i9-12900K sistem sürekli donuyor

Gokselll

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

Mart ayında topladığım bilgisayarım son 1 aydır donuyor, bazen birkaç saniye sonra kendini resetliyor, bazen donmadan direkt reset atıyor, bazen donup kalıyor. Kapanıp açtıktan sonra olay görüntüleyicisindeki hataları görseller ile ekledim. Özetlemek gerekirse:
-Bu hataları internette aratıp Intel SpeedStep kapattım, bilgisayarı yüksek performans moduna alıp işlemci güç yönetimimin ve Max %100 yaptım.
-BIOS en güncel halini ve diğer tüm sürümlerini denedim.
-Windows ve tüm driverların tüm güncellemelerini yaptım.
-İşlemci macun yeniledim.(40 dereceyi nadiren geçiyor zaten)
-Temiz Windows kurulumu yaptim, Windows ve Intel driverlarını kurmadan sistemi kullandım, sonuç yine aynı. Sonrasında tüm driverları tekrar kurdum.
Sistemin çoğu ASUS olduğu için ASUS ile birçok kez iletişime geçtim ama hiçbir şekilde bir tespit yapamıyorlar, garanti için satıcı ile iletişime geçin diyorlar. Fakat sorun hangi parça kaynaklı bilmediğim için ve söyleyemedikleri için hangi satıcı ile iletişime geçeyim onu bile bilmiyorum. (CPU? CPU soğutma? Anakart? PSU?)
Parçalar yeni ürünler olduğu için Internet'te de çok fazla bilgi bulamıyorum. Ne yapmam gerek gerçekten hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilecek bir fikriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Sistem özelliklerim şu şekilde:

CPU: Intel Core i9-12900K 3.2 GHz 16-Core
CPU cooler: ASUS ROG ryujın II 71.6 CFM l
Anakart: ASUS ROG Maximus Z690 Hero ATX LGA1700.
RAM: G.Skill Trident Z5 32 GB (2 X 16 GB) DDR5-6000 CL40.
Ekran kartı: Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti 12 GB Aorus Master.
Depolama: Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2-2280 NVMe Solid state Drive ve Seagate Barracuda compute 4 TB 3.5" 5400RPM.
Power Supply: ASUS ROG Thor 850 850W 80+ Platinum.
Kasa: ASUS ROG STRIX Helios ATX Full Tower CAS'e.

Dosya Ekleri

• asdasdas.jpg
    asdasdas.jpg
    141,6 KB · Görüntüleme: 18
  • ddassasa.jpg
    ddassasa.jpg
    144,7 KB · Görüntüleme: 13
  • dsdfdsfsd.jpg
    dsdfdsfsd.jpg
    126,4 KB · Görüntüleme: 25
  • fdsfasdasd.jpg
    fdsfasdasd.jpg
    136,8 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lere test yap 1 gün boyunca testte kalsın eğer açık kalabiliyorsa bilgisayar, test uygulayamazsan bir diğer şüpheli eleman olan PSU ile ilgili araştırmalar yap anakart ile PSU arasını ve PSU'nun kendisini incele bir de sık sorulanlar kısmına göz at Intel'in, ASUS'un vb. BIOS ayarlarında çakışan şeyler olabilir BIOS ayarlarına göz at.

RAM'lere test yap 1 gün boyunca testte kalsın eğer açık kalabiliyorsa bilgisayar, test uygulayamazsan bir diğer şüpheli eleman olan PSU ile ilgili araştırmalar yap anakart ile PSU arasını ve PSU'nun kendisini incele bir de sık sorulanlar kısmına göz at Intel'in, ASUS'un vb. BIOS ayarlarında çakışan şeyler olabilir BIOS ayarlarına göz at.
Söylediğinle tam alakalı mı bilmiyorum ama farklı markanın aynı özelliklerde RAM kitleriyle sistemi çalıştırmayı denedim, sonuç yine aynı oldu.
Asus forumlarında intel speedstep hakkında bişeylere rastladım ve tavsiye ettikleri gibi devre dışı bıraktım, bi değişiklik olmadı.
PSU ile ilgili nasıl bir test yapabilirim bilmiyorum.

Geri
Yukarı