i7 9700K işlemci için 120 mm sıvı soğutma yeterli mi?

WGuney

Centipat
120 Mm'lik AMD R7 1700X'e takılı bir sıvı soğutmam var.
Z390 ve i7 9700K bir işlemci almak istiyorum ama bu elimdeki (3 senedir kullandığım) sıvı soğutucu Intel için yeterli olur mu onu sormak istiyorum.
Bir de GTX 1080 Gaming X ekran kartım olmasına rağmen işlemcisi Intel olan kişiler aynı oyunlarda benden 30 FPS'e kadar daha fazla FPS alıyorlar. Bunun sebebi sadece işlemcinin yetersiz olması mı yoksa başka bir etken daha olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üst düzey overclock yapılmayacakise yeterli.

Bir de GTX 1080 Gaming X ekran kartım olmasına rağmen işlemcisi Intel olan kişiler aynı oyunlarda benden 30 FPS'e kadar daha fazla FPS alıyorlar. Bunun sebebi sadece işlemcinin yetersiz olması mı yoksa başka bir etken daha olabilir mi?
Intel işlemcilerin tekli çekirdek performansları ve gecikmeleri daha iyi. Ryzen, 3. nesil ile bir tık geliştirdi. Ryzen 5000 ile de Intel'in tahtı, bir süre yıkılacak gibi duruyor.

Aynı işlemciyi kullanıyorum,hava soğutma ile gayet iyi performans alıyorum fakat bütçe yetiyorsa tabiki liquid alınır.

Sıvı soğutma yeterli olacaktır.

İ7 9700K'yı sıfır alacaksanız geçmenizi önermem, onun yerine 10700K daha iyi olur.

Hocam İntel işlemcisi olanlar daha iyi performans alıyor derken hangi İntel işlemcilerden bahsediyorsunuz? Mesela i7 9700K ile R7 1700X'i karşılaştırmak çok saçma, aradaki fiyat farkı, nesil farkı gibi unsurlar var.

Sıvı soğutma yeterli olacaktır.

İ7 9700K'yı sıfır alacaksanız geçmenizi önermem, onun yerine 10700K daha iyi olur.

Hocam İntel işlemcisi olanlar daha iyi performans alıyor derken hangi İntel işlemcilerden bahsediyorsunuz? Mesela i7 9700K ile R7 1700X'i karşılaştırmak çok saçma, aradaki fiyat farkı, nesil farkı gibi unsurlar var.
Tabiki yeni nesil değil o zaman ki oyunlarda mesela i7 8700 ile aramda 30 35 fps fark oluyordu. Birde benim ddr4 3000 mhz ram lerim var. 2400 lük anakart aldığımda bir sorun yaşarmıyım yoksa bios dan ayarlama yapmak zorunda mı kalırım onu sormak istiyorum.
Üst düzey overclock yapılmayacakise yeterli.

Intel işlemcilerin tekli çekirdek performansları ve gecikmeleri daha iyi. Ryzen, 3. nesil ile bir tık geliştirdi. Ryzen 5000 ile de Intel'in tahtı, bir süre yıkılacak gibi duruyor.
Hocam oc yapmadan k serisi olmayan bir işlemci alsam anakart da oc desteklemeyen daha uygun bir anakart alsam(mesela h110) r7 1700 x den daha iyi bir performans alabilir miyim? Amacım hem sistemi yenilemek hem de yükseltmek. Eğer fark olur dersen ona göre bir yol izlemek isterim çünkü bu şekilde sıvı soğutma almam gerekecek . OC imkanım varsa kesinlikle yapmadan durmam kendime hakim olamam ve daha fazla içeri girebilirim.

Hocam bütçeyi çok harcamadan R7 1700X'den daha iyi bir performans verecek işlemci arıyorsanız i5 10400F, 10600K bakabilirsiniz.

Bu arada şuan kullandığınız anakartın modeli nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı