek iş değil anlaşılan. Bi köşeye geçip bir bardak soğuk su içebilirim artık emeklerimin üstüne.

Bügüne kadar ki tüm emeklerim çöpe gitti. Sager tech support üzerinden iletişime geçtim. Garantisi bir ay önce bitmiş #şaka gibi bir ay. 515 dolar istediler tamir için. Ben sadece öğrenciyim işim yok gücüm yok nerden bulayım o parayı. Ne günah işledim bunlar başıma geldi bilmem ki. Yardım eden herkese teşekkürler bundan sonrası yazılımla çözülecek iş değil anlaşılan. Bi köşeye geçip bir bardak soğuk su içebilirim artık emeklerimin üstüne.
Cok uzuldum. Umarım tez zamanda iyi bir gelirin olur ve en iyisine sahip olursun...

Tavsiye: Bilgisayar sizin isinize yaramiyor olabilir ancak oyunla uzaktan yakindan alakasi olmayan birsuru insanin isine yarayacaktir. İslemcisi ve ekran karti gayet guclu. Oyun disinda sorun cikartmiyor. Yazilim, grafik tasarim, render gibi birsuru iste kullanilabilir. Özellikle bu sorunu bildirerek (ki o dolandiricidan farkin olsun) satabilirsin. Belki biraz zarar edersin ancak hem elinden cikartmis olursun hem de ustune biraz daha koyup güzel bir cihaz alırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı