i7 9700K %100 işlemci Kullanımı

ArdaZtr

Decapat
Tam 2 senedir i7 9700K ve RTX 2070'li sistem kullanmaktayım son 6-7 aydır işlemci kullanımım %100'den aşağı inmiyor. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, GTA 5, PUBG, CoD MW gibi oyunlar oynuyorum çoğu oyunda işlemci kullanımım %100 ve sürekli droplu oynuyorum FPS değerlerim 80 ile 350 arası gidip geliyor. Sistemi ilk satın aldığım zamanlarda işlemci kullanımım %60 civarlarındaydı. PC'ye format attım BIOS'u en güncel sürüme yükselttim çeşitli hız aşırtma yöntemlerini denedim fakat yine de düzelmiyor. Sorun neden kaynaklı olabilir?

Tam 2 senedir i7 9700K ve RTX 2070'li sistem kullanmaktayım son 6-7 aydır işlemci kullanımım %100'den aşağı inmiyor. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, GTA 5, PUBG, CoD MW gibi oyunlar oynuyorum çoğu oyunda işlemci kullanımım %100 ve sürekli droplu oynuyorum FPS değerlerim 80 ile 350 arası gidip geliyor. Sistemi ilk satın aldığım zamanlarda işlemci kullanımım %60 civarlarındaydı. PC'ye format attım BIOS'u en güncel sürüme yükselttim çeşitli hız aşırtma yöntemlerini denedim fakat yine de düzelmiyor. Sorun neden kaynaklı olabilir?

Ekran kartı kullanımın ve oyunlardaki grafik ayarların nasıl?
Grafikleri yükselttiğin zaman ekran kartı kullanımını yükseltirsin ve böylelikle işlemci yükü azalır. Buna rağmen bir gelişme olmuyorsa farklı bir yöntem deneriz.
Ayrıca NVIDIA denetim masasındaki yapılandırmanı 3D Uygulamanın kararına bırak seçeneği olarak değiştirmeni öneririm.

AfterBurner ile oyun içi sıcaklık ve kullanım bilgilerini paylaşır mısınız? Ayrıca görev yöneticisi görev ekranını da kontrol edin, işlemciyi başka bir görevin sömürmediğinden emin olun.

Ben de RTX 2070 ve 9700KF kullanıyorum. Warzone, R6 Siege ve BF5 oynuyorum 1080P'de. İşlemci kullanımım en fazla %80-90 arası. O da BF5'te. Diğerlerinde daha da az. Ekran kartı kullanımım %97-99 arası.

Ekran kartı kullanımın ve oyunlardaki grafik ayarların nasıl?
Grafikleri yükselttiğin zaman ekran kartı kullanımını yükseltirsin ve böylelikle işlemci yükü azalır. Buna rağmen bir gelişme olmuyorsa farklı bir yöntem deneriz.
Ayrıca NVIDIA denetim masasındaki yapılandırmanı 3D Uygulamanın kararına bırak seçeneği olarak değiştirmeni öneririm.
Ekran kartı kullanımımda herhangi bir sorun yok bahsettiğim oyunlarda %95-%100 arası gidip geliyor. Grafik ayarlarımın yüksek veya düşük olması işlemci kullanımını azaltmadı hala %100. Fakat NVIDIA'daki 3D Uygulamanın kararına bırak seçeneğini denemedim.
AfterBurner ile oyun içi sıcaklık ve kullanım bilgilerini paylaşır mısınız? Ayrıca görev yöneticisi görev ekranını da kontrol edin, işlemciyi başka bir görevin sömürmediğinden emin olun.
AfterBurner ile kontrol ettiğimde işlemci sıcaklığım 55-65 derece arasında değişiyor. Görev yöneticisinde işlemci kullanımı %100 gözüküyor fakat bütün kullanan uygulamaları kendim topladığımda %70 civarını görüyorum. İşlemciyi kullanan başka bir yazılım veya uygulama olduğunu düşünüyorum. Sırf bu yüzden bütün disklerime genel bir format attım fakat bir değişiklik olmadı. Üstüne bilgisayar da tam performansta.

Geri
Yukarı