i9 11900K ve RTX 3070 Ti'lı sistemde Kernel Power 41 (63) hatası

Raerizen

Hectopat
Herkese selam.

Anakarta bağlı olan 24 pinlik kabloda temassızlık var. Dokununca PC kendine yeniden başlatıyor, kabloyu belli bir düzende tutunca uzun süre sıkıntı çıkarmıyor.

PSU değişimi yapacağım. Fakat şu an maddi sebeplerden dolayı yapamıyorum.

Sormak istediğim şu. Bazı oyunlarda belli bir hareketi yapınca mesela bir haritayı açınca veya bir şeye tıklayınca sanki kabloya dokunulmuş gibi PC yeniden başlatıyor kendine bilgisayar. Örneğin Star Wars Jedi survivor oyununda gemideki haritayı açınca ve bazen de meditasyon yapma kısmında kapanıyor PC. Gemideki haritayı açma olayını 4 defa art arda denedim ve hepsinde kapandı.
Star Wars işlemci odaklı bir oyun sanırım ve benim tahminimce işlemciye anlık olarak fazla güç vermeye çalışınca oluyor bu sıkıntı. Çünkü o harita muhabbetinde haritayı açtığım anda 2 saniye falan FPS düşmesi oluyor. Fazla bir şekilde ve sonra kapanıyor.

PSU değişemediğim için şu an geçici olarak önerebileceğiniz bir çözüm var mıdır? Mesela işlemciye vereceğin güç şu olsun falan gibisinden o tarz ayarlara pek hakim değilim çünkü.

Sistem.
RTX3070 Ti.
i9-11900K
800W PSU.
32 tek slot RAM.

Overclock ayarları kapalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selam.

Anakarta bağlı olan 24 pinlik kabloda temassızlık var. Dokununca PC kendine yeniden başlatıyor, kabloyu belli bir düzende tutunca uzun süre sıkıntı çıkarmıyor.

PSU değişimi yapacağım. Fakat şu an maddi sebeplerden dolayı yapamıyorum.

Sormak istediğim şu. Bazı oyunlarda belli bir hareketi yapınca mesela bir haritayı açınca veya bir şeye tıklayınca sanki kabloya dokunulmuş gibi PC yeniden başlatıyor kendine bilgisayar. Örneğin Star Wars Jedi survivor oyununda gemideki haritayı açınca ve bazen de meditasyon yapma kısmında kapanıyor PC. Gemideki haritayı açma olayını 4 defa art arda denedim ve hepsinde kapandı.
Star Wars işlemci odaklı bir oyun sanırım ve benim tahminimce işlemciye anlık olarak fazla güç vermeye çalışınca oluyor bu sıkıntı. Çünkü o harita muhabbetinde haritayı açtığım anda 2 saniye falan FPS düşmesi oluyor. Fazla bir şekilde ve sonra kapanıyor.

PSU değişemediğim için şu an geçici olarak önerebileceğiniz bir çözüm var mıdır? Mesela işlemciye vereceğin güç şu olsun falan gibisinden o tarz ayarlara pek hakim değilim çünkü.

Sistem.
RTX3070 Ti.
i9-11900K
800W PSU.
32 tek slot RAM.

Overclock ayarları kapalı.
PSU'yu değiştirene kadar bilgisayarı kullanma. Üst düzey bir sistemin var mahvedersin benden söylemesi.

Aynı sorunu eski bilgisayarımda da yaşadım. Ama harita falan açarken değil kendi kendine PC resetleniyordu. Anakart güç kablosu olduğuna emindim çünkü deneme amaçlı dokununca yine reset alıyordu. PSU'yu bilgisayarcıya götürüp yarım saat sonra gel al dedi. Ve o günden bugüne hala kullanıyorum bir sıkıntı olmadı. Böyle kullanman sistemin için büyük sıkıntı. Yarın sök PSU'yu ve götür temassızlık yapan yeri lehimlesinler.

Geri
Yukarı