i7 9700K 98 derece oldu

errain

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar i7 9700K işlemci aldım. İşlemcimi anakarta taktım. Termal macunu yeniledim. Cooler Master termal macun kullandım. Ayarları BIOS'tan default yaptım.
Haliyle Turbo Boost otomatik açık şekilde sistemim başladı. Direk devamlı oynadığım CoD: Cold War oyunumu açtım. Değerleri merak ettiğim için Afterburner programı ile beraber multiplayer modunda oynamaya başladım. Ve değerler beni korkuttu. CPU sıcaklık değerleri 80-95 derece arasında geziyordu. Hatta 98'e çıktı, oyunu kapattım. BIOS'a girip Turbo Boost seçeneğini kapattım. Stok hızda değerler 60-72 derecelerde seyretti. Kullandığım soğutucu Intel'in klasik stok fanı. Şimdi sorum şu olacak. Stok fan bu işlemci için yetersiz midir? Bu sorunu sıvı soğutma ile aşabilir miyim? Yoksa forumlarda okuduğum ama anlamadığım için ellemediğim voltaj değerleri sorunu çözer mi?
Anakart: ASUS B365M-K
İşlemci: Intel i7 9700K.
RAM: 8+8 Corsair 2666 MHz DDR4.
Ekran kartı: MSI RTX 2060 Super.
Güç kaynağı: Xigmatek 600 Watt 80 Plus.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında 200-300 TL bandında bir kule tipi fanla çözülür gibi ama bütçe varsa işi sağlam tutup sıvı soğutma alabilirsiniz.

Aslında 200-300 TL bandında bir kule tipi fanla çözülür gibi ama bütçe varsa işi sağlam tutup sıvı soğutma alabilirsiniz.
Sıvı soğutma aklımda beraberinde kasayıda değiştirmek istiyorum çok hava alan bir kasa değil.
Sorun daha basit olabilir; termal macunu düzgün sürdün mü, ya da soğutucu tam oturdu mu?
Sizce düzgün oturmasa stok hızda 60 derece de kalır mı? :) Termal macunu 3 farklı markayı deneyerek sürdüm.Hatta yedek başka bir stok fan da taktım.Turbo da ki ısı değişmedi.

Hocam öncelikle i7 9700K sahibi ve bu sene Cold Wara 3000 saat harcamış birisi olarak(aynı zamanda proluğa kasan) birisi olarak,Intelin hiçbir K serisinde stok fan takmamalısın,en düşük 120'lik sıvı soğutucu veya çok çok iyi hava soğutucu alman gerekiyor o işlemciye.

Bu arada aktif CW oynuyorsan ekleşelim.

Çok normal. O işlemcinin yanında stok soğutucu gelmiyor normalde, sebebi de açık. Kule tipi 2-3 bakır borulu 12CM fanlı hava soğutucu kullanmalısın en az, sıvı soğutucuya para veremem dersen. Seninkinden daha az güç tüketip daha az ısınması gereken 9400F işlemcim PUBG’de stok soğutucu ile 90-95 dereceyi gördü.

Hocam öncelikle i7 9700K sahibi ve bu sene Cold Wara 3000 saat harcamış birisi olarak(aynı zamanda proluğa kasan) birisi olarak,Intelin hiçbir K serisinde stok fan takmamalısın,en düşük 120'lik sıvı soğutucu veya çok çok iyi hava soğutucu alman gerekiyor o işlemciye.

Bu arada aktif CW oynuyorsan ekleşelim.
Evet aktif oynuyorum hocam.Bütün sezonları bitirdim sezon 1 hariç.Ama aşırı pro sayılmam lakin mw 2 den beri tüm serileri aktif oynadım.vanguarda hazırlıyorum pc yi :)O zaman sıvı soğutma için gerekeni yapayım.
battle net:mainerrain

Evet aktif oynuyorum hocam.Bütün sezonları bitirdim sezon 1 hariç.Ama aşırı pro sayılmam lakin mw 2 den beri tüm serileri aktif oynadım.vanguarda hazırlıyorum pc yi :)O zaman sıvı soğutma için gerekeni yapayım.
battle net:mainerrain
Güzel hocam vallahi ülkede CoD oynayan kalmadı,görmek güzel oldu.Ben de VGyi bekliyorum,2 haftası kaldı.Bu arada battletagın tam halini almam gerekiyor numarasıyla beraber kanks.

Çok normal. O işlemcinin yanında stok soğutucu gelmiyor normalde, sebebi de açık. Kule tipi 2-3 bakır borulu 12CM fanlı hava soğutucu kullanmalısın en az, sıvı soğutucuya para veremem dersen. Seninkinden daha az güç tüketip daha az ısınması gereken 9400F işlemcim PUBG’de stok soğutucu ile 90-95 dereceyi gördü.
Yani yaşadığım bu sorun gayet normal işlemcinin suçu yok diyoruz.Birkaç yerde 9700k kronik ısınıyor gibi şeyler okudum.voltaj ayarı yapıyorlar bana böyle bir tavsiye etmiyorsunuz şuan gelen cevaplara göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı