i7-9750H Undervolt Rehberi

Hocam elinize sağlık çok güzel bir rehber olmuş. 7. nesil işlemcilerden beri undervolt işlemleri yaparım ancak bunu sadece sıcaklık düşürebilmek adına Core ve cache değerlerinde oynamalar ile yaptım. Şu an MSI GE75 9SG (RTX 2080) modeline sahibim. Oyunlarda sıcaklık yükselmesine karşın cache -110, Core -230 olarak kullanıyordum yaklaşık 7 aydır. Throttle girdiğinde işlemci stok değerlerde 3300 MHz iken bu yapmış olduğum işlem ile 3650 MHz alabiliyordum. 2 gün önce sizin rehberinizi uygulayarak 3850 MHz değerine ulaşmışken, bugün tekrar test yaptığımda aynı değerlerle 3650 MHz üstüne çıkamıyorum hatta 3300 MHz düşmeler oluyor bazen. Firmware resetleme işlemi yapıp stok değerlere geri döndüm. Konu ile ilgili yardımcı olabileceğiniz bir durum söz konusu mudur?
Hocam BIOS'un unlock yaptım yapmasına ancak açıkcası dokunmaya çekindim. Bu konu ile ilgilide bilgilendirme yapabilir misiniz? İnanılmaz derecede detaylı bir BIOS ortaya çıktı.
Hocam elinize sağlık çok güzel bir rehber olmuş. 7. nesil işlemcilerden beri undervolt işlemleri yaparım ancak bunu sadece sıcaklık düşürebilmek adına Core ve cache değerlerinde oynamalar ile yaptım. Şu an MSI GE75 9SG (RTX 2080) modeline sahibim. Oyunlarda sıcaklık yükselmesine karşın cache -110, Core -230 olarak kullanıyordum yaklaşık 7 aydır. Throttle girdiğinde işlemci stok değerlerde 3300 MHz iken bu yapmış olduğum işlem ile 3650 MHz alabiliyordum. 2 gün önce sizin rehberinizi uygulayarak 3850 MHz değerine ulaşmışken, bugün tekrar test yaptığımda aynı değerlerle 3650 MHz üstüne çıkamıyorum hatta 3300 MHz düşmeler oluyor bazen. Firmware resetleme işlemi yapıp stok değerlere geri döndüm. Konu ile ilgili yardımcı olabileceğiniz bir durum söz konusu mudur?

Not: Hocam BIOS'un unlock yaptım yapmasına ancak açıkcası dokunmaya çekindim. Bu konu ile ilgilide bilgilendirme yapabilir misiniz? İnanılmaz derecede detaylı bir BIOS ortaya çıktı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam Undervolt sonrası bir süre sonra eski değerlere dönmeniz bir çok sebepten olabilir ama acaba her bilgisayar açıldığında ThrottleStop programını açıyor musunuz acaba?

BİOS kısmında sizlere tavsiyem eğer ki rekor denemesi yapmayacaksanız orayla oynamamanız. Muhtemelen sizde veri yolu hızı aşırtma yapılabiliyordur oyun serisi çünkü ancak dokunmamanızı öneririm. Laptoplar narin cihazlar MSİ bile olsa ThrottleStop'u bilgisayar her açıldığında açıp açmamanıza göre sorununuzun tespitine devam edebiliriz. O işlemci ile sabit 3650 yerine 3988MHZ alabilmeniz gerekiyor. Bir sıkıntı mevcut olmalı. Rica etsem ThrottleStop ayarlarınızıda atar mısınız? FIVR, TPL ve Limits(oyun oynadıktan veya pcyi biraz zorladıktan sonra) sekmesini atabilir misiniz?

Hocam cevap için tşk ederim. Uzun süredir uygulamayı kullanıyorum ve otomatik olarak her başlangıçta çalışır vaziyette gelmektedir. TS beach testi uyguladığımda Throttle olduktan sonra 3350Mhz-3650 Mhz arasında dalgalanmalar oluyor. İstemiş olduğunuz resimleri ekledim. Benim tabikide rekorlar kırmak gibi bir arzum yok. Oyun oynadığım zamanlarda 10 derece gibi bir ısı düşüşü elde etmek istemiştim ve bunu basit bir şekilde elde edebiliyorum. Ancak imkanlar el veriyorsa tabikide performansı cihazı zorlamayacak şekilde revize etmek isterim. Ayrıca power limit değerlerini default değere çektiğim zamanda bile aynı frekans değerlerini elde ediyorum. Bu yüzden default değerlerlede size resim ekliyorum. Bütün işlemler turbo fan manuel şekilde yapılmıştır.

--SİZİN VERİLERİNİZ İLE YAPILAN TEST SONUÇLARI--

3650MHZ-3350 MHZ DALGALI

105K SKOR ALINIYOR.

--DEFAULT TURBO LİMİT DEĞERLERİ--

101K SKOR ALABİLİYORUM.

3650MHZ-3250MHZ DALGALI

Sayin hocam dalgalanmalar oldugu zaman hiç throttle butonu yaniyor mu acaba? PL1 yiyorsunuz. Bunu biostan veya cache degerini dahada düşürerek cozebilirsiniz. En garanti yol biostandir. Bilgisayar 45w cekerken mesela, onu 15w cekiyormus gibi kandiriyoruz ve PL1 süresinde sinirsiz sure çalışıp dalgalanma yasamiyor. İnsallah yakinda bir rehber videosu hazirlayacagim yetisirse orda anlatayim

Hocam dediklerinizi tekrarladım, cache değerini düşürdüm lakin nafile. Bios sekmesinde PL1 disable ve PL2 disable diye iki seçenek var. Onun üzerinden mi gidilecek?

Hocam vakit olunca yabancı forum sitelerini biraz karıştırdım. Sorun VR ready olayından kaynaklı. Dragon center üzerinden kapattım ve sizin değerlerinizle (cache değerini biraz daha yükseleterek düşük sıcaklık alabiliyorum, -110 bilginize) stabil sonuç alabildim.

Hocam tekrar denediğim frekanslarda düşme oluyor. İşletim sisteminde mi var sorun pcde mi var sorun anlamış değilim. Ayrıntılı rehberinizi bekleyeceğim artık.

Son düzenleme:
Hocam sorun güç tüketimi kaynaklı, BİOS'tan çözümünü göstereceğim ancak cihazı garanti dışı birakacaktir

Hocam sorun güç tüketimi kaynaklı, BİOS'tan çözümünü göstereceğim ancak cihazı garanti dışı birakacaktir
25bin TL değerinde ki cihazı garanti dışı bırakmak istemem. Üzücü oldu benin için. Teşekkür ederim ilginiz için.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…