İ9 11900K 95 derece oluyor

Yasin gökalp

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
13900kf
Z790 carbon wifi
32 gb cl 32 6400 mhz
Pg269qnr 360 hz
Meslek
fabrika amele
Merhaba sevgili okurlar 11900K işlemcim gerçekten çok fazla ısınıyor ve PC yeniden başlatıyor soğutma olarak Cooler Master ML360R kullanıyorum PC boşta çalışırken bile fanlardan bayağı ses geliyor bilgisayar güç yönetimini dengelide kullanıyorum genellikle işlemci ağırlıklı oyunlar ve programlar kullanıyorum. Fakat hiçbir stres testinde res atmıyor 95 dereceleri görse bile çözüm bulamadım BIOS ve tüm sürücüler güncel.
11900K.
MSI Z590 Gaming Carbon Wi-Fi
32 GB RAM CL 16.
1000W Gold PSU.
3080 Ti Suprim X

1.5 yıl önce alıp şu ana kadar hiç termal bakim ve temizlik yaptınız mı? 11900K zaten çok ısınan bir işlemci de 360mm soğutucu ile sistemi reboot edecek düzeye gelmesi bir sorunun işareti.

O işlemci tarihin en ısınan Intel işlemcilerinden. Undervolt yapmanız gerekiyor. Isınmadan dolayı 10900K’dan daha az çekirdeğe sahip tasarladılar.

Undervolt yapmadığınız sürece yapacak birşey yok.

Yakın zamanda soğutucu çıkarılıp takıldı mı?
Hayır

1.5 yıl önce alıp şu ana kadar hiç termal bakim ve temizlik yaptınız mı? 11900K zaten çok ısınan bir işlemci de 360mm soğutucu ile sistemi reboot edecek düzeye gelmesi bir sorunun işareti.
Hic cikarmadim bulamiyorum sorunu ama donanimsal degil bence

Soğutucudaki ince katman plastik çıkarılmış halde değil mi?

Tam olarak anlamadım demek istediginizi.

O işlemci tarihin en ısınan Intel işlemcilerinden. Undervolt yapmanız gerekiyor. Isınmadan dolayı 10900K'den daha az çekirdeğe sahip tasarladılar.

Undervolt yapmadığınız sürece yapacak bir şey yok.

Nasıl yapabilirim bu işlemi?

Geri
Yukarı