i7 9700K %100 kullanma problemi

ggreenicess

Decapat
Geçen hafta Ryzen sistemden (2700X X470) sistemimi satıp (9700K Z390) sisteme geçtim. Geçtiğimede pişman oldum diyebilirim. Call of Duty'de veya bazen masaüstünde basit bir işlemde bile işlemci %100 olup ağırlaşıyor ve ne yaptıysam çözemiyorum bunun mutlaka bir çözümü olmalı ama ben bulamadım.
Yaptıklarım;
  • -4 farklı BIOS versiyonu ile denendi
  • -6 sefer farklı Windows versiyonu denendi eskiden yenisine hepsi.
  • -Tüm driverlar en güncel ve eski olarak denendi.
  • -Oyun orijinal olarak indirildi ve 3 sefer denendi
  • -Ekran karının 2019 yılında çıkan tüm driverları denendi.
  • -Farklı SSD denendi (M. 2)
  • -Farklı RAM denendi
  • -BIOS üzerinden RAM frekansı stok ve 3200 denendi
  • -Işlemci frekansı stok ve 4,7 4,8 4,9 olarak denendi.
  • -PSU denendi
Durum şu oyun içinde hiç sorun yok gayet akıcı ve sorunsuz hatta 2700X'de yaşadığım droplardan eser kalmadı Ryzen'dan geçiş sebebim oyun içi takılma ve FPS düşüşleri idi Intel’e geçincede menü kasmaları discortta gecikme ya da ses iletişiminin bozulması gibi sorunlar yaşıyorum. Kısacası altı üstü birkaç oyun oynuyorum zehir oluyor. Intel kullanıcısı olan arkadaşlar bu durumu yaşayan çözen var ise desteğinizi bekliyorum. Aynı sorunları yaşan çokça insan var sorundan bahsetmiş ama çözümü bilen yok. Lütfen! Bilen var ise çözümü yardım bekliyorum. Teşekkürler

• Asuz Z390 Prime-a
  • Intel 9700K
  • Corsair RGB Pro 3200 MHz
  • Samsung 970 Evo 500 GB
  • MSI RTX 2080 Gaming X Trio
  • Thermaltake 700W 80+ PSU
  • 144 Hz 2K AOC agon monitör

Tüm işlemleri yaptım videodaki ile bire bir olarak güç seçeneği yüksekteydi onu da normal yaptım. Genel bir düzelme oldu ama şöyle bir sıkıntı var mesela oyun açtığımda yükleme ekranlarında CPU %100 oluyor oyun oynarken sorun yok ilginç olanda bu oyun sırasında hiç %100 olmuyor ve performans gayet iyi. Aslında bu şekilde çalışması sorun değil benim için ama anlık olarak takılmalara neden oluyor mesela tam çalıştığı anda Discord sesi iletmiyor ya da çekmeyen bir telefondan gelen ses gibi oluyor. Bütün sorun işlemcinin %100 olduğu sırada oluyor ve özellikle yeni bir uygulama ya da oyunu açtığımda oluyor. Bu sorunu çözsem hiçbir sıkıntım kalmıyor. Ama araştırdığım kadarı ile bu sorunu yaşayan çok kullanıcı var ve çözümü yok gibi. Gerçekten yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum ama sorunu tam olarak çözdüğümü söyleyemem. Bu arada PSU 80+ 700W Thermaltake. Aslında bu benim hatam ve bunun ceremesini çekiyorum artık yapacağım tek şey kaldı anakart ve işlemciyi satıp Ryzen sisteme hatta 2700X ve X470'e geri dönmek. Bu olay beni çok üzdü ve bir daha asla ve asla bu tarz işlere girmem. Elimde çalışan sorun çıkartmayan ne varsa onu kullanırım. Desteğiniz için tekrar teşekkür ediyorum ve çözüleceğine inancım kalmadığından daha fazla sizleri rahatsız etmek istemiyorum. Herkese iyi forumlar sorunsuz dropsuz PC'ler dilerim.

700W yerine 850W kaliteli 80+ Gold High Power PSU denemelisiniz. Sisteminizi daha rahat çalıştırıcaktır. Gerekli gücü sağlıklı Bit şekilde çekmediği için o dropları yiyorsunuz yüksek ihtimalle. Bir sistem için en önemli parcalardan biri PSU dur ve her zaman kaliteli olani kullanmak gerekir. Sistemin stabil ve sağlıklı bir şekilde çalışması için. Sorununuz işlemci ve yahut başka bir şey değil. Sorun gerekli akımı stabil bir şekilde vermeyen PSU'nuz. En kötü anakartinizi upgrade edebilirsiniz. 9700k için daha iyi bir kart sistemi toparlicaktir. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Komple sistem değiştirmek tek bir parça değiştirmekten daha zahmetli bunu unutmayın. Güzel günler dilerim.

700W yerine 850W kaliteli 80+ Gold High Power PSU denemelisiniz. Sisteminizi daha rahat çalıştırıcaktır. Gerekli gücü sağlıklı Bit şekilde çekmediği için o dropları yiyorsunuz yüksek ihtimalle. Bir sistem için en önemli parcalardan biri PSU dur ve her zaman kaliteli olani kullanmak gerekir. Sistemin stabil ve sağlıklı bir şekilde çalışması için. Sorununuz işlemci ve yahut başka bir şey değil. Sorun gerekli akımı stabil bir şekilde vermeyen PSU'nuz. En kötü anakartinizi upgrade edebilirsiniz. 9700k için daha iyi bir kart sistemi toparlicaktir. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Komple sistem değiştirmek tek bir parça değiştirmekten daha zahmetli bunu unutmayın. Güzel günler dilerim.
Kullandığı PSU yeterince kaliteli.

Marka algısıyla iyi psu alınmaz. Araştırıp değerleri ile sayılı üretici olan firmaların psu lari tercih edilmeli. Eger hem marka olsun hem psu iyi olsun dersen o zaman x2 ücret ödersin.
Ben markası iyi demedim, kullandığı ürün iyi dedim. Diğer konu o zaman High Power hiç alınmaz, marka algısına kalacaksak. PSU sisteme gerekli voltajı veremediği zaman zaten sistem kapanacaktır.

Thermaltake 700W 80+ demiş adam. 850W 80+ gold oy maşallah. Ne çalıştırıyorsun sunucu falan mı? Bakın o 1000W, 1200W alan arkadaşlar SLI için alıyor. Sıradan bir sistem için 700W 80 Plus yeterli. Ayrıca o gold ibaresi performanstan çok faturaya yansıyor. Ki adam Rampage, Frisby gibi bir marka söylememiş Thermaltake in ürünleri gayet kaliteli.

Thermaltake 700W 80+ demiş adam. 850W 80+ Gold oy maşallah. Ne çalıştırıyorsun sunucu falan mı? Bakın o 1000W, 1200W alan arkadaşlar SLI için alıyor. Sıradan bir sistem için 700W 80 Plus yeterli. Ayrıca o Gold ibaresi performanstan çok faturaya yansıyor. Ki adam Rampage, Frisby gibi bir marka söylememiş Thermaltake'in ürünleri gayet kaliteli.

750W i7 9700K 5.0 GHz RX 5700XT kullanıyorum yeterli oluyor. Burada olay 850W ya da Gold olması değil. Yeni bir PSU donanimina can verecek anlamında. PSU değiştirmesini söyledim zaten ben arkadaşa. PSU alinca omur boyu ilk gun ki gibi çalışacak diye bir şey yok.

Thermaltake 700W 80+ demiş adam. 850W 80+ Gold oy maşallah. Ne çalıştırıyorsun sunucu falan mı? Bakın o 1000W, 1200W alan arkadaşlar SLI için alıyor. Sıradan bir sistem için 700W 80 Plus yeterli. Ayrıca o Gold ibaresi performanstan çok faturaya yansıyor. Ki adam Rampage, Frisby gibi bir marka söylememiş Thermaltake'in ürünleri gayet kaliteli.

1.si Adama sana yetmiyor bu PSU demedim
2.si yeni bir PSU alicaksan ileriye dönük bir PSU alırsın ki ileride upgrade edicegin donanim için sorun yaşama diye. O yüzden 850W dedim
3.sü yeni bir PSU alicaksan Gold al demeye getirdim çünkü herkes faturasında düşük tutarlar ister.
4.sü yazdıklarımı ne için yazdığımı okuyup anlayarak mantıklı cevaplar yazarsan sevinirim.
Demek ki High Power firmasının üretici olduğunu ve hangi büyük piyasa markalarina PSU ürettiğini bilmiyorsun. Bence öyle devam et. İyi günler.

Ben markası iyi demedim, kullandığı ürün iyi dedim. Diğer konu o zaman High Power hiç alınmaz, marka algısına kalacaksak. PSU sisteme gerekli voltajı veremediği zaman zaten sistem kapanacaktır.

İşte marka algısı diyorsun High Power firmasını araştır derim. Piyasadaki ilk 3 PSU üreticilerinden biridir ve piyasadaki bir cok markaya PSU üretir. Araştır bakalim.

750W i7 9700K 5.0 GHz RX 5700XT kullanıyorum yeterli oluyor. Burada olay 850W ya da Gold olması değil. Yeni bir PSU donanimina can verecek anlamında. PSU değiştirmesini söyledim zaten ben arkadaşa. PSU alinca omur boyu ilk gun ki gibi çalışacak diye bir şey yok.

1.si Adama sana yetmiyor bu PSU demedim
2.si yeni bir PSU alicaksan ileriye dönük bir PSU alırsın ki ileride upgrade edicegin donanim için sorun yaşama diye. O yüzden 850W dedim
3.sü yeni bir PSU alicaksan Gold al demeye getirdim çünkü herkes faturasında düşük tutarlar ister.
4.sü yazdıklarımı ne için yazdığımı okuyup anlayarak mantıklı cevaplar yazarsan sevinirim.
Demek ki High Power firmasının üretici olduğunu ve hangi büyük piyasa markalarina PSU ürettiğini bilmiyorsun. Bence öyle devam et. İyi günler.

İşte marka algısı diyorsun High Power firmasını araştır derim. Piyasadaki ilk 3 PSU üreticilerinden biridir ve piyasadaki bir cok markaya PSU üretir. Araştır bakalim.
Adam PSU'yu test ettiğini söylemiş. Sorun PSU'da olsa yazardı bence...
Ayrıca nasıl PSU nun eski olduğu kanısına vardın?
Senin dediğin gibi o sisteme yetemeyecek kadar performans kaybetmesi için 3-4 yıl geçmesi lazım en azından.

Zaten arkadaşın sorununu halledecek adımları söyledim. Ve bu adimlar arkadasimiza yardımcı oldu sadece küçük bir problem yaşıyor.

Adam PSU'yu test ettiğini söylemiş. Sorun PSU'da olsa yazardı bence...
Ayrıca nasıl PSU'nun eski olduğu kanısına vardın?
Senin dediğin gibi o sisteme yetemeyecek kadar performans kaybetmesi için 3-4 yıl geçmesi lazım en azından.

Yeni bir PSU ile test etmeden kullandığı PSU'nun sorunsuz olduğunu anlayamaz. Sorun donanimdaki her parca ile ilgili olabilir.

Zaten arkadaşın sorununu halledecek adımları söyledim. Ve bu adimlar arkadasimiza yardımcı oldu sadece küçük bir problem yaşıyor.

Yeni bir PSU ile test etmeden kullandığı PSU'nun sorunsuz olduğunu anlayamaz. Sorun donanimdaki her parca ile ilgili olabilir.
OCCT'de PSU testi ile anlaşılabilir. Biraz araştır derim.(!)
Sadece sergilediğiniz "çok bilmişlik" tavrının yanlış olduğunu söylüyorum o kadar. Onun dışında bir lafım yok.
.sü yazdıklarımı ne icin yazdığımı okuyup anlayarak mantıklı cevaplar yazarsan sevinirim.
Ayrıca eģer alıcaksan diye belirtmemişsin?

hiçbir yazılım birebir donanım değişikliğinden daha etkili sonuc veremez. Daha fazla da uzatmaya gerek yok. Dediğim gibi arkadaşın sorununu hallettik zaten. Hayırlı akşamlar.

Sadece sergilediğiniz "çok bilmişlik" tavrının yanlış olduğunu söylüyorum o kadar. Onun dışında bir lafım yok.

Ayrıca eģer alacaksan diye belirtmemişsin?

Bence çok bilmişlik tavrını sen algilamişsın eğer oyle olsaydı bunu sana direkt olarak söylerdim. Tekrar iyi akşamlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı