i9 11900KF ve RTX 3080 Valorant düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10

gokhan23

Hectopat
RAM
64
Ekran kartı
MSI GEFORCE RTX 3080 VENTUS 3X PLUS 12G OC LHR Ekr
İşlemci
i9 11900KF
Arkadaşlar selam,

i9 11900KF - RTX 3080 64 GB RAM (3600MHz ) 240 Hz 1080 monitör mevcut. Anakart modelleri filan aklımda değil onu işten eve gidince net bir şekilde yazabilirim.

Genel olarak oyunda 450 FPS görebiliyorum tabii boş duvara filan baktığım zaman, maç esnasında adamlarla karşı karşıya kalınca 190 180 FPS'lere kadar düşüyor ve zaman zaman drop yiyorum. Sizce bu durum normal mi ya da sistem üzerinden ya da anakart üzerinden yapmam gereken bir ayarlar var mı? FPS'in bu kadar düşmesi bana normal gelmiyor. Bu konu hakkında fikri olan ya da çözümünü bilen varsa analtabilir mi?

Sıvı soğutma sistemim filanda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Online oyunlarda zaten oluyor böyle şeyler çoğunlukla oyun ile kaynaklı. Başka oyunlarda böyle düşük performans veriyorsa sıkıntı vardır, ancak sadece valorant ise sıkıntı yok.

i7 11800H 3060 laptop ile 300 FPS altına düşmüyorum ben bariz bir problem var. Driverlarınızı kontrol edin. Monitörü ekran kartının çıkışlarına taktığınızdan emin olun gerekirse cihaza temiz bir kurulum yapın.

i7 11800H 3060 laptop ile 300 FPS altına düşmüyorum ben bariz bir problem var. Driverlarınızı kontrol edin. Monitörü ekran kartının çıkışlarına taktığınızdan emin olun gerekirse cihaza temiz bir kurulum yapın.

Dostum Valorant gibi Online oyunlarda böyle sorunlar çok oluyor. Genellikle oyunun optimazyonunun çöplüğünden kaynaklı. Bir ara güncellemeden sonra çoğu kişi de böyle sorunlar olmuştu wtcN gibi yayıncılar oyunda 120-150 FPS alıyordu. Ancak yine de driverları kontrol etmesini ben de tavsiye ediyorum.

Dostum Valorant gibi Online oyunlarda böyle sorunlar çok oluyor. Genellikle oyunun optimazyonunun çöplüğünden kaynaklı. Bir ara güncellemeden sonra çoğu kişi de böyle sorunlar olmuştu wtcN gibi yayıncılar oyunda 120-150 FPS alıyordu. Ancak yine de driverları kontrol etmesini ben de tavsiye ediyorum.

1 sene önce evet optimizasyon sorunu vardı Valorant'ta ve her sistem drop yiyip FPS düşmesi yaşıyordu. 1 yıl önce ki optimizasyon güncellemesi ile orta ve yüksek seviye sistemlerde %25'lik bir performans artışı oldu ve optimizasyon sorunu tamamen ortadan kalktı. Arkadaşın sisteminde yanlış giden bir şeyler var kısacası oyunla alakalı olduğunu düşünmüyorum.

@Syrcxr driverları filan kontrol ettim işletim sistemini baştan kurdum.

@rev1 daha önceden BIOS üzerinde RAM'ler 2333 de çalışıyordu onu düzelttim FPS yukarıda belirttiğim gibi yükseldi sorun çözdü ama. Aşırı düşüş oluyor 200 250 FPS düşmesi dediğin gibi normal değil. Acaba 32 + 32 RAM'den kaynaklı olabilir mi? Ya da anakart ayarlarından bir şeyler yapmam mı gerekiyor. Monitör ekran kartına bağlı olmasa 240 Hz desteklemez herhalde :).

@yapiz sıcaklıkla ilgili bir problem olduğunu düşünmüyorum 60 70 derecelerde filandı. Sıvı soğutma sistemi mevcut zaten.

Ama şu dikkatimi çekiyor ram kullanımı oyun içerisinde 7-8 gb'nın üstüne çıkmıyor.

Detaylı bilgileri akşam üstü paylaşmış olabilirim. Tekrardan format atacağım ya da direk windows 11' e yükseltmeyi denicem.

@rev1 daha önceden BIOS üzerinde RAM'ler 2333 de çalışıyordu onu düzelttim FPS yukarıda belirttiğim gibi yükseldi sorun çözdü ama. Aşırı düşüş oluyor 200 250 FPS düşmesi dediğin gibi normal değil. Acaba 32 + 32 RAM'den kaynaklı olabilir mi? Ya da anakart ayarlarından bir şeyler yapmam mı gerekiyor. Monitör ekran kartına bağlı olmasa 240 Hz desteklemez herhalde :).

@yapiz sıcaklıkla ilgili bir problem olduğunu düşünmüyorum 60 70 derecelerde filandı. Sıvı soğutma sistemi mevcut zaten.

Ama şu dikkatimi çekiyor RAM kullanımı oyun içerisinde 7-8 GB'nın üstüne çıkmıyor.

FPS düşmesi genelde RAM'den veya oyun HDD kuruluysa olur RAM'iniz yüksek. Acaba oyun nerede kurulu?

Ama şu dikkatimi çekiyor RAM kullanımı oyun içerisinde 7-8 GB'nın üstüne çıkmıyor.

Detaylı bilgileri akşam üstü paylaşmış olabilirim. Tekrardan format atacağım ya da direk Windows 11'e yükseltmeyi deneyeceğim.

Sıvı soğutma modelini söyler misiniz?Sürücüler yüklü mü?

@Rev1 daha önceden BIOS üzerinde RAM'ler 2333 de çalışıyordu onu düzelttim FPS yukarıda belirttiğim gibi yükseldi sorun çözdü ama. Aşırı düşüş oluyor 200 250 FPS düşmesi dediğin gibi normal değil. Acaba 32 + 32 RAM'den kaynaklı olabilir mi? Ya da anakart ayarlarından bir şeyler yapmam mı gerekiyor. Monitör ekran kartına bağlı olmasa 240 Hz desteklemez herhalde :).

RAM ile kaynaklı olacağını sanmıyorum. 7-8 GB kullanımda normal. Valorant işlemci odaklı bir oyun MSI Afterburner ile kullanım değerlerini ve sıcaklıklarını düşüş anında takip edip paylaşırsan daha detaylı anlamış oluruz sorunu.

NVIDIA Denetim Masası ayarlarını yaptın mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı