i7 9750H Underclock ve Undervolting işlemi

_Gökbörü

Hectopat
Herkese merhabalar i7 9750H CPU'lu RTX 2070 GPU'lu bir laptoba sahibim GPU sıcaklığı ile bir sorunum yok fakat CPU çok yüksek sıcaklıklar da çalışıyor başlıkta belirttiğim gibi işlemciyi undervolting ve underclock yapmak istiyorum 9750H işlemci kullanıpda bu işlemi gerçekleştiren var mı Türkçe kaynak bulamadım yabancı kaynaklar dahi sınırlı ve açıkçası pek anlayamadım bu konuda tecrübe sahibi kişiler yönlendirirse çok memnun olurum.
Ayrıca laptoplarda "OC" garantiyi bozuyor fakat "undervolting ve underclock" garantiye zarar verir mi bu konuda da daha net bir bilgiye sahip değilim. Herkese şimdiden teşekkürler.
20190902_000243.jpg
20190901_234050.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uv işlemini tam bilmiyorum o işlemci için ama 9300H için rehber var forumda belki yardımcı olur. Ve garantiyi bozan bir şey değil.

OC ile undervolt zıt yönde ilerleyen fakat performansı arttırabilen iki yöntem. O yüzden asla garanti dışı bırakmaması gerekir undervoltun ama MSI ne yazık ki garanti dışı kalır diyormuş. Underclock yapmayın 4 GHz, +100 FPS için çok gerekli.
Aynı işlemci-ekran kartı ikilisine sahibim. Bilgisayar BIOS'tan undervolt yapılmış olarak geldi zaten, bu sebepten garanti dışı bırakmaları mümkün değil. Hem GPU'yu hem CPU'yu undervolt yaptım. Altına da bir soğutucu koydum ekonomik olanından, şu an için memnunum. İki resim arasındaki fark kendini belli ediyor zaten. İngilizcen var ise kaynak önerebilirim gayet basit.

The Witcher 3 Normal.png
The Witcher 3 Undervolted.png

Dosya Ekleri

• The Witcher 3 Screenshot 2019.07.06 - 23.45.50.36.png
    The Witcher 3 Screenshot 2019.07.06 - 23.45.50.36.png
    1.016,8 KB · Görüntüleme: 681
OC ile undervolt zıt yönde ilerleyen fakat performansı arttırabilen iki yöntem. O yüzden asla garanti dışı bırakmaması gerekir undervoltun ama MSI ne yazık ki garanti dışı kalır diyormuş. Underclock yapmayın 4 GHz, +100 FPS için çok gerekli.
Aynı işlemci-ekran kartı ikilisine sahibim. Bilgisayar BIOS'tan undervolt yapılmış olarak geldi zaten, bu sebepten garanti dışı bırakmaları mümkün değil. Hem GPU'yu hem CPU'yu undervolt yaptım. Altına da bir soğutucu koydum ekonomik olanından, şu an için memnunum. İki resim arasındaki fark kendini belli ediyor zaten. İngilizcen var ise kaynak önerebilirim gayet basit.

Eki Görüntüle 434930Eki Görüntüle 434932
Undervolt yeterli olacaktır underclock baya dezavantajlı gibi duruyor kaynak önerebilirsin, senin laptopun modeli nedir sanırım hp omen17 ayrıca direk undervolt garanti dışı bırakır demiyorlar voltaj değişikliğinden kaynaklı bir yanma da hasar olursa kullanıcı hatası kabul edilir diyor, bu sistemi yakacak hasar verecek bir işlem değil ki "oc" yapmıyorum ki laptop da o tehlikeli onu biliyorum.

Hayır, Tulpar t7 v19.5. Öyle diyecekler tabi ki, onlara kalsa her şey kullanıcı hatası, kullanım klavuzunu okursanız anlarsınız. Sisteme zarar verecek bir işlem olmadığını söylüyor herkes. Az güç gittiğinde mavi ekran alıyorsunuz zaten. Bilgisayar çalışmasına izin vermiyor. Bence siz şu videoyu izleyin size gayet yardımcı olacaktır. Aklınıza takılan her şeyi de sorabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Undervolt yeterli olacaktır underclock baya dezavantajlı gibi duruyor kaynak önerebilirsin, senin laptopun modeli nedir sanırım hp omen17 ayrıca direk undervolt garanti dışı bırakır demiyorlar voltaj değişikliğinden kaynaklı bir yanma da hasar olursa kullanıcı hatası kabul edilir diyor, bu sistemi yakacak hasar verecek bir işlem değil ki "oc" yapmıyorum ki laptop da o tehlikeli onu biliyorum.
Hayır, Tulpar t7 v19.5. Öyle diyecekler tabi ki, onlara kalsa her şey kullanıcı hatası, kullanım klavuzunu okursanız anlarsınız. Sisteme zarar verecek bir işlem olmadığını söylüyor herkes. Az güç gittiğinde mavi ekran alıyorsunuz zaten. Bilgisayar çalışmasına izin vermiyor. Bence siz şu videoyu izleyin size gayet yardımcı olacaktır. Aklınıza takılan her şeyi de sorabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bugün kısıtlı bir vaktimde yarım yamalak birşeyler yapmaya çalıştım. Eksik veya yanlış birşeyler yaptım mı bilmiyorum ama sonuca direk yansıdı. Yaptığım iki ayar var Sadece onları ve sonrasındaki bir kaç oyun ve stress testlerini eke koyuyorum. Daha yapmam gereken ayar varsa belirtirseniz mutlu olurum.

20190904_175523.jpg
20190904_175516.jpg
20190904_180027.jpg
Adsız.png
Adsız3.png
20190904_175834.jpg

Undervolt öncesi 9. Sıradaydı undervolt sonrası 6. Sıraya yükseldi.

Laptop için intenernetim olmadığı için çoğu telefon kamerasıyla çekilme.

9750H icin undervolt yapan Thorrtlestop profil ayarlarim var. Istersen ata bilirim,ama performansdan az biraz gidiyor. Senin markani bilmiyorum,ama acer helios 300 kullaniyorum. Default olarak undervoltu geliyor ama witcher3 de ultrada (4k graphic mod ile) 90 derece goruyordum. Undervolt ayarlarim ile 65 70 arasi turbo fansiz goruyorum. Ama Odyssey gibi cpu demand oyunlarda undervolt islemi performansdan cok goturuyor. Ha bu arada bencmark ve oyun performansi farkli oluyor undervolt sonrasi. Oyle ayarlar varki yaptigin zaman sistem benchmarkda ucuyor ama oyunlarda batiriyor. Ortalamasini bulmak lazim. Diger tarafdan Windows Eppsi uzerrinden batarya profili var. Bu zaman sicaklik 7 8 derece dusuyor yani 80 dereceyi goruyorum ama performans kaybi olmuyor. Bu 2 si farkli modlar. Biri Ts profile modu,digeri windows guc profili. Artik 2 ciyi kullaniyorum.

@_Gökbörü her şey harika gözüküyor. Performans farkı çok fazla. Şimdi oyunlarda ya da günlük kullanımda mavi ekran verecek mi onu test et. Eğer sıkıntı olmazsa çok iyi. -125 iyi değer zaten. Fazlasını almana gerek yok. Ben de -150'de kullanıyorum.

9750H icin undervolt yapan Thorrtlestop profil ayarlarim var. Istersen ATabilirim, ama performansdan az biraz gidiyor. Senin markani bilmiyorum, ama Acer helios 300 kullaniyorum. Default olarak undervoltu geliyor ama Witcher3 de Ultra'da (4K graphic mod ile) 90 derece goruyordum. Undervolt ayarlarim ile 65 70 arasi Turbo fansiz goruyorum. Ama Odyssey gibi CPU demand oyunlarda undervolt islemi performansdan cok goturuyor. Ha bu arada bencmark ve oyun performansi farkli oluyor undervolt sonrasi. Oyle ayarlar varki yaptigin zaman sistem Benchmark'da ucuyor ama oyunlarda batiriyor. Ortalamasini bulmak lazim. Diger tarafdan Windows Eppsi uzerrinden batarya profili var. Bu zaman sicaklik 7 8 derece dusuyor yani 80 dereceyi goruyorum ama performans kaybi olmuyor. Bu 2'si farkli modlar. Biri TS profile modu, digeri Windows guc profili. Artik 2 ciyi kullaniyorum.

Profili alabilirim çok iyi olur fakat anlamadığım şey undervolt FPS kayıbı yapmaması lazım. Underclock ile saat hızlarıyla oynamadıktan sonra fiz 3988 MHz hız alıyorum ben undervolt yapsam da yapmasamda. Windows eppsi dediğin şey nedir acaba.
Ayrıca kullandığım model MSI GE75 Raider 9SF.
@_Gökbörü her şey harika gözüküyor. Performans farkı çok fazla. Şimdi oyunlarda ya da günlük kullanımda mavi ekran verecek mi onu test et. Eğer sıkıntı olmazsa çok iyi. -125 iyi değer zaten. Fazlasını almana gerek yok. Ben de -150'de kullanıyorum.

Her bilgisayarı açtığımda programı açmam gerekir mı? Misal MSI Afterburner gibi yoksa yapılan değişiklikler geri alınmadığı sürece aktif mi oluyor. Yapılan değişiklikler BIOS'tan görülebilir mi?
Pekala günlük kullanım da denemedim çünkü zaten 1 saat açma fırsatım oluyor olmuyor onda da oyun ile değerlendiriyorum, bunu da not aldım teşekkürler.

Profili alabilirim çok iyi olur fakat anlamadığım şey undervolt fps kayıbı yapmaması lazım underclock ile saat hızlarıyla oynamadıktan sonra fiz 3988mhz hız alıyorum ben undervolt yapsam da yapmasam da ve windows eppsi dediğin şey nedir acaba.
Ayrıca kullandığım model Msi ge75 Raider 9Sf

Her bilgisayarı açtığımda programı açmam gerekir mı misal msi after burner gibi yoksa yapılan değişiklikler geri alınmadığı sürece aktif mi oluyor. Yapılan değişiklikler biostan görülebilir mi ?
Pekala günlük kullanım da denemedim çünkü zaten 1 saat açma fırsatım oluyor olmuyor onda da oyun ile değerlendiriyorum, bunu da not aldım teşekkürler

I7 9750H için en uyğun voltaj ayarı -0.125V-dur. Benim laptop Acer Helios 300 ve Acer tarafından undervoltlu olarak geliyor. Acer forumlarında bu konularla ilgilenen ve sıcaklık/performans ayarlarıyla uğraşan deneyimli arkadaşlar var. Söylediğim voltajdan daha az verince performans kaybı oluşmaya başlıyor. Şimdi vereceyim linkdeki TS dosyasını My documents içine atıyorsun sonra Control panele girib High performance profili yaratıyorsun ( Batarya ayarlarında var ). Zira Balanced ayarlar ile TS profil ayarları tam verimli çalışmıyor. Bu profil oyunlarda sıcaklığı baya düşürüyor, ama az biraz fps kaybı da oluyor. Turbo fan modu ile ben 65 dereceden fazla almıyorum oyunlarda. Ama daha fazla fps için ikinci modu kullanman gerek. Bu mod özellikle geliştiriciler tarafından hazırlandı, ama TS profili gibi sıcaklık derecelerini fazla azaltmıyor, ama performans kaybı da olmuyor. Ben 90 derecede modsuz oynarken bu modla 80 derecede oynuyorum rahat( yalnız fanlar maks çalışıyor diye 80-modsuz fanlar maks olsa bile 90 89 derece oluyordu).2 ci modu kurmak için cmd ekranını açıyorsun admin olarak.

powercfg -import “C:\Hero.pow” komutunu giriyorsun (dosyayı C diskine at sonra yerini değişe bilirsin). Bunu yaptıkdan sonra batarya profillerine bak. Hero isminde bir profil görüceksin. Onu seçiyorsun işlem tamam. Yukarıda dediyim 2 modu aynı anda kullanma.
Hero Güc profili
TS profili
Kullandıkdan sonra konuya deneyimini yazarsan çok iyi olur. Ayrıca TS profili üzerinde değişiklik yaparsan yazarsın konuya :)

Yeni konular

Geri
Yukarı