i7-9750H Undervolt Rehberi

Arkadaşlar bu konuda Sıvı Metal Termal Macun uygulanmış i7-9750H işlemcime yaptığım Undervolt sonucundaki elde ettiğim test değerlerimi paylaşacağım. Aynı zamanda hem benim sorularımı hem de bu işlemciye sahip olan teknoloji severlerinin kafasındaki soruları birlikte yanıtlamaya çalışalım:)

Öncelikle bilgisayarımın teknik özellikleri için:

• MSİ P75 9SE (ABD Modeli)
  • i7-9750H
  • RTX2060
  • HIDevolution Firması tarafından hem GPU'ya hem de CPU'ya Thermal Grizzly Conductonaut özel yalıtımla birlikte uygulanmıştır.
  • Soğutma olarak Cooler Boost TRINITY+ bulunmakta olup 3 adet Whirlwind Fan, 7 adet soğutma borusu, 0,2mm fan kanat kalınlığı mevcuttur.
  • 144HZ İPS Ekran

Aşağıda yer alan testlerin hepsi arka planda sadece Cinebench R20 ve ThrottleStop uygulaması açık şekilde yapılmış olup fanlar manuel olarak Turbo moda alınmıştır.

Öncelikle bilgisayarın elime ulaştığı Kasım ayında Technopat MSİ P65 incelemesindeki i7-9750H kullanan ve normal macuna sahip bilgisayarla karşılaştırmasını yapmak için Cinebench R20 testini çalıştırmıştım. Technopat 2435 çoklu cpu skoru alırken ben 2860 skorunu elde ettim, diğer testlerde de yaklaşık olarak %5-15 arası daha yüksek skor aldım. Test yapılırken Technopat şartları göz önüne alınmış olup sadece test programı ekranda açık bırakıldı. Oyun oynarken işlemcim sabit 3998 hızında çalışmaktadır. Anlık sıcaklık artışlarında 3600MHz değerine saniyelik olarak düşüp geri 3998MHz hızına çıkıyor. Amacım bu 1 saniyelikte olsa yaşanan düşüşleri engellemek ve 90 dereceyi görmeyen bir CPU elde etmek.

Mayıs ayına gelince hem bilgisayarımın ömrünü uzatmak hem de sıcaklıkları 90 derecenin altında kalıcı tutmak adına Undervolt yapma gereği duydum. Oyun oynarken yüksek CPU kullanımında sıcaklıklarım 85-95 derece arasında değişiyor, her ne kadar bilgisayarımda Sıvı Metal Termal Macun olsada aşırı ince olarak yapılmış kasası yüzünden normal bilgisayarlara göre daha zorlanmakta, yinede soğutma altyapımın iyi olduğunu belirtmeliyim kıyas yapacaklar için. Şimdi gelelim kendi açımdan rekor olarak nitelendirdiğim ve internette daha yükseğini görmediğim i7-9750H için olan Cinebench R20 skoruna (daha yükseğini gören varsa lütfen belirtsin merak içindeyim) :

Undervolt Ayarlarım:

Öncelikle CPU Cache değeri için konuşmak istiyorum. CPU Cache ve CPU Core değerleri Coffee Lake işlemcilerde ayrı olarak ayarlanabiliyor. Bunu HWiNFO64 uygulamasından sadece Core değerini değiştirerek test ettim. Cache değerim 90 ve üstüne çıktığı zaman gün içinde nadirde olsa mavi ekran almama yol açıyor. Bende bu sebepten -85.9mV değerinde tuttum. CPU Core konusunda elim daha açık olduğu için bu değeri -160.2mV değerine çekip ŞUAN İÇİN en uygun değerleri elde ettim. Daha yüksek skor alırsam konu içinde ayarlarıyla paylaşılacaktır. Ancak aynı 2 işlemcide dahi Undervolt değerlerinin farklı olacağını unutmayınız.

Öncelikle burda benim çözemediğim bir sorun var. Bu ayarları yapıp Cinebench R20 uygulamasını açtıktan sonra her 50. Saniyede işlemcim 85 dereceye ulaşıp Throttle butonu anlık olarak yanıp güç tüketimini 78-80W'tan 65W sınırına çekiyor. Buda işlemcimin sabit 3998MHz'de değilde 3823MHzde çalışmasına sebep oluyor (Undervolt öncesi 3600Mhz'ye düşmekteydi) . PL1 ve EDP OTHER uyarısı 1 saniye kırmızı olarak yanıp daha sonra sarı konuma geçiyor. Turbo Time Limit değerini değiştirmekte çözmedi. Undervolt değerleriyle oynamak bunu değiştirmediği gibi sadece 65W güç çekerken ki Mhz değerini değiştiriyor (3600MHz yerine artık 3823MHz alıyorum). Oyun oynarken bunu yaşamıyorum sabit 3998MHz. Bu konuda bilgisi olan varsa cevaplayabilirse memnun olurum:)

Şimdi gelelim elde ettiğim ve kendimce rekor olarak nitelendirdiğim Cinebench R20 skoruna :)

Bu testler esnasında laptopun altını şişe kapağı kullanarak 1 parmak yukarı kaldırdım. Herhangi bir başka soğutucu kullanılmadı. İlk aldığım değer 3103 oldu. Bilgisayarı soğutup bir daha yaptığımdan nihai sonuç olan 3107 skorunu elde ettim. Test başlarında işlemcim 3998Mhz'de 78W ortalama güç tüketip 1.13V değerinde çalıştı. Sıcaklıkları ise 40'dan 75'e 10 saniye içerisinde ulaşıp, 75 değerinden 85'e doğru 40 saniye sonra ulaştı. 85'e ulaşınca veya bahsettiğim gibi 50 saniye süresine ulaşınca Throttle ışığıyla birlikte PL1 ve EDP OTHER ışıkları yandı ve işlemcim 65W güce düşüp 3823Mhz'de sabit olarak çalışmaya başladı. 3823Mhz'de çalışırken sıcaklıklar test bitene kadar 78-85 derece arasında değişti. Kısacası 90 dereceyi dahi görmüyorken Throttle sorunu oluyor:) Sabit 78W değerinde çalışması sağlanırsa önümdeki 3225 skor alan 12 Çekirdek İntel Xeon E5-2697 v2 CPU'sunu geçebileceğimi düşünüyorum. Tekrar belirteyim bu sorun sadece stress testi esnasında oluyor. Bannerlord gibi oyunlarda sürekli 3998Mhz'de çalışmakta.

Sizde kendi elde ettiğiniz testleri paylaşabilir, sorularınız varsa sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplarım. Bu konu başlığı altına detaylı olarak görseller ve zamanla başka test sonuçlarıda eklenecektir.
Güzel olmuş ama işlemcinin ömrü gibi şeyler artık tarihde kaldı. Hele ki 9. Nesil İ7 kullanıyorsunuz. Hiç eskiyeceğini sanmam. Malzeme kalitesi çok iyi.

Güzel olmuş ama işlemcinin ömrü gibi şeyler artık tarihde kaldı. Hele ki 9. Nesil İ7 kullanıyorsunuz. Hiç eskiyeceğini sanmam. Malzeme kalitesi çok iyi.

Teşekkürler hocam, ömründen ziyade tabiki ilk amacimiz düşük sicakliklarla oyun oynayabilmek. Benim bilgisayarimi baz almayin sogutma sistemim normal Laptoplara göre özel tasarlandı ancak 20 dakikalık Bannerlord oynamada Turbo Fan açıkken 85-90 derecede gezerken artik 60 dereceyi geçmiyorum. Tabiki oynama süresi arttıkça bakır borularda isi birikmesi sebebiyle bu değer artıyor. Ancak 72 derece üstünü saatlerce Bannerlord Yüksek ayarlarda iken asla görmedim. Turbo Fan açmaya ihtiyaç duymuyorum artik. Otomatik fanda 85 derecede çalışıyor ve fan sesi ve hızı yükselmiyor.

IMG_20200509_223240.jpg

@TeknoBus Dostum sana yazdıktan hemen sonra araştırmalara dalıp RAM çarpanlarını değiştirerek yapıldığını öğrendim ama açıklamaların için teşekkür ederim, İzmir'de olursam o vakitlerde mutlaka görüşmeyi isterim ben de :)
Bizim işlemciler 4GHz olmasına rağmen 3988 yazması rahatsız edici :) keşke üç beş bir şey daha eklense, sayısal olarak da öyle görsek diyorum bazen :D
Notebook kullanan herkes için geçerli bir şey var; RAM darboğazı sağlam yiyoruz. 2020 olmuş daha yeni 2933MHz'ye geçtik, Intel sağolsun. Sal kardeşim şu insanları iki güncelleme yapabilsinler ya.

HID'den nasıl alabildin bilgisayarı? Oraya mı gittin yoksa buradan mı?

Esasen BCLK hizi belli bir katsayiya göre belirlendigi icin surekli küsüratli sayilarla çarpıliyor, bu yüzden de tam sayıları goremiyoruz. Hocam undervolt rekorunuzda core ve cache harici herhangi bir degeri değiştirmiş miydiniz acaba?

Salgın işi geçtikten sonra inşallah görüşürüz:)

I5 9300H tam net olarak 4GHz gözüküyor ama :)
Şu an değiştirdim ama o rekoru aldığımda değiştirmemiştim. Arka plan uygulamaları çok etkiliyor, minimal olsa da performansa ket vuruyor.

I5 9300H tam net olarak 4GHz gözüküyor ama :)
Şu an değiştirdim ama o rekoru aldığımda değiştirmemiştim. Arka plan uygulamaları çok etkiliyor, minimal olsa da performansa ket vuruyor.
Hocam diyorum ya veri yolu hizi anakarttan anakartada farkedebiliyor. Genellikle küsüratli sayılar oluyor. Anakart 100MHz olarak belirlediyse tam sayi verebilir. Dilersebiz bios unlock edip bi bakin ama garanti konusuna bir sey diyemem.

HID'den bi aracı vasıtasıyla aldim oda kendi Laptop'u gibi Türkiye'ye getirdi. Görüşmek isterseniz Donald Bey var HID'de. Vergisini ödeyerek yurtdışından alim islemlerinde de yardimci olurlar.

Güzel bir rehber olmuş. Soğutma performansınız çok yüksek. Ben şu an 8750H işlemcim ile 3.9Ghz'de -170 core, -125 de cache olmak üzere orijinal termal macun ve padleriyle 88 dereceye düşürdüm 97'den. Sıvı metali uygulamayı çok isterim ama bu laptopu uzun bir süre kullanacağım ve bakırın sıvı metalle tepkimeye girecek olması beni geri çekiyor. Cooler Master Mastergel Maker ve Thermal Grizzly Kryonaut arasında kalmıştım. Yeni bir ürün takıldı gözüme. IC Graphite. Bu macularda 6 kat daha fazla ısı geçirgenliği var. Utanmasa sıvı metal yerine geçecek. Daha önce hiç bu ürünü denediniz mi? Denemeyi düşünür müsünüz?
Hocam diyorum ya veri yolu hizi anakarttan anakartada farkedebiliyor. Genellikle küsüratli sayılar oluyor. Anakart 100MHz olarak belirlediyse tam sayi verebilir. Dilersebiz bios unlock edip bi bakin ama garanti konusuna bir sey diyemem.

HID'den bi aracı vasıtasıyla aldim oda kendi Laptop'u gibi Türkiye'ye getirdi. Görüşmek isterseniz Donald Bey var HID'de. Vergisini ödeyerek yurtdışından alim islemlerinde de yardimci olurlar.

Bir şey soracağım. İşlemcim ile Cinebench R20'de ben de dünya sıralamasında bir yerlere geldim. Bunu HWBot'a ekleyeceğim fakat Compare URL tam olarak nedir bilmiyorum. Aydınlatır mısınız?

Son düzenleme:
Güzel bir rehber olmuş. Soğutma performansınız çok yüksek. Ben şu an 8750H işlemcim ile 3.9Ghz'de -170 core, -125 de cache olmak üzere orijinal termal macun ve padleriyle 88 dereceye düşürdüm 97'den. Sıvı metali uygulamayı çok isterim ama bu laptopu uzun bir süre kullanacağım ve bakırın sıvı metalle tepkimeye girecek olması beni geri çekiyor. Cooler Master Mastergel Maker ve Thermal Grizzly Kryonaut arasında kalmıştım. Yeni bir ürün takıldı gözüme. IC Graphite. Bu macularda 6 kat daha fazla ısı geçirgenliği var. Utanmasa sıvı metal yerine geçecek. Daha önce hiç bu ürünü denediniz mi? Denemeyi düşünür müsünüz?

IC Graphite bir macun değil bir ped. Soğutma bloğunuzun tasarımına göre sığar mı sığmaz mı net bilgim yok açıkcası. Evet ısı iletim katsayısı sıvı metalin yarısı kadar gözüküyor bayağı yüksek ancak soğutma pedleri termal macunların yerini hala alamadı verimliliğini araştırmak lazım. Sıvı Metalin bakırla verdiği tepkime sizi endişelendirmesin, o tepkime sonucu oluşan maddenin dahi ısı iletim katsayısı çok yüksek. Ayrıca çok düşük miktarlarda tepkimeye giriyor oda benimki gibi işlemcinizi oksijen ortamından olabildiğince keserseniz minimal düzeyde.

HWBot'ta Compare URL önemli değil, kanıt dosyanızı yükleyin, işlemci tipinizi manuel doldurma alnından seçin ve yükleyin.

IC Graphite bir macun değil bir ped. Soğutma bloğunuzun tasarımına göre sığar mı sığmaz mı net bilgim yok açıkcası. Evet ısı iletim katsayısı sıvı metalin yarısı kadar gözüküyor bayağı yüksek ancak soğutma pedleri termal macunların yerini hala alamadı verimliliğini araştırmak lazım. Sıvı Metalin bakırla verdiği tepkime sizi endişelendirmesin, o tepkime sonucu oluşan maddenin dahi ısı iletim katsayısı çok yüksek. Ayrıca çok düşük miktarlarda tepkimeye giriyor oda benimki gibi işlemcinizi oksijen ortamından olabildiğince keserseniz minimal düzeyde.

HWBot'ta Compare URL önemli değil, kanıt dosyanızı yükleyin, işlemci tipinizi manuel doldurma alnından seçin ve yükleyin.

Ped olduğunu biliyorum, sadece tehlikesiz oluşu ve bu denli yüksek bir ısı iletimi olması, değiştirme süresinin de uzun olması cazip geldi. Bir de, i7 8750H Cinebench R20 ranking'inde orijinal macunla 7. oldum. i7 4510U kategorisinde de Thermal Grizzly Kryonaut uyguladığım işlemcimle Cinebench R15 kategorisinde birinci oldum. İyi hissettiriyor açıkçası. Yardım için saol. :D

Ped olduğunu biliyorum, sadece tehlikesiz oluşu ve bu denli yüksek bir ısı iletimi olması, değiştirme süresinin de uzun olması cazip geldi. Bir de, i7 8750H Cinebench R20 ranking'inde orijinal macunla 7. oldum. i7 4510U kategorisinde de Thermal Grizzly Kryonaut uyguladığım işlemcimle Cinebench R15 kategorisinde birinci oldum. İyi hissettiriyor açıkçası. Yardım için saol. :D
Tebrikler hocam:) rica ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı