i9 10900K ve RTX 3090 uyumu

2K'da bile birkaç oyunda yaptığını söylüyor Donanım Arşivi, 4K'da yapmaz. 1080P Ultra'da 10900K'nın besleyebildiği oyunlar bile olmuş.
Gerçi 3080'di o videodaki kart, 3090 ile olan farkını bilemiyorum.
3080 den %20 daha güçlü diye biliyorum.
Araştırmalarımı paylaşmak istiyorum.
2 Tip darboğaz varmış arkadaşlar.
Biri işlemcinin zayıf olduğu diğeride ekran kartının zayıf olduğu.
Ekran kartı zayıf olduğunda Çözünürlük yükselince darboğazdan çıkılıyormuş.
Ancak İşlemci Düşük olduğunda Çözünürlük yükselince Darboğaz artıyormuş.
Bu sebepten İşlemcimi değiştirme kararı aldım teşekkür ederim herkese.

Son düzenleme:
Tam tersi, çözünürlük yükseltildikçe yük ekran kartına bineceğinden darboğaz azalır.
Çözünürlüğün azaltılması ise işlemcinin güçlü, ekran kartının zayıf olduğu durumlarda yapılır.
Valla 5-6 farklı darboğaz sitelerinde yaptığım araştırmalar sonucu yazdım. % delik darboğaz farklarını sıralıyor . 1080 p de %5 ise 2k da %8 4k da %11 gibi darboğazlar orataya çıkıyor tabi şuan test sitelerinde 3000 serisi yok ben 2080 ti üzerinden gidiyorum.

Son düzenleme:
Burada detaylı görebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 3.jpg
    3.jpg
    39,5 KB · Görüntüleme: 89
  • 2.jpg
    2.jpg
    41 KB · Görüntüleme: 84
  • 1.jpg
    1.jpg
    39,7 KB · Görüntüleme: 81
Burada detaylı görebilirsiniz.
Çözünürlük arttıkça yük ekran kartına bineceğinden işlemcinin darboğazı azalır diye biliyorum. Bu resimlerden anladığım, ekran kartı - işlemci ikilemesinde ekran kartı yani 2080ti zayıf kalmış. Bence bunun sebebi testin yapıldığı monitörle alakalı 60 Hz'lik bir monitörde yapılmış olabilir. Yanlış biliyorsam lütfen aydınlatın.

Çözünürlük arttıkça yük ekran kartına bineceğinden işlemcinin darboğazı azalır diye biliyorum. Bu resimlerden anladığım, ekran kartı - işlemci ikilemesinde ekran kartı yani 2080ti zayıf kalmış. Bence bunun sebebi testin yapıldığı monitörle alakalı 60 Hz'lik bir monitörde yapılmış olabilir. Yanlış biliyorsam lütfen aydınlatın.
İşlemciyi i5 9400f yaptığım zamanda 1080 p de %10 2k da %4 4k da %1.5 darboğaz çıkıyor. Kafam iyice karıştı :D

Darboğaz hesaplayıcı, CPU ve GPU karşılaştırıcı gibi yalan dolu sitelere itibar etmeyin. YouTube'dan gerçek kullanım videolarına bakın orada darboğaz olup olmadığı gözükür.

Konuyla alakasız ama RTX3090`ı pek önermiyorum, iki kat fiyat farkını hak etmiyor. RTX3080 alırsan daha iyi olur, daha yüksek VRAM istersen de RX6900XT`yi bekleyebilirsin.

Geri
Yukarı