i7 9750H Current/EDP limit throttling sorunu

ersineroglu

Centipat
Merhaba, Lenovo Y545 model i7 9750H işlemcili ve GTX 1660 Ti ekran kartına sahip bir notebook sahibiyim. Son zamanlarda aşağıdaki görselde de paylaştığım gibi Intel xtu programında işlemci yük altında olsun olmasın Current/EDP limit throttling olduğunu görüyorum. Bir zararı olur mu? Olur derseniz nasıl çözebilirim?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• current.png
    current.png
    122,1 KB · Görüntüleme: 354
Hayır bir zararı olmaz, işlemciyi yüksek gerilim ve ısıdan koruyor. Belli bir limitin üstüne çıktığında frekans düşürür sadece. Bunu önlemek için sistemi iyi soğutmalısınız.

Yakın zamanda şarj aletinin prize bağlanan kablosu bozuldu. Elektrikçiden 20 TL'ye nispeten daha ince bir kablo aldım. O kablo sebebiyle akım az geliyor olabilir mi? Gerçi güç kaynağı dengeler diye düşünüyorum ama size de sormak istedim.

Merhaba, Lenovo Y545 model i7 9750H işlemcili ve GTX 1660 Ti ekran kartına sahip bir notebook sahibiyim. Son zamanlarda aşağıdaki görselde de paylaştığım gibi Intel xtu programında işlemci yük altında olsun olmasın Current/EDP limit throttling olduğunu görüyorum. Bir zararı olur mu? Olur derseniz nasıl çözebilirim?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Konuya geç cevap veriyorum ancak bir şey denemenizi istiyorum.
Cihaz prize bağlıyken bu uyarıyı aldıığınızda cihaz açık halde şarjdan çekip yeniden bağlayın ve uyarı durumunu bekleyip kontrol edin.

Hayır bir zararı olmaz, işlemciyi yüksek gerilim ve ısıdan koruyor. Belli bir limitin üstüne çıktığında frekans düşürür sadece. Bunu önlemek için sistemi iyi soğutmalısınız.

Hocam bende de frekans düşüyor i79750h 1660 Ti 16 GB RAM 256 GB SSD var 1 TB 7200 RPM harddisk var stres testinde frekans düştü Red Dead Redemption 2 de Ultra'da 30-35 FPS alıyorum.

Hocam bende de frekans düşüyor i79750h 1660 Ti 16 GB RAM 256 GB SSD var 1 TB 7200 RPM harddisk var stres testinde frekans düştü Red Dead Redemption 2 de Ultra'da 30-35 FPS alıyorum.
Intel extreme tuning utility programını yükleyip stress testi açın programın alt kısmında frekans düştüğü zaman hangi throttling kısmının sarı ya da kırmızı olduğuna bakın. Laptop'larda genelde bu tür sorunlar ısı kaynaklı oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı