RTX 3060 sistemde Minecraft düşük FPS veriyor

4yb4rs

Centipat
Arkadaşlar selam, son sürümde bir oyuna gireyim dedim. Özledik o kadar fakat dünyayı oluşturdum FPS düşük oluyor. Özellikle hızlıca fareyi sağa sola çevirirken, havadayken falan. Bu sorunu önceden de yaşamıştım ama ekran kartını kullanarak çözmüştüm. Fakat şimdi anlamadım sorunu, yardımcı olursanız sevinirim. Minecraft grafikleri de görsellerde mevcut. Teşekkürler:)

Dosya Ekleri

• Minecraft Screenshot 2024.06.20 - 02.08.37.90.png
    Minecraft Screenshot 2024.06.20 - 02.08.37.90.png
    894,6 KB · Görüntüleme: 2.625
  • Minecraft Screenshot 2024.06.20 - 02.10.22.55.png
    Minecraft Screenshot 2024.06.20 - 02.10.22.55.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 1.927
Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunu şahane de oynamanı önermemem çok fazla performans düşüşü yaşanıyor ve o kadar yüksek yığın mesafesine ihtiyacın olmadığını düşünüyorum. İstiyorsan simülasyon uzaklığını kısıp kullanabilirsin oda performansa çok etki eder.

Oyun HDD'ye mi SSD'ye mi yüklü? Map render hızı FPS düşüşü sıkıntısı yaratabiliyor. Oyuna lanuncher üzerinden RAM verin arkadaşın dediği gibi. Bakalım soun çözülüyor mu?

Arkadaşlar selam, son sürümde bir oyuna gireyim dedim. Özledik o kadar fakat dünyayı oluşturdum FPS düşük oluyor. Özellikle hızlıca fareyi sağa sola çevirirken, havadayken falan. Bu sorunu önceden de yaşamıştım ama ekran kartını kullanarak çözmüştüm. Fakat şimdi anlamadım sorunu, yardımcı olursanız sevinirim. Minecraft grafikleri de görsellerde mevcut. Teşekkürler:)

OptiFine kurmanı öneririm çok fazla RAM vermene gerek yok zaten şu anda bile 1.4 GB kullanıyor onun haricinde işlemcin %70'de çalışmasına rağmen 250FPS almanı OptiFine'a bağlayabiliriz

Ve çok yüksek chunklarda benim 3090 bile düşük performans veriyor kafaya takma, Microsoft'un optimizasyonsuzluğu

Oyunu şahanede oynamana gerek yok grafik farkı yerine FPS farkı daha çok önermem OptiFine, sodium gibi optimizasyon modları kurabilirsin bir sürü mod var Minecraft'ın vanillasında oynayan var mı diyordum varmış :D ayrıca chunkları 30 yapmanıza gerek yok bana göre 16 yeterli oluyor he tabii ki kasmıyorsa 30 da yapabilirsiniz ama bana göre kasar.

OptiFine kullanmadan aldığınız değerler gayet normal bunu çözmek için OptiFine kurun ve oyuna RAM verin her şey çözülmüş olacak.

OptiFine kullanmadan aldığınız değerler gayet normal bunu çözmek için OptiFine kurun ve oyuna RAM verin her şey çözülmüş olacak.
OptiFine şu an 1.21 için yok. 🥹 Ama paylaşıldığında kesinlikle bende öneririm.

Oyun 2 GB RAM kullanabiliyor onu Launcher'dan arttırmak gerekli.+ chunklar çok yüksek.

Oyun 2 GB RAM kullanabiliyor onu Launcher'dan arttırmak gerekli.+ chunklar çok yüksek.

RAM'i arttırdıktan sonra sizi tatmin etmiyorsa "sodium" ve "sodium extra" modlarını kurabilirsiniz.

Son düzenleme:
OptiFine kurmanı öneririm çok fazla RAM vermene gerek yok zaten şu anda bile 1.4 GB kullanıyor onun haricinde işlemcin %70'de çalışmasına rağmen 250FPS almanı OptiFine'a bağlayabiliriz

Ve çok yüksek chunklarda benim 3090 bile düşük performans veriyor kafaya takma, Microsoft'un optimizasyonsuzluğu
Hocam 3090 nasıl düşük performans veriyor ben de 3060 la 64 chunkta oynuyordum hiç kasma takılma olmuyordu.

Geri
Yukarı