i9 10850K işlemciye OC yaparken XMP açılmıyor

Badgai

Kilopat
Yer
İzmir
Merhaba, işlemcimi manual olarak OC yaparak 5 GHz frekansına çıkardım 1 saatlik stres testini geçti ve stabil olarak çalışıyor fakat şöyle bir sorunum var; aynı ayar geçerliyken, XMP açınca bilgisayar açılmıyor. Durum böyle olunca RAM'leride manual olarak 3600 MHz yapıp timing ayarlarını girerek denedim yine açılmadı. 3500 MHz olarak denediğimde sorunsuz kullanabildim. Fakat işlemciye OC yapmayıp default ayarı kullanınca, XMP etkinleştirdiğimde sorunsuz bir şekilde kendisini 3600 MHz olarak ayarlıyor. Burada öğrenmek istediğim, bir şeyi ben mi yanlış yapıyorum? Yoksa RAM veya anakartta bir sorun mu var? Veya RAM'in manual ayarlarını mı yanlış yapıyorum acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim herkese iyi sosyaller.

ASUS ROG STRIX Z490-E Gaming, ASUS ROG STRIX RTX 3080 OC, Intel Core i9 10850K, G.Skill Trident Z 3600MHz CL16 32 GB (2x16), EVO 970 1 TB SSD, Seagate 2TB Barracuda HDD, Cooler Master TD500, Cooler Master ML360R, Corsair TX850M 850W 80 Gold PSU •

Son düzenleyen: Moderatör:
VCSSAO, VCCİO voltajlarini manuel vermeyi deneyebilirsin. Ve Command rate'yi 2T kullandığından emin ol.
SA ve IO voltajları manual 1.18 1.22 olarak ayarlı bunlar düşük geliyor olabilir aslında. RAM'i manual 3600 MHz yaparken bu voltajlar yeterli mi peki hocam sence? Dram voltajıda 1.35 bu arada.

Bios güncel mi ? Değilse güncelleyip tekrar deneyin.
Bios güncel

Son düzenleme:
SA ve IO voltajları manual 1.18 1.22 olarak ayarlı bunlar düşük geliyor olabilir aslında. RAM'i manual 3600 MHz yaparken bu voltajlar yeterli mi peki hocam sence? Dram voltajıda 1.35 bu arada.

Bios güncel
SA ve IO'yu 1.25 yaptıktan sonra Gear2 yapmayı unutma.

Evet command Rate 2 oluyor.

Hocam eve yeni gelebildim geç cevap için kusura bakma. Söylediğin gibi IO ve Sa'yı yükselttim (IO 1.22v / SA 1.24v) yeterli oldu. Ayrıca command Rate ayarları bende 1T 2t olarak değil de 1N 2n olarak görünüyordu, bende 2N olarak ayarladım bilmiyorum doğru oldu mu ama sorun tamamen çözüldü. Sonuç olarak RAM manual ayarlarla 3600MHz oldu ve çökmede olmuyor bilgisayar açılırken. Gerçekten çok teşekkür ediyorum. İlgine ve emeğine sonsuz saygılarımla 👍🤚

Hocam eve yeni gelebildim geç cevap için kusura bakma. Söylediğin gibi IO ve Sa'yı yükselttim (IO 1.22v / SA 1.24v) yeterli oldu. Ayrıca command Rate ayarları bende 1T 2t olarak değil de 1N 2n olarak görünüyordu, bende 2N olarak ayarladım bilmiyorum doğru oldu mu ama sorun tamamen çözüldü. Sonuç olarak RAM manual ayarlarla 3600MHz oldu ve çökmede olmuyor bilgisayar açılırken. Gerçekten çok teşekkür ediyorum. İlgine ve emeğine sonsuz saygılarımla 👍🤚
Rica ederim dostum. Memtest yapmayi unutma bu arada. Acilirken sorun yasamiyorsundur ama stabil olmayabilir belki.

Rica ederim dostum. Memtest yapmayi unutma bu arada. Acilirken sorun yasamiyorsundur ama stabil olmayabilir belki.

Evet hocam yarın ilk işim o olur akşam işten gelince, tahminimce bu saatten sonra stabil olmazsa da IO ve SA'yı bir tık daha yükselte yükselte yerine oturturum muhtemelen. Çünkü 3600 MHz için 1.35v dram voltaj yeterlidir diye düşünüyorum, tabii sen daha iyi bilirsin dram voltajı da artırmaya gerek olur mu sence stabil olmaması halinde?

Yeni konular

Geri
Yukarı