i7-9750H Undervolt Rehberi

vay vay vay hocam:) HWBot'a yükleyiniz hemen skoru. Siz hangi ayarları kullandınız?
Hocam bendeki olayda şu işlemci isinmiyor hic bir sekilde turbo modda 80 üstü cikmiyor kolay kolay fakat sizinde dediginiz gibi pl1 ve edp other yakiyor. Nasıl çözdünüz acaba? Ayrica anlamadigim bir nokta var islemci undervolttayken , 0voltdakine göre daha çok ısınıyor. Ornegin birisi 80 se birisi 70 civarlari.

TAU süresini uzaltmak için totalde çekilen gücü azaltmanız lazım. Test sırasında PL1 yakmaması için cache değerini azaltınız. Ancak bu çekilen güç sınırını anakart üreticiniz belirleyebilir sizde ve bendeki değerler farklı olabilir kısacası

Hocam merhabalar. Şu aşağıdaki resimdeki problemle karşılaşıyorum cinebenchteyken. Ne olursa olsun c%0 100.0 e ulaşmıyor. cpu cache , core 0 a çektim birini farklı birini farklı tuttum hiç bir türlü 98.6 yı geçmiyor. Ayrıca throttling yemeden yapıyor.Bilginiz varmı? -135 e kadar cache ve core dayanıyor

Son düzenleme:
Hocam merhabalar. Şu aşağıdaki resimdeki problemle karşılaşıyorum cinebenchteyken. Ne olursa olsun c%0 100.0 e ulaşmıyor. cpu cache , core 0 a çektim birini farklı birini farklı tuttum hiç bir türlü 98.6 yı geçmiyor. Ayrıca throttling yemeden yapıyor.Bilginiz varmı? -135 e kadar cache ve core dayanıyor
Windows Pil ayarlarinizdan maksimum pil gücü %100 mü kontrol eder misiniz?

vay vay vay hocam:) HWBot'a yükleyiniz hemen skoru. Siz hangi ayarları kullandınız?
Standart undervolt yaptım, onun dışında bir şey değiştirmedim. Gerek görmedim, yüklemeli miyim sence? :)
Anlamadığım şey o sıralamada 3360 alan kişiler nasıl almış? 4100 frekanslara nasıl çıkmışlar? Bilgin var mı bu konuda gerçekten önemli benim için.

Standart undervolt yaptım, onun dışında bir şey değiştirmedim. Gerek görmedim, yüklemeli miyim sence? :)
Anlamadığım şey o sıralamada 3360 alan kişiler nasıl almış? 4100 frekanslara nasıl çıkmışlar? Bilgin var mı bu konuda gerçekten önemli benim için.

Paylaşın hocam hakkınız sonuçta:) BCLK overclock yapıyorlar üstat, sizin aslında BCLK hızıyla oynadığınızı düşündüm en başta. Takas gibi anlaşılmasın ancak gizlemeye gerek duymazsanız undervolt değerlerinizi paylaşabilir misiniz? GPU, system agent gibi değerlerle de oynadınız mı hem ben hem de konuyu okuyacaklara bilgi olur bende BCLK mevzusunu açıklayayım ufak bir rehber yapalım. Bu arada bende İzmir'de okumaktayım, okullar inşallah açıldığı vakit bir şeyler içmek, bu konularda sohbet etmekten memnuniyet duyarım:)

Aşağıda yazan yöntemi kesinlikle önermemekle beraber cihazınızı yüksek ihtimalle garanti dışı bırakacağını unutmayınız. Bu yöntem her cihazda işe yaramaz, BCLK kilidiniz açık değilse Custom Bios yüklemeniz gerekmektedir ki buda cihazınızı garanti dışı bırakmak için yeterli bir sebeptir.

Laptoplarda bazen aynı işlemcilerin MHz olarak daha yüksek frekansta çalıştığına şahit oluruz. Ancak laptop işlemcilerinde çarpan kilidiyle Bios Unlock yapılmasına rağmen oynanamıyorsa bunu nasıl yapıyorlar? İşlemci hızları hesaplanırken (mesela i7-9750H) 40 x 99.768 = 3990 MHz olarak hesaplandığını görürüz. Burda çarpanımız olan 40 değerini laptop işlemcisi olduğu için değiştiremiyoruz ama yanındaki veri yolu hızı diye adlandırdığımız BCLK değerini değiştirebiliriz. Bunun için Bios Unlock yapmanız gerekir. Her Bios Unlock yapılmış cihazda da değiştirilemediğini bilmeliyiz. Mesela MSİ P75 modelinde unlock edilmiş Bios'ta default değerdir değişmez bunun için Custom Bios yüklenmesi lazım.

Diyelimki siz bu değeri belli sınırlar dahilinde 102 ile değiştirdiniz. Buda şu demek oluyo i7-9750H işlemci için tüm çekirdekler çalışırken elde edeceğiniz en yüksek işlemci frekansı 40 x 102 = 4080 MHz olacaktır. Bu masaüstü cihazlarda da yapılabilmesine rağmen çarpan değerini artırmaktan daha tehlikeli bir yoldur. Uygulamaların mavi ekran verdirmesine yol açabilir.

Edit: Bazı anakartlarda BCLK değeri 100 ve üstünde olarak gelmektedir. Ancak normal değeriniz bu değilse bilgisayarınızda kararlılık sorunları yaratabileceğini unutmayınız.

Cache UV yapmmazsak ne olur?

Hocam Cache UV yapmazsanız Core değerine yapacağınız Undervolt'un etkisini pek göremezsiniz. Bunu bilgimle değil ettiğim tecrübeyle belirtiyorum. Her senaryoyu denedim. Cache değiştirip Core'u sabit tuttum yine performans alamadım. birini -100mV azaltıp diğerini sabit tutmak yerine ikisinide -50mV azaltmak çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Eğer bizim gibi rekorla kafayı bozmadıysanız:D normal olarak kullanacağım diyorsanız Core ve Cache arasında da uçurumsal bir fark tutmayın.
evet hocam hatta nihai performans moduna aldım windows 10da. güç seçeneklerinde bile işlemci durumu %100 de

Hocam bugün bir arkadaşta daha bunu gördüm. Arkaplanda sürekli olarak çalışmaya ihtiyaç duyan bir program açık kalmış olmalı. Lütfen teste başlamadan önce Görev Yöneticisinden iyice kontrol ediniz

Sizce Intel XTU' mu? Yoksa ThrottleStop mu? Core ve cache UV yapmak istiyorum.

Valla hocam İntel XTU bana her seferinde mavi ekran verdiriyor anlamadım gitti. Verdirmese dahi arayüzünü incelediğimde ben ThrottleStop'u daha profosyonel buluyorum. Core ve Cache değerini ayrı ayrı azaltabilmek cabası, Coffee Lake işlemcilerde ayrı olarak ayarlanabilmesi sunulmuşken bundan faydalanmak lazım. Ayrıca ThrottleStop ile çok daha fazla ayarı kurcalayabiliyorsunuz. Mesela ben şuanda -180mV Core -90mV Cache değerinde iyi değerler alıyorum ancak Throttling kilidini kaldırdım Bios'tan bilgisayarı kandırdığım için bu değerler bana oldu. Yoksa -240mV Core -140mV Cache değerinde çalıştırmam gerekiyordu. Her halükarda gördüğünüz gibi Core ve Cache değeri, Cache değerinin aşırı hassas olmasından dolayı ayrı olarak ayarlanması gerekiyor. Uzun lafın kısası ben ThrottleStop öneririm Coffee Lake serisi için.

Yeni konular

Geri
Yukarı