i7 9700K %100 kullanma problemi

ggreenicess

Decapat
Geçen hafta Ryzen sistemden (2700X X470) sistemimi satıp (9700K Z390) sisteme geçtim. Geçtiğimede pişman oldum diyebilirim. Call of Duty'de veya bazen masaüstünde basit bir işlemde bile işlemci %100 olup ağırlaşıyor ve ne yaptıysam çözemiyorum bunun mutlaka bir çözümü olmalı ama ben bulamadım.
Yaptıklarım;
  • -4 farklı BIOS versiyonu ile denendi
  • -6 sefer farklı Windows versiyonu denendi eskiden yenisine hepsi.
  • -Tüm driverlar en güncel ve eski olarak denendi.
  • -Oyun orijinal olarak indirildi ve 3 sefer denendi
  • -Ekran karının 2019 yılında çıkan tüm driverları denendi.
  • -Farklı SSD denendi (M. 2)
  • -Farklı RAM denendi
  • -BIOS üzerinden RAM frekansı stok ve 3200 denendi
  • -Işlemci frekansı stok ve 4,7 4,8 4,9 olarak denendi.
  • -PSU denendi
Durum şu oyun içinde hiç sorun yok gayet akıcı ve sorunsuz hatta 2700X'de yaşadığım droplardan eser kalmadı Ryzen'dan geçiş sebebim oyun içi takılma ve FPS düşüşleri idi Intel’e geçincede menü kasmaları discortta gecikme ya da ses iletişiminin bozulması gibi sorunlar yaşıyorum. Kısacası altı üstü birkaç oyun oynuyorum zehir oluyor. Intel kullanıcısı olan arkadaşlar bu durumu yaşayan çözen var ise desteğinizi bekliyorum. Aynı sorunları yaşan çokça insan var sorundan bahsetmiş ama çözümü bilen yok. Lütfen! Bilen var ise çözümü yardım bekliyorum. Teşekkürler

• Asuz Z390 Prime-a
  • Intel 9700K
  • Corsair RGB Pro 3200 MHz
  • Samsung 970 Evo 500 GB
  • MSI RTX 2080 Gaming X Trio
  • Thermaltake 700W 80+ PSU
  • 144 Hz 2K AOC agon monitör

CPU-Z ana ekran görseli ve AIDA64'ten rapor paylaşın.
Ayrıca Görev Yöneticisi -> Performans ekranında CPU seçili iken görsel alıp ekleyin.

Tek işlemde Intel iyidir ama çoklu işlemde Intel kötü. Keşke sistemi değiştirmeden önce ufak bir araştırma yapsaydın iyi olurdu senin için. AMD'de yaptığın birden fazla işlemde ki rahat geçişleri Intel'den bekleme.

Tek işlemde intel iyidir ama çoklu işlemde intel kötü. Keşke sistemi değiştirmeden önce ufak bir araştırma yapsaydın iyi olurdu senin için. Amd de yaptığın birden fazla işlemde ki rahat geçişleri intel den bekleme.
Yalnız bu sıradan bi işlemci değil i7 9700k diyor arkadaş bu sorun normal değil bence ama sorunun ne olabileceği hakkında pek bir bilgim yok geçmiş olsun.

Tek işlemde intel iyidir ama çoklu işlemde intel kötü. Keşke sistemi değiştirmeden önce ufak bir araştırma yapsaydın iyi olurdu senin için. Amd de yaptığın birden fazla işlemde ki rahat geçişleri intel den bekleme.

Uzulerek soyluyorum ki alakasi yok. Bu islemcilerin ikisi de normal kullanim icin canavar sayilacak islemciler.

Tahminim yazilim bazli bir hatadir, bir malware veya antivirus vs. Gibi arkaplanda yuksek islem gucu çeken uygulamalardan kaynaklidir tahminimce.

Process bazli incelemeye tabi tutmanizi oneririm.

Tabi bu yorumlari cpunun sorunlu olmadigi varsayarak yapiyorum.

Uzulerek soyluyorum ki alakasi yok. Bu islemcilerin ikisi de normal kullanim icin canavar sayilacak islemciler.

Tahminim yazilim bazli bir hatadir, bir malware veya antivirus vs. Gibi arkaplanda yuksek islem gucu çeken uygulamalardan kaynaklidir tahminimce.

Process bazli incelemeye tabi tutmanizi oneririm.

Tabi bu yorumlari cpunun sorunlu olmadigi varsayarak yapiyorum.
Aynen öyle direk cpu sorunlu demekten bende biraz çekindim ama bi içimi sıyırmadı değil.

Merhaba tekrar herkese, yorum ve yardımlar için teşekkürler. rapor linkini ve istediğiniz ekran görüntüsünü ekledim. Şunuda söylemek isterim. Rapor alma sırasında ara ara takılmalar oldu. Tekrar teşekkürler. Umarım kısa sürede çözüm bulurum bu soruna çözünce mutlaka paylaşıcam.
i79700k.jpg

rapor linki

rapor linki 2

Böyle bir sorun banada olmuştu, garip olan oyunlarda daha az işlemci kullanılırken masaüstünde boşta %90'larda geziyordu. Görev yöneticisinden kullanım gözüküyor ancak hangi işlemin neden olduğu anlaşılmıyordu, sistem kaynakları kullanımı gibi bir yerden amd.xxx işlemini buldum kapanmadı haliyle sonra 4-5 anti malware programı kurdum en sonunda silindi.
Demem o ki sizin ki de benzer bir sorundur büyük ihtimal.

Geçen hafta Ryzen sistemden (2700X X470) sistemimi satıp (9700K Z390) sisteme geçtim. Geçtiğimede pişman oldum diyebilirim. Call of Duty'de veya bazen masaüstünde basit bir işlemde bile işlemci %100 olup ağırlaşıyor ve ne yaptıysam çözemiyorum bunun mutlaka bir çözümü olmalı ama ben bulamadım.
Yaptıklarım;
  • -4 farklı BIOS versiyonu ile denendi
  • -6 sefer farklı Windows versiyonu denendi eskiden yenisine hepsi.
  • -Tüm driverlar en güncel ve eski olarak denendi.
  • -Oyun orijinal olarak indirildi ve 3 sefer denendi
  • -Ekran karının 2019 yılında çıkan tüm driverları denendi.
  • -Farklı SSD denendi (M. 2)
  • -Farklı RAM denendi
  • -BIOS üzerinden RAM frekansı stok ve 3200 denendi
  • -Işlemci frekansı stok ve 4,7 4,8 4,9 olarak denendi.
  • -PSU denendi
Durum şu oyun içinde hiç sorun yok gayet akıcı ve sorunsuz hatta 2700X'de yaşadığım droplardan eser kalmadı Ryzen'dan geçiş sebebim oyun içi takılma ve FPS düşüşleri idi Intel’e geçincede menü kasmaları discortta gecikme ya da ses iletişiminin bozulması gibi sorunlar yaşıyorum. Kısacası altı üstü birkaç oyun oynuyorum zehir oluyor. Intel kullanıcısı olan arkadaşlar bu durumu yaşayan çözen var ise desteğinizi bekliyorum. Aynı sorunları yaşan çokça insan var sorundan bahsetmiş ama çözümü bilen yok. Lütfen! Bilen var ise çözümü yardım bekliyorum. Teşekkürler

• Asuz Z390 Prime-a
  • Intel 9700K
  • Corsair RGB Pro 3200 MHz
  • Samsung 970 Evo 500 GB
  • MSI RTX 2080 Gaming X Trio
  • Thermaltake 700W 80+ PSU
  • 144 Hz 2K AOC agon monitör
Asus
ASUS z 390 E Herşey çozer

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı