i7 laptopun çok yavaş olması

Makaleler
6
Daha fazla  
Resimde görmüş olduğunuz gibi bir sistemim var. Bir dizüstü bilgisayar, bu laptopu alalı daha 1 yıl olmadı fakat çok kasıyor LoL ve Zula gibi basit oyunlar dışında beklediğim performansı vermiyor. Bazen Chrome'a basıyorum 5 dk sonra açıyor bir kere hesaplamışlığım var. Basen internette çok hızlı bazen çok yavaş kafasına göre takılıyor diyebilirim. Örneğin Fortnite; 60 FPS değerinde kasmadan oynayabiliyorum ama bir anda drop giriyor 3 FPS ve sürekli oluyor. Tam adamı vuracağım drop ve öldüm. Ekran kartım GTX 950M.

sistem.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorununun tek sebebi HDD. ister inan ister inanma bazı oyun bilgisayarlarında 5400 rpm hardisk takıyorlar. PC 1 dakkada açılıyor. Video 5 sn de. (insan 1050 ekran karıtna nasıl böyle bir eziyet yapabilir). SSD alınca her şey düzeldi. Bu arada 4GB ram yeterlidir. SSD alırsan ssd den paylaşırsın Ram i. Bu arada dropların genelde sebebi ram eksikliğidir ama ssd ile bunu en aza indirebilirsiniz.

Bende 8gb ram vardı 850evo ile paylaşıyordum 20-21 fps aldım bir teste. 8+4GB ram yapınca 21-22 fps oldu. Bütçen varsa ucuz bir ssd+2gb ram alabilirsin. Ya da kaliteli ssd alarak ihtiyacın azalabilir

4 GB RAM günümüz oyunları için artık yetersiz geliyor.
RAM konusunda tamam fakat BAZEN Chrome'a bile 5 dk'da girmesi bence hiç normal değil.
GTX 950M ve i7 sisteme 4GB RAM yetersiz. Tabi sorununuz bununla mı alakalı bilemiyorum. Isınma sorunu var mı?
Isınma sorunu yok fakat bilgisayarı Hepsiburada'dan aldım içine 4 GB RAM koymak satıcı'nın kerizliği mi onu bilemem. Fiyat 3500 TL
Arkada RAM'i yiyen bir şey varsa kapatın. Yoksa servise götürün, temizlettirin ve termal macununu yeniletin.
RAM'i yiyen bişey gözlemlediğim kadarıyla yok fakat yine arka planda benim bilmediğim şeyler varsa onu bilemem, temizlemeyi şuanlık düşünmüyorum alalı daha 1 yıl bile olmadı o kadar kirleneceğini düşünmüyorum.
Sorun muhtemelen RAM miktarından özellikle Chrome oldukça fazla RAM tüketiyor. Oyundaki droplanmalarda sanırım RAM miktarından dolayı.
Sadece Chrome değil bazen bilgisayarın haylazlığı tutuyor alıp fırlatasım geliyor size öyle anlatayım.

RAM konusunda tamam fakat BAZEN Chrome'a bile 5 dk'da girmesi bence hiç normal değil.

Isınma sorunu yok fakat bilgisayarı Hepsiburada'dan aldım içine 4 GB RAM koymak satıcı'nın kerizliği mi onu bilemem. Fiyat 3500 TL

RAM'i yiyen bişey gözlemlediğim kadarıyla yok fakat yine arka planda benim bilmediğim şeyler varsa onu bilemem, temizlemeyi şuanlık düşünmüyorum alalı daha 1 yıl bile olmadı o kadar kirleneceğini düşünmüyorum.

Sadece Chrome değil bazen bilgisayarın haylazlığı tutuyor alıp fırlatasım geliyor size öyle anlatayım.
dediğim gibi sorunlarının tek sebebi ssd. Geç açılma sorununun sebebi HDD dir. Ramin eksikliğini mavi ekran, siyah ekran, aşırı fps düşmesi gibi durumlarda farkedersiniz (5-10 fps düşmesi ram ve ya işlemci ve ya ısınma sebepli olabilir, işlemci derken işlemci yetersizliği)

Sorununun tek sebebi HDD. ister inan ister inanma bazı oyun bilgisayarlarında 5400 rpm hardisk takıyorlar. PC 1 dakkada açılıyor. Video 5 sn de. (insan 1050 ekran karıtna nasıl böyle bir eziyet yapabilir). SSD alınca her şey düzeldi. Bu arada 4GB ram yeterlidir. SSD alırsan ssd den paylaşırsın Ram i. Bu arada dropların genelde sebebi ram eksikliğidir ama ssd ile bunu en aza indirebilirsiniz.

Bende 8gb ram vardı 850evo ile paylaşıyordum 20-21 fps aldım bir teste. 8+4GB ram yapınca 21-22 fps oldu. Bütçen varsa ucuz bir ssd+2gb ram alabilirsin. Ya da kaliteli ssd alarak ihtiyacın azalabilir
Kaliteli bir SSD alsam bir de Flash Belleği RAM'e dönüştürme taktiği ile de 16 gb RAM yapsam baya iyi bir FPS değeri alacağımı ayrıca drop sorununun da ortadan kalkacağını düşünüyorum, yardımınız için teşekkürler.
dediğim gibi sorunlarının tek sebebi ssd. Geç açılma sorununun sebebi HDD dir. Ramin eksikliğini mavi ekran, siyah ekran, aşırı fps düşmesi gibi durumlarda farkedersiniz (5-10 fps düşmesi ram ve ya işlemci ve ya ısınma sebepli olabilir, işlemci derken işlemci yetersizliği)
Sonuç olarak SSD mi almam gerek HDD mi?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı