i9 11900KF sisteme ekran kartı önerisi

Adem7170

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Muhasebe Personeli
Selam, sistemimin özellikleri: Intel i9 11900KF, 750W Frisby 80+ PSU, Gigabyte H510M k V2, 32 GB 3200MHz RAM. Sistemde RTX 3060 12 GB var sizce ne almalıyım?
Bütçe: 20-30k arası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben olsam işlemciden de kurtulurdum :D
Onun haricinde 7900XT bakabilirsin, ancak kesinlikle ve kesinlikle o PSU'dan kurtul. Gerekirse bütçenin 5K'sını ver PSU'ya ama kurtul.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci için neden öyle dediniz?
11. Nesil Intel termal olarak başarısız ve çok verimsiz, mimari olarak da iyi değil. AMD'nin mevcut AM5 soketteki en düşük işlemcisi olan 7500F bile hem single hem multi core testinde 11900KF'i geçiyor. Ben olsam açıkçası bu sisteme 7900XT almak yerine PSU'yu falan da göz önüne alarak elimdeki bütçeye parçalardan gelecek parayı katıp bir güzel düzene sokardım sistemi. Belki ilk başta en maksimum güce sahip olmazsın, ama uzun vade için hem kaliteli PSU hem de önü açık soketin oluşturacağı fayda yadsınamaz.

11. Nesil Intel termal olarak başarısız ve çok verimsiz, mimari olarak da iyi değil. AMD'nin mevcut AM5 soketteki en düşük işlemcisi olan 7500F bile hem single hem multi core testinde 11900KF'i geçiyor. Ben olsam açıkçası bu sisteme 7900XT almak yerine PSU'yu falan da göz önüne alarak elimdeki bütçeye parçalardan gelecek parayı katıp bir güzel düzene sokardım sistemi. Belki ilk başta en maksimum güce sahip olmazsın, ama uzun vade için hem kaliteli PSU hem de önü açık soketin oluşturacağı fayda yadsınamaz.

Bence değmez 11900KF ile 7500f arasında aradaki RAM Anakart ve İşlemci masrafına değecek bir fark yok. Platform değiştirmek için geçilir mi geçilir ama şuanlık gayet yeterli diye düşünüyorum. Tabi PSU diye geçinen yoğurt kapağının da değişmesi lazım.

11. nesil Intel termal olarak başarısız ve çok verimsiz, mimari olarak da iyi değil. AMD'nin mevcut AM5 soketteki en düşük işlemcisi olan 7500F bile hem Single hem multi Core testinde 11900Kf'i geçiyor. Ben olsam açıkçası bu sisteme 7900XT almak yerine PSU'yu falan da göz önüne alarak elimdeki bütçeye parçalardan gelecek parayı katıp bir güzel düzene sokardım sistemi. Belki ilk başta en maksimum güce sahip olmazsın, ama uzun vade için hem kaliteli PSU hem de önü açık soketin oluşturacağı fayda yadsınamaz.

İşlemci sıcaklığı hakkında söylentileri duyup aldım fakat tek fanlı sıvı soğutucu ile en güçlü oyunlarda bile 55-65 derece arası geziyor. PSU konusunda haklısınız fakat hazır sistem olarak aldım sadece tam performans almak için ilerleyen zamanda bir ekran kartı yükselteyim dedim sistem iki aylık. Zar zor taksitli aldık.

Bence değmez 11900KF ile 7500F arasında aradaki RAM anakart ve işlemci masrafına değecek bir fark yok. Platform değiştirmek için geçilir mi geçilir ama şu anlık gayet yeterli diye düşünüyorum. Tabii PSU diye geçinen yoğurt kapağının da değişmesi lazım.

Hocam zaten sıfır sistem taksidi yeni başladı ileride para denkleşirse ekran kartı alacağım PSU ve işlemciden memnunum.

İşlemci sıcaklığı hakkında söylentileri duyup aldım fakat tek fanlı sıvı soğutucu ile en güçlü oyunlarda bile 55-65 derece arası geziyor. PSU konusunda haklısınız fakat hazır sistem olarak aldım sadece tam performans almak için ilerleyen zamanda bir ekran kartı yükselteyim dedim sistem iki aylık. Zar zor taksitli aldık.
O zaman standart yoldan ekran kartı alalım sadece, ama yine de o PSU'yu değiştirmelisin. Kendi sistemimi bile o PSU ile 5 dakika çalıştırmazdım ki benim işlemci AIDA'da 50W çekiyor :D.

Geri
Yukarı