i9 12900K RTX 3080 Ti DDR 5 Sistem İncelemesi

Herkese selamlar,

Laptop mimarisinden kaynaklı istediğim performansı bir türlü elde edemeyince bir masaüstü sistem toplama kararına vardım. Uzun araştırmalar sonrası topladığım sistemin özellikleri şu şekilde:

İşlemci: Intel i9 12900K
Ekran Kartı: MSI VENTUS RTX 3080 Ti 12 GB
Anakart: MSI Z690 Pro-A DDR5
Ram: GSKILL DDR5 5600 2x16 GB
SSD: Samsung 980 Pro 2 TB
PSU: ASUS 1000W Gold
Kasa: ASUS TUF GT501
İşlemci Soğutucusu: Cooler Master ML360 Sıvı Soğutma

Öncelikle sistemi toplarken yaşadığım önemli bir sorundan bahsetmek istiyorum. Yeni nesil Intel işlemcileri soğutmak için gereken basınç (Mounting Pressure) şu anda piyasada bulunan çoğu sıvı soğutucunun tasarlandığı seviyeden daha fazlasını gerektiriyor. Anakart üreticilerinin kullandığı ucuz işlemci soket destekleri aynı şekilde işlemci ve soğutma yüzeyinin tam temasını engelleyebiliyor. Sistemi ilk kurduğumda yaşadığım ısınma sorunları üzerine bu konuda bir araştırma yaparak aşağıda kaynak bırakacağım çözüme ulaştım.

12. nesil işlemcileri anakarta montajlamadan önce soğutucu ayaklarının anakartın arkasına sabitlenmesi bu sorunun çözümüne katkıda bulunuyor. İşlemciyi bu şekilde monte ederek Cinebench skorunda 1000 puan artış elde ettim.

Şimdi dilerseniz Cinebench R23 testiyle başlayalım

Cinebenchr23.png

Cinebench R23 skoru 26000-26500 arasında değişmekte. İşlemci testte yüksek bir skora ulaşsa bile 12. nesil işlemciler sentetik testlerde çok fazla güç kullanıyor ve kullandığım sıvı soğutmanın yetersiz kaldığını belirtmeliyim. Testin ilk dakikasında işlemci sıcaklığı 96-100 dereceye ulaşıyor ve test süresince bu sıcaklıklar korunuyor.

Oyunlarda ve uygulamalarda herhangi bir sorun gözlemlemediğimden soğutucu değişikliğine gitmeyi düşünmüyorum.

Şimdi oyun performanslarını daha yakın yansıtacak olan 3d Mark Time Spy testimiz var. Ekran kartının stok değerleri hız aşırtmaya müsait olduğundan +200 Çekirdek ve +1300 Bellek hızı yükseltmesi uyguladım.

Timespy.png

Time Spy testinin alternatif bir versiyonu olan Time Spy Extreme testinin sonucunu ekliyorum. Güncellenmiş işlemci performans sahnesiyle 12900k gibi bir işlemciyi bile zorlamayı başarıyor.

Timespy_extreme.png

Son olarak diğer bir ünlü performans testi olan Unigine Superposition var. Testi özellikle 1080p çözünürlükte çalıştırarak işlemci performansının skora etkisini gözlemlemek istedim.

superposition_medium.png

Şimdilik paylaşacaklarım bu kadar. Farklı alanlarda testler görmek isteyen varsa konuya ekleyebilirim. Özellikle soğutucu montajıyla ilgili olarak paylaştıklarımın işe yarayabileceğini düşünüyorum.

İşlemcinin 100 dereceye çıkması büyük problem. OC Yapsanız test sırasında yüksek sıcaklıktan sistem kapanacak herhalde. 3 Nesildir ısınma sorununu ve yüksek güç tüketimini çözemediler gerçekten garip.

İşlemcinin 100 dereceye çıkması büyük problem. OC Yapsanız test sırasında yüksek sıcaklıktan sistem kapanacak herhalde. 3 Nesildir ısınma sorununu ve yüksek güç tüketimini çözemediler gerçekten garip.

Oyunlarda ve uygulamalarda sıcaklıklar çok daha düşük kalıyor ancak Cinebench testinde sıcaklıklar bu şekilde. Yabancı forumların birçoğunda Ryzen işlemcileri sentetik testlerde geçmek için bu şekilde bir yapılandırmaya gidildiğinden bahsediliyor.

Kullanıcıların bir kısmı PL1 ve PL2 değişikliğiyle sıcaklıkları çok az performans kaybıyla düşürüyor ancak sadece testlerde bu değerleri gördüğümden değiştirmeyi düşünmüyorum.

Oyunlarda sıcaklık 60-70 derece arasında.

MSI'ın Ventus model ekran kartından memnun kimseyi görmedim. 3080 Ti'ı nasıl soğutuyor acaba, sizin değerleriniz nasıl, memnun musunuz?

Son düzenleme:
MSI'ın model ekran kartından memnun kimseyi görmedim. 3080 Ti'ı nasıl soğutuyor acaba, sizin değerleriniz nasıl, memnun musunuz?

Laptop ürünlerinden memnun değilim ancak ekran kartı tarafında herhangi bir sorun yaşamadım. Yüksek seviyede overclock ile herhangi bir sorun olmadan kullanıyorum cihazı.

Yeni konular

Geri
Yukarı