i7 9700K ve RTX2080 Valorant düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

Levoo

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba Valorant'ı 1080p çözünürlükte oynuyorum, fikir vermesi açısından 45 saniyelik bir video kaydettim değerleriyle. İnternetten direkt oyun testlerine, değerinde CPU vb. benchmarklara baktığımda genel olarak aldığım %15-30 arası GPU kullanımı az geliyor. 3080 kartında bile %60 kullanım olan testler var tabii ama 5900X ile. 9700k bu kadar darboğaz mı yapıyor? Eğer değerlerde de darboğaz diyorsa OC ile kaç GHz almam gerekli? 4600MHz çalışıyordu oyunda tüm çekirdekler. Amacım +350 FPS.

RTX2080.
i7 9700K.
ASUS ROG Maximus XI Hero.
32 GB 3200MHz RAM.
Cooler Master ML240l.
Cooler Master Lite 700W PSU.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
1080p olması şart monitörden ötürü.

Grafikleri en üste alınca GPU kullanımı artıyor, FPS düşüyor.
Grafikleri en düşüğe alınca GPU kullanımı %10'lara düşüyor, FPS düşüyor.

Kısır döngüde kaldık.

Bu kadar düşük FPS'lerde darboğaz yapmaması lazım. İsterse RTX 3090 kullan. O İşlemcide bu kadar düşük FPS. Bios ayarlarında RAM için XMP açık mı kontrol edin. Ayrıca başka bir programla da ölçüm yapın. Minimum FPS kısmını boş gördüm. Program yanlış ölçüyor olabilir.

@Teacher80 açık olması lazım XMP görev yöneticisinde 3200MHz yazıyor resmini ekledim. Min FPS kısmı Alt Tab yaptığım için o arada oldu muhtemelen.

Dosya Ekleri

• ram.png
    ram.png
    10,8 KB · Görüntüleme: 53
Çok normal i5 10400F RTX 2060 en yüksek ayarlarda bende de öyle işlemci %20 ekran kartı %40 FPS 200 240 arası geliyor. Figthlarda ise 180'e kadar düştüğünü gördüm.

İşlemci sıcaklığı da düşükse:
Başka oyunlarda da kullanım bu şekilde düşük mü kontrol edin.
Başka oyunlarda da düşük ise DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırın. Yeniden sürücü kurarken temiz kurulum seçeneğini de aktif edin.
Başka oyunda ekran kartı kullanımı normal ise oyunu kaldırın. Kaldırdıktan sonra oyun ile ilgili belgelerim veya başka yerdeki dosyaları silin. Oyunu yeniden indirin. BF5'te başıma gelmişti.

R6 için böyle başka oyunlarda herhangi bir sorun yok.

r6.png

Böyle bir video var adam 3080/5900x ile %50-70 arası kullanım alıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konuyu açmamdaki amaç hem bendeki değerleri göstererek bir sorun olup olmaması kontrolü hem de sizde nasıl olduğuydu. Demek ki 9700k kapasitesi bu kadar. Yorumlar için teşekkür ederim. İyi günler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı