i7 9750H ve RTX 2070 Mobile düşü performans sorunu

sayginss

Hectopat
Yer
izmir
Daha fazla  
Öncelikle selam aleyküm. Masaüstü bilgisayarımı sattım, yerine laptop almış bulunmaktayım. Anlamadığım bir şey var:

Masaüstü sistemde donanım:
  • i7 -6700K
  • MSI GTX 1080 Gaming X.
  • 2K ekran çözünürlüğü
Masaüstünde CS:GO'da 2K çözünürlükte 250+ FPS alıyorken laptopta ara sıra 130'lara düşüyor FPS. Laptop donanımları:
  • i7 9750H
  • RTX 2070 Mobile (Max Q değil)
  • Full HD çözünürlük
Özelliklere baktım arada %20 fark var desek bu kadar fark etmemesi gerekir. Laptop sıcaklıklarına throttle mı oluyor ona bakıyorum her şey normal ama bu kadar FPS farkı olması garibime gitti?

Mesela boş bir dust 2 haritası açtığımda GTX 1080 ile 500-600 FPS gördüğüm yerde aynı şekilde 2070 Mobile ile maksimum 280 görüyorum. Sebebi ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle selam aleyküm. Masaüstü bilgisayarımı sattım, yerine laptop almış bulunmaktayım. Anlamadığım bir şey var:

Masaüstü sistemde donanım:
  • i7 -6700K
  • MSI GTX 1080 Gaming X.
  • 2K ekran çözünürlüğü
Masaüstünde CS:GO'da 2K çözünürlükte 250+ FPS alıyorken laptopta ara sıra 130'lara düşüyor FPS. Laptop donanımları:
  • i7 9750H
  • RTX 2070 Mobile (Max Q değil)
  • Full HD çözünürlük
Özelliklere baktım arada %20 fark var desek bu kadar fark etmemesi gerekir. Laptop sıcaklıklarına throttle mı oluyor ona bakıyorum her şey normal ama bu kadar FPS farkı olması garibime gitti?

Mesela boş bir dust 2 haritası açtığımda GTX 1080 ile 500-600 FPS gördüğüm yerde aynı şekilde 2070 Mobile ile maksimum 280 görüyorum. Sebebi ne olabilir?
Şu aralar güncellemeler yüzünden drop, fps düşüşü fazla sizlik bir durum yok sorun bende de var.

Dizüstü bilgisayarlarda sıcaklık ile frekans düşüşlerinin yanı sıra, güç limiti gereği de Throttle yapması muhtemeldir. Güç seçeneklerinden yüksek performans aktif edilebilir, işlemci Undervolt edilebilir. Dizüstü bilgisayarlar üreticisine göre çok farklı fabrika ayarlarına ayarlanıyor. RTX 2070'in avantajı, RTX destekli oyunlarda veya AAA sınıfı oyunlarda fark edilebilir.

Dizüstü bilgisayarlarda sıcaklık ile frekans düşüşlerinin yanı sıra, güç limiti gereği de Throttle yapması muhtemeldir. Güç seçeneklerinden yüksek performans aktif edilebilir, işlemci Undervolt edilebilir. Dizüstü bilgisayarlar üreticisine göre çok farklı fabrika ayarlarına ayarlanıyor. RTX 2070'in avantajı, RTX destekli oyunlarda veya AAA sınıfı oyunlarda fark edilebilir.

doğrudur. throttlestop ile cpu ve cacheye -110 mv undervolt yaptım. sıcaklıktan yana problemim olmadı hiç maksimum 86 87 dereceleri görüyor oda zorlu oyunlarda. fakat gpu usage az kalıyor gibi geldi bana daha yani fps cap olmadan daha fazla fps almam gerektiğini sanıyorum bilemedim

Öncesinde açıkladığım gibi dizüstü bilgisayarlar genellikle düşük güçte çalışmak için tasarlandığından, işlemci üç limitleri içerisinde kalmak için frekans hızını sınırlandırır. İşlemci sıcaklıklarınız normal (termal sınıra ulaşmamış) olsa bile OEM üreticisine göre 35W ile 45W bir güç limiti içerisinde işlemciyi sınırlandırır, örnek olarak oynanan oyunda tüm çekirdeklerin yoğun kullanımında frekans hızında ciddi olarak düşüş görülebilir. Cinebench R20 testi yaparak bunu gözlemleyebilirsin mesela, Single Core ve Multi Core ayrı testler yaparsan bu durumu kendin de gözlemleyebilirsin. Ayrıca dizüstü bellek hızları da düşük güçte çalışmaya ayarlandığı için nispeten daha yavaştır.
CS:GO ise ortalama seviyede grafik işlem beklentisi olan ve 4 çekirdek kullanan bir oyundur ve bu oyunda GTX 1050 Ti üzerindeki bir ekran kartı 1080p çözünürlükte %100 kullanımlara ulaşmaz zaten.

anladım. throttlestopta işlemciyi test yaptığımda 35w ın üstüne çıkmadığını gördüm bu monster notebooklarda genel olarak böylemi çünkü normalde 45 wattlık bir işlemci olması lazım

Üreticinin soğutma sistemine göre işlemciye güç sınırı vermesi durumu bu, undervolt yapınca aslında işlemcinin termal sınıra yaklaşmasının dışında, frekans hızında 100-200 MHZ daha yüksek değerlere ulaşabilmesi mümkün. Throttlestop yerine Intel XTU ile ayarlamayı deneyebilirsin. Varsa BIOS üzerinde işlemci için Power Limit değişikliği yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsin.

Üreticinin soğutma sistemine göre işlemciye güç sınırı vermesi durumu bu, undervolt yapınca aslında işlemcinin termal sınıra yaklaşmasının dışında, frekans hızında 100-200 MHZ daha yüksek değerlere ulaşabilmesi mümkün. Throttlestop yerine Intel XTU ile ayarlamayı deneyebilirsin. Varsa BIOS üzerinde işlemci için Power Limit değişikliği yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsin.

biosta bu tarz ayarlar yok orda undevolt ayarı var oda maksimum 50 olarak ayarlanıyor. rdr 2 ultrada 60-80 fps aldığım halde ondan daha basit olan csgoda 200 lere ulaşamamak garip geliyor

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı