i9 12900K sistemde DRAM LED'i yanıyor

yusaaydn

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba dün geceden beri bu sorundan dolayı gözüme uyku girmiyor.
PC;
Processor: Intel® Core™ i9-12900K Processor.
Graphic Card: Vgp NVIDIA GeForce RTX 3080 12 GB Gigabyte Gaming OC.
Mainboard: Mbı SO1700 MSI Pro Z690-A Wi-Fi DDR5 -mainboard
Bu özelliklere sahip bir bilgisayarım var. Dün gece kasamı değiştirmek istedim diğeri daha şık göründüğü için kablolamayı her şeyi doğru yaptım. Fakat PC'yi açtığımda her şey normal gibi görünüyor ışıklar çalışıyor fanlarım dönüyor. Anakarta bakınca önce CPU da kırmızı ışığın yanıp söndüğünü sonrasında dram ışığında sarı bir ışığın olduğunu fark ettim. İzlemediğim video denemediğim yöntem kalmadı. İşlemcim yandı diyeceğim ama bilgisayar kapanmıyor elimde dokunca işlemcinin ısındığını hissediyorum. İşlemci altı pinlerimde ise gözüme böyle bir değişik göründü aşağıda resmi görebilirsiniz. Bu arada anakartı yeni kasaya aktarırken işlemciyi çıkartmadım RAM'leri çıkartmadım pin yamulması imkansıza yakın bir ihtimal. Yardımlarınız için.
Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• ED405C45-4C86-4AFA-A471-501CE2D9F05F.jpeg
    ED405C45-4C86-4AFA-A471-501CE2D9F05F.jpeg
    273 KB · Görüntüleme: 39
  • AC4C2821-3447-4F19-815D-A6513E703522.jpeg
    AC4C2821-3447-4F19-815D-A6513E703522.jpeg
    370,9 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleyen: Moderatör:
Pinler öyle kolay yamulmaz, yamulsa da zaten yedekleri vardır. Yamuk pinli bir işlemci zaten anakarta oturmaz. Kısaca bence bu işlemci sıkıntısı değil.
Kaç tane RAM var? Tek tek denediniz mi? Anakartta sayı yazan bir ekran var mı? Hata kodu gibi.

2 adet RAM var 16x16 olmak üzere. Hepsini diğer soketlere taktım tek tek taktım fakat sonuç yine aynı.

LGA soketten bahsediyoruz ezbere konuşma :D

Elin titremiyorsa dediğim gibi toplu iğne ile düzeltebilirsin.

Deneyeceğim öncesinde video izleyerek ve eski anakartımda deneyerek.

LGA soketten bahsediyoruz ezbere konuşma :D

Elin titremiyorsa dediğim gibi toplu iğne ile düzeltebilirsin.
Konuyu açan adam çıkarmadım diyor, çıkmadan nasıl yamulabilir? Hadi onu geçtim, her işlemcide pinlerin yedekleri olur.

Uslubunuzu beğenmedim. Saygısızlık yapmanıza gerek yok.

Konuyu açan adam çıkarmadım diyor, çıkmadan nasıl yamulabilir? Hadi onu geçtim, her işlemcide pinlerin yedekleri olur.

Şaşırdığım nokta zaten hiç çıkarmadan yamulması fikriydi. Ramleride ellememiştim fakat açılışta böyle bir problem yaşamak ilginç bir durum açıkçası.

Güzel kardeşim adamda Intel işlemci var ne pininden bahsediyorsun? Yüksek basınç yüzünden yamulmuş bile olabilir anakarttaki pinler. Bu kadar alınganlıkla bu yaşlara nasıl geliyorsunuz anlamıyorum. Üslubumda da bir şey yok.

2 adet RAM var 16x16 olmak üzere. Hepsini diğer soketlere taktım tek tek taktım fakat sonuç yine aynı.
İşlemci fanını doğru taktığınızdan eminseniz, Pinlerele biraz uğraşın, baktınız yine olmadı bir bilgisayarcıya götürüp başka bir işlemciyle test edin. Bu noktadan sonra biraz zor kendi kendinize çözüme ulaşmak.

İşlemci fanını doğru taktığınızdan eminseniz, pinlerele biraz uğraşın, baktınız yine olmadı bir bilgisayarcıya götürüp başka bir işlemciyle test edin. Bu noktadan sonra biraz zor kendi kendinize çözüme ulaşmak.

Çok fazla bilgisayarcı yok yaşadığım yerde. Eğer sorun daha fazla devam ederse ve çözüm bulamazsam yeni bir anakart alacağım.

Güzel kardeşim adamda Intel işlemci var ne pininden bahsediyorsun? Yüksek basınç yüzünden yamulmuş bile olabilir anakarttaki pinler. Bu kadar alınganlıkla bu yaşlara nasıl geliyorsunuz anlamıyorum. Üslubumda da bir şey yok.
Anakarttaki PİNler evet, yanlış yazmışım olabilir, ama Pin pindir. Siz bu yaşa kadar tanımadığınız birine siz diye hitap etmeyi bıraktım, uslubunuzun yanlış olduğunun bile farkında değilsiniz. İşte insanlar da büyüyor bir şekilde, bir yaşa geliyorlar.

Çok fazla bilgisayarcı yok yaşadığım yerde. Eğer sorun daha fazla devam ederse ve çözüm bulamazsam yeni bir anakart alacağım.
Arızayı tam tespit etmeden hemen o kadar para vermeyin bence. Sorun anakartta olmayabilir.

Anakarttaki PİNler evet, yanlış yazmışım olabilir, ama Pin pindir. Siz bu yaşa kadar tanımadığınız birine siz diye hitap etmeyi bıraktım, uslubunuzun yanlış olduğunun bile farkında değilsiniz. İşte insanlar da büyüyor bir şekilde, bir yaşa geliyorlar.

Arızayı tam tespit etmeden hemen o kadar para vermeyin bence. Sorun anakartta olmayabilir.
:D neyse iyi günler sana.

Kardeşim pini düzelt bak keyfine, boşa yeni anakart alma.

Anakarttaki pinler evet, yanlış yazmışım olabilir, ama pin pindir. Siz bu yaşa kadar tanımadığınız birine siz diye hitap etmeyi bıraktım, uslubunuzun yanlış olduğunun bile farkında değilsiniz. İşte insanlar da büyüyor bir şekilde, bir yaşa geliyorlar.

Bende onun için çabalıyorum, CPU ışığım kırmızı yanıyor sonrasında dram sarı yanıyor böyle kısır döngüye giriyor. İlk kez böyle bir problemle karşı karşıyayım. İlk bilgisayarımı 7 sene önce Recep Baltaş videosu izleyerek toplamıştım hakimim montaj konusunda bir sürü problem atlattım ama bu farklı.

:D neyse iyi günler sana.

Kardeşim PIN'i düzelt bak keyfine, boşa yeni anakart alma.

Pinler yüzünden böyle bir hata alma olasığım yüksek mi peki? Başaramazsam daha da kötü yapmamaya uğraşıyorum.

Bende onun için çabalıyorum, CPU ışığım kırmızı yanıyor sonrasında dram sarı yanıyor böyle kısır döngüye giriyor. İlk kez böyle bir problemle karşı karşıyayım. İlk bilgisayarımı 7 sene önce Recep Baltaş videosu izleyerek toplamıştım hakimim montaj konusunda bir sürü problem atlattım ama bu farklı.

Pinler yüzünden böyle bir hata alma olasığım yüksek mi peki? Başaramazsam daha da kötü yapmamaya uğraşıyorum.
BoardWiev ile anakartın orasındaki pine bak istersen yüksek ihtimal bellek ile ilgili bir pin. O yüzden DRAM ledin yanıyor.

Geri
Yukarı