i7 9700K undervolt yapmak

sinankytrn

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar işlemcim i7 9700K Z390 phantom anakartım var. Voltaj değerleri Auto'da. Oyuna girdiğimde 4.6GHz ile çalışıyor. Fakat kötü bir sıvı soğutmam(Dark Aqua 120mm) olmasına karşın yükte 78-87 arası ısım değişiyor. Çok araştırdım. Undervolt yapmış çoğu kişi ve sorunu çözmüşler. Undervolt zararlı mı? Bir de ben çok anlamıyorum voltaj değeri vermekten vs. bana yardımcı olacak birileri var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
9700K kullanıcısı olarak ML360R modeli ile 42 52 arası alıyorum oyunda. Baya fark varmış cidden. ama bence 60 68 arası bir değer yetecektir sana.

Ben Acer Nitro 5 serisin kullanıyordum ısı dereceleri normalde 60-70ken sıcaklık değerlerim yük altında 95 çıka biliyordu. Size önericeğim program var. Bu programı indirip kurun ve attığım resimdeki yazıyı tikleyin.

link:
Ben Acer Nitro 5 serisin kullanıyordum ısı dereceleri normalde 60-70ken sıcaklık değerlerim yük altında 95 çıka biliyordu. Size önericeğim program var. Bu programı indirip kurun ve attığım resimdeki yazıyı tikleyin.

link:
Programı kurunca disable turbo yazan yeri tikleyin ve save yapın ısı değerleriniz düşücek bilgisayar açılırken otomotik turboluyo kendini ve buda aşırı ısınmaya neden oluyo.

9700K kullanıcısı olarak ML360R modeli ile 42 52 arası alıyorum oyunda. Baya fark varmış cidden. Ama bence 60 68 arası bir değer yetecektir sana.

Siz sıvı soğutma dışında voltaj düşürdünüz mü? O yüzden mi sıcaklığınız benimkine göre bayağı düşük. Yoksa sadece sıvı soğutma farkı mı bu?
Değil. Auto'daki değeri yavaş yavaş düşür, sonra test et.

İşte keşke bunları bilipte yapabilsem :) BIOS'a giriyorum Auto yazıyor ama Auto'da kaç voltaj verdiğini yazıyor.
Undervolt zararlı değildir, sonuçta overclock yapmıyorsun. Deneme yanılma yoluyla voltajı düşürüp stabilite testine sokup denemen gerekir.

Deneme yanılma yolu ile yaparken çok düşük veya çok yüksek verdiğimde işlemciye zarar vermiş olmaz mıyım? Yani yanlış değer verdiğimde en kötü yanı ne olur?
Undervolt zararlı değildir, sonuçta overclock yapmıyorsun. Deneme yanılma yoluyla voltajı düşürüp stabilite testine sokup denemen gerekir.
Stabilite testi dediğiniz tam olarak nedir ?
9700K kullanıcısı olarak ML360R modeli ile 42 52 arası alıyorum oyunda. Baya fark varmış cidden. Ama bence 60 68 arası bir değer yetecektir sana.

Bu arada sizin BIOS'taki voltaj değeriniz Auto mu? Yoksa manuel mi yazılmış?

Son düzenleme:
Siz sıvı soğutma dışında voltaj düşürdünüz mü? O yüzden mi sıcaklığınız benimkine göre bayağı düşük. Yoksa sadece sıvı soğutma farkı mı bu?

İşte keşke bunları bilipte yapabilsem :) BIOS'a giriyorum Auto yazıyor ama Auto'da kaç voltaj verdiğini yazıyor.

Deneme yanılma yolu ile yaparken çok düşük veya çok yüksek verdiğimde işlemciye zarar vermiş olmaz mıyım? Yani yanlış değer verdiğimde en kötü yanı ne olur?

Stabilite testi dediğiniz tam olarak nedir?

Bu arada sizin BIOS'taki voltaj değeriniz Auto mu? Yoksa manuel mi yazılmış?

Sadece sıvı soğutma farkı hocam. İşlemcida şu an hiçbir işlem yok. GPU’da RTX 2080.

Yeni konular

Geri
Yukarı