i9 10900 sistemde RAM MHz değeri 4400 olunca mavi ekran hatası

DtEray

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Bugün yeni bir RAM aldım. RAM'ler varsayılan değerde 2133'de sıkıntısız çalışıyoruz. Ama XMP ile 4400 yapınca mavi ekran hatası alıyorum. Aldığım RAM ve sistemim aşağıdadır. Lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.

Not: BIOS güncel.

RAM: Patriot PVS416G440C9K Viper Steel 16 GB (2x8) DDR4 4400 MHz CL19 RAM.

i9 10900.
MSI Tomahawk Z490.
High Power 1200 Watt 80+ Gold PSU.
Sapphire RX 5700 XT Nitro+

Son düzenleyen: Moderatör:
XMP kapalı kullanın. Beta BIOS kullanıyorsanız beta olmayan bir sürüm kullanın ve son olarak minidump dosyalarınızı paylaşın.

1606756023228.png

BIOS içerisinde RAM voltajı otomatik ise onu manuel olarak 1.45 V olacak şekilde değiştirmeyi deneyebilirsin.

Son düzenleme:
1) ESET kaldırın.

2) BIOS güncel değil. BIOS'u güncelleyin. Aşağıdan indirip yükseltebilirsiniz.

3) Windows Update aracılığıyla daha güncel bir Windows sürümüne geçiş yapın.

4) RAM'leri 2-4 ya da 1-3 slotlarına takarak kullanın. Şu an 2-4 takılıysa 1-3 olarak kullanın.

NOT: BIOS güncelleştirdikten sonra sistem stabilitesi artacağından dolayı sonra tekrar XMP açıp kullanın. Yine aynı sorun çıkarsa XMP kapalı bir biçimde kullanmalısınız ne yazık ki. Sorun çözülürse çözüldüğünü belirtmeyi unutmayın.

NOT: Kaldırdığınız uygulamaları sorun çözüldükten sonra tekrar kurabilirsiniz.

1) ESET kaldırın.

2) BIOS güncel değil. BIOS'u güncelleyin. Aşağıdan indirip yükseltebilirsiniz.

3) Windows Update aracılığıyla daha güncel bir Windows sürümüne geçiş yapın.

4) RAM'leri 2-4'ya da 1-3 slotlarına takarak kullanın. Şu an 2-4 takılıysa 1-3 olarak kullanın.

Not: BIOS güncelleştirdikten sonra sistem stabilitesi artacağından dolayı sonra tekrar XMP açıp kullanın. Yine aynı sorun çıkarsa XMP kapalı bir biçimde kullanmalısınız ne yazık ki. Sorun çözülürse çözüldüğünü belirtmeyi unutmayın.

Not: Kaldırdığınız uygulamaları sorun çözüldükten sonra tekrar kurabilirsiniz.

Teşekkürler deneyeyim.
Hepsini denedim olmadı. Galiba ramler uyumsuz.
Bir alt frekansta çalıştırın.

Normalde msi ın sitesinde desteklenenler listesinde mevcut. Amacım 4400'de kullanmak zaten. Öyle olsaydı RGB'li 4266 alırdım :)

Son düzenleme:
Aynı sorun bende de var. Z490 MSI Carbon modeli ve 10850k ile 4 adet Patriot 4400 MHz RAM'i XMP profillerle (1 veya 2 fark etmiyor) çalıştıramadım bir türlü. YouTube'daki Z490 Unify kart ve 10900k kullanan yabancı birinin yaptıklarını da yaptım yine olmadı. Mecburen XMP kapalı Memory try it özelliği ile 3866 MHz de CL14 olarak stabil bir şekilde kullanıyorum. Çözebilen varsa RAM'leri 4600 MHz'e kadar hız aşırtıyor millet. :(

Son düzenleme:

Geri
Yukarı